Učebnice dejepisu sa prepíšu: Nový objav odkryl, kedy boli Vikingovia naozaj v Amerike

  • Pri mene objaviteľa Ameriky ti pravdepodobne ešte stále svieti Krištof Kolumbus
  • Aj keď už dlho vieme, že Vikingovia boli na severoamerickom kontinente skôr, nový objav je revolučný
  • Určil totiž dátum, ktorý tak potvrdil pravdivosť islandských ság o ceste do Ameriky
Viking
Unsplash/ NICO BHLR,Jonathan Farber
  • Pri mene objaviteľa Ameriky ti pravdepodobne ešte stále svieti Krištof Kolumbus
  • Aj keď už dlho vieme, že Vikingovia boli na severoamerickom kontinente skôr, nový objav je revolučný
  • Určil totiž dátum, ktorý tak potvrdil pravdivosť islandských ság o ceste do Ameriky

„Máme dôkazy, že Nóri boli aktívni na severoamerickom kontinente v roku 1021 nášho letopočtu,“ píšu vedci v štúdii, ktorú uverejnili vo vedeckom časopise Nature.  

Aj keď už staršie objavy ukázali, že na americký kontinent prví priplávali Európania zo severu, nové zistenie prináša ešte zaujímavejší pohľad na históriu. Nálezy v archeologickej oblasti v L’Anse aux Meadows v Newfoundlande v Kanade totiž odokryli stopy, ktoré ukazujú, kedy presne severania objavili nový kontinent. A bolo to dávno pred slávnymi plavbami Krištofa Kolumba.   

Radiácia ako dôkaz

S vývojom vedy archeológovia dostali do rúk nový mocný nastroj a to dendrochronológiu, ktorá funguje na systéme počítania letokruhov v dreve.

Vedci tak zistili že v roku 993 bola slnečná búrka, ktorá spôsobila zvýšené hladiny rádioaktívneho uhlíka-14. A práve tieto zvýšené hladiny našli v letokruhoch štyroch drevených úlomkoch, ktoré objavili v archeologickom nálezisku.

Keďže všetky časti boli obrezané kovovými nástrojmi, ktoré domorodé obyvateľstvo nemalo, archeológov to iba utvrdilo v tom, že ich v rukách držali Vikingovia.

Podľa výpočtov letokruhov v dreve tak vypočítali, že drevo bolo vyrezávané v roku 1021. Ide tak o historickú udalosť, keďže vedci prvýkrát stanovili presný dátum okupácie Vikingov na americkom území. A tak vďaka vede a zhode okolností vieme, že presne pred tisíc rokmi už Európania obývali kontinent, ktorý si o 400 rokov neskôr vyslúžil názov nová zem.

„Predtým bol dátum založený iba na ságach – orálnych dejinách, ktoré boli zapísané až v 13. storočí, najmenej 200 rokov po udalostiach, ktoré opisovali,“ povedala pre televíziu NBC News archeologička Margot Kuitemsová, výskumníčka na Univerzite v Groningene v Holandsku a hlavná autorka štúdie.

Leif, syn Erika, ktorý vyplával z Grónska

Podľa islandskej ságy, na brehy Ameriky prvýkrát vstúpil Leif Erikson, syn Erika Červeného, ktorý kolonizoval Island a Grónsko. Z Grónska sa mal potom Leif vydať do Ameriky približne v roku tisíc.

Dedina nájdená v Newfoundlande potom dokazovala, že ságy napísané v 13. storočí, by sa mohli do značnej miery opierať o pravdivé udalosti.

V dedine L’Anse aux Meadows  však Európania nepobudli dlho. Zdržať sa mali len niečo cez desať rokov. Podľa ság ich mali vyhnať boje s domorodým obyvateľstvom.

Nevie sa teda, či nájdené úlomky dreva boli z čias príchodu alebo odchodu Vikingov z amerického kontinentu. Na presný dátum, kedy sa Európania objavili na brehoch severoamerického kontinentu si tak pravdepodobne ešte budeme musieť počkať.

Vďaka novým objavom je však možné, že sa zmení pohľad na pochopenie toho, ako fungoval prenos tovaru, vedomostí, ale aj genetiky medzi oboma kontinentami.

Zdroje: Nature, NBC news

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá