Unikol dokument z Kremľa: Putin sa bojí prevratu, jeho ľudia naň trénujú

  • Strata Chersonu je pre Putina tvrdá rana
  • Bezpečnostné zložky reagujú na teroristické vyhrážky
Vladimir Putin
TASR/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Strata Chersonu je pre Putina tvrdá rana
  • Bezpečnostné zložky reagujú na teroristické vyhrážky

V predstavách ruského prezidenta Vladimira Putina mala byť invázia na Ukrajinu, ktorá trvá už presne 10 mesiacov, rýchlou operáciou, ktorá mu okrem bleskového víťazstva mala zabezpečiť aj popularitu medzi bežnými obyvateľmi najrozsiahlejšej krajiny sveta. Zdá sa, že pravdou bude presný opak.

Čím dlhšie vojna trvá, tým častejšie vyniká ukrajinská hrdinská obrana a odhodlanosť vojakov brániť svoju krajinu. Ako sme ťa zhruba pred týždňom a pol v našom článku informovali, ukrajinské znovudobytie mesta Cherson a stiahnutie ruských vojsk z tejto oblasti boli mimoriadne dôležitým momentom v tomto konflikte.

Alexej Arestovič, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, pre britský The Independent v tejto súvislosti povedal, že po tejto porážke sa Putin začal báť o vlastný život. „Putin sa veľmi bojí, pretože v Rusku neexistuje odpustenie pre cárov, ktorí vojny prehrávajú. Teraz bojuje o život. Ak vojnu prehrá, aspoň v mysliach Rusov to znamená koniec. Jeho koniec ako politickej osobnosti. A možno aj vo fyzickom zmysle,” cituje Arestoviča The Times.

Uniknutý dokument potvrdzuje Putinove obavy

O tom, že v Moskve, respektíve v Kremli, niečo nie je v poriadku, svedčí aj uniknutý dokument s názvom Plan of moral-psychological support of peacetime transition of the FSO Directorate of Operations, ku ktorému sa podarilo dostať novinárom z ruského portálu The Insider.

26. októbra sa v centre Moskvy objavili ozbrojení muži s vojenskou technikou. Niektorí Moskovčania dúfali, že dôjde k vojenskému prevratu, ale Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB) narýchlo oznámila „naplánované taktické cvičenia na neutralizáciu teroristických hrozieb a ochranu kľúčových vládnych zariadení“.

Ruským novinárom z The Insider sa však podarilo dostať k informáciám, podľa ktorých sa osobní strážcovia Vladimira Putina v uvedený deň pripravovali na jeho ochranu pred prevratom a spomínané taktické cvičenia boli len malou časťou konkrétnych opatrení, ktorých zámerom bolo zamedzenie reálnej hrozby pravdepodobného zvrhnutia ruského prezidenta.

Obavy zo sociálnych médií, ba dokonca hypnózy

Uniknuté dokumenty tiež varujú pred psychologickými účinkami, s ktorými by sa pracovníci bezpečnostnej služby mohli vysporiadať v prípade štátneho prevratu, a varujú, že „zahraniční agenti“ môžu použiť rôzne hanebné metódy na ich podkopanie. V dokumentoch sa uvádza, že osobní strážcovia najvyšších predstaviteľov Ruskej federácie môžu v prípade štátneho prevratu pociťovať depresie, izoláciu, neistotu o správnosti konania svojich nadriadených, ako aj pocit strachu či obavy o svoje vlastné životy.

Portál Pehal News v tejto súvislosti dodáva, že ruské úrady sa okrem toho obávajú, že masmédiá, sociálne siete, duchovné organizácie a dokonca aj hypnóza budú pravdepodobne použité voči Kremľu. Aby sa tomu zabránilo, FSO navrhuje využiť „protipodnecovanie“, čo v praxi znamená vedenie dôverných diskusií s mladšími zamestnancami a organizovanie pravidelných týždenných politických podujatí za ich účasti.

Dokument kladie špeciálny dôraz na nepopierateľný fakt, že „nepriateľ“ má hypnotické schopnosti. Okrem hypnózy Rusko verí, že nepriateľ môže použiť „chemické a biologické metódy psychologického vplyvu“.

Pozoruhodné je, že za za realizáciu plánu protiprevratu je priamo zodpovedný generál Alexander Komov, zástupca riaditeľa FSO, a to aj napriek tomu, že informácie o ňom sú tajné a verejnosť o ňom vie len veľmi málo.

70 rokov prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina a jeho „všemocná“ vláda

Zdroje: The Independent, The Times, b92, The Insider, Pehal News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá