Univerzita Komenského chce udržať študentov doma. České školy podľa nej nie sú kvalitnejšie

  • Pálčivým problémom slovenského školstva je odliv šikovných študentov do zahraničia, najčastejšie do Českej republiky
  • Univerzita Komenského v Bratislave chce zvrátiť tento trend, a preto sa rozhodla aktívnejšie zamerať na stredoškolákov
BeFunky-collage
TASR
  • Pálčivým problémom slovenského školstva je odliv šikovných študentov do zahraničia, najčastejšie do Českej republiky
  • Univerzita Komenského v Bratislave chce zvrátiť tento trend, a preto sa rozhodla aktívnejšie zamerať na stredoškolákov

České vysoké školy za hranicami dlhodobo lákajú slovenských študentov na moderné internáty a špičkové vybavenie. Stredoškoláci z východného Česka im totiž obdobne utekajú na západ, najmä do Prahy. Slovenskí študenti sa v Českej republike tešia povesti aktívnych a šikovných študentov v porovnaní s domácimi študentmi.

„Nemyslíme si, že české školy sú kvalitnejšie. Univerzita Komenského má rovnako kvalitné študijné programy. Niektoré sú lepšie u nás a niektoré zas u susedov. České vysoké školy však dlhodobo viac investujú do marketingu,“ hovorí prorektor UK pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk.

Diskusie na klimatické témy.

Gepostet von Univerzita Komenského v Bratislave am Mittwoch, 25. September 2019

Prvýkrát sa preto Univerzita Komenského ako celok objaví aj na veľtrhu vzdelávania v Brne. „Nejde až tak o oslovenie českých študentov, aby prišli študovať k nám.Je to skôr plán strednodobého obdobia. Momentálne by sme však chceli motivovať slovenských študentov rozhliadajúcich sa po štúdiu v Českej republike, aby predsa len zvážili štúdium na Slovensku,“ vysvetľuje Radomír Masaryk.

zdroj: TASR

Úspešní študenti aj na Slovensku

Záujemcov tu oslovujú spoločne s ďalšou špičkovou univerzitou z Bratislavy – Slovenskou technickou univerzitou. Užitočnou stratégiou je však aj headhunting stredoškolákov na rozličných medzinárodných a domácich olympiádach. Cieleným oslovovaním víťazov odborných súťaží sa Univerzite Komenského darí motivovať k štúdiu viacerých úspešných študentov.

Gepostet von Univerzita Komenského v Bratislave am Mittwoch, 28. August 2019

Niektoré fakulty ich prijímajú bez prijímačiek, prípadne im ponúkajú jednorazové štipendium už v prvom semestri. Napríklad Erik Mokroš ešte na strednej škole získal Cenu dekana Prírodovedeckej fakulty UK za najlepší stredoškolský výskum v oblasti zisťovania účinku koloidného roztoku striebra v porovnaní s bežne používanými antibakteriálnymi liečivami.

Zistili sme značnú toxicitu, keď tento roztok rozkladal červené krvinky a zabraňoval tvorbe enzýmov, no pri použití napríklad na aknóznu pleť mal výborné antibakteriálne účinky,“ vysvetľuje dnes prvák na biológii Erik, ktorý projekt prezentoval na celoštátnom festivale vedy a techniky AMAVET. Vďaka projektu získal aj striebornú medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu.

zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá