Univerzity pochopili, že Java nie je tým najlepším štartom pre študentov

  • Základy programátorstva už nemusia byť strašiakom. Nováčikovia sa na univerzitách už nemusia trápiť s Javou.
collagewertzhuj
pexels.com
  • Základy programátorstva už nemusia byť strašiakom. Nováčikovia sa na univerzitách už nemusia trápiť s Javou.

Legendárny programovací jazyk Java bol vytvorený v roku 1995 a je tu s nami už vyše 20 rokov. Za ten čas a z neho stal jeden z najpoužívanejších programovacích jazykov. Na svete zrejme nenájdeš programátora, ktorý by neovládal minimálne základy tohto programovacieho jazyka. V programátorstve predstavuje Java významný pojem, a preto sa môže zdať logické, že na mnohých kurzoch programátorstva sa vyučuje práva tento programovací jazyk.

Háčik je však v tom, že mladých, nádejných programátorov môže skôr odradiť, než ich motivovať a povzbudiť v ďalšom rozvoji ich zručností. Java je síce efektívna, zároveň je zbytočne komplikovaná a jej aplikácia je oproti modernejším jazykom výrazne pomalšia.

Zdroj: pexels.com

Napriek nesporným nevýhodám bola Java dlhé roky považovaná za absolútny základ akejkoľvek programátorskej kariéry. Stanfordská univerzita sa však nedávno rozhodla urobiť veľký krok vpred a uľahčiť tak v život mnohým začínajúcim programátorom. Kurz programovania pre začiatočníkov, známy pod názvom CS 106A bol postavený na základoch Javy.

Univerzita však tento kurz nedávno zmenila na CS 106J, ktorý vyučuje JavaScript. Podľa vyjadrenia univerzity sa študenti naučia základy programovania rovnako, ako na predchádzajúcom kurze, avšak s tým rozdielom, že sa budú učiť intuitívnejší a prehľadnejší programovací jazyk, ktorým je JavaScript.

Keď sa povie programátorstvo, väčšina ľudí si predstaví nudnú a nezáživnú prácu plnú chaotických a nič nehovoriacich kódov. Svoj podiel na tomto všeobecne známom omyle majú aj univerzity a rôzne kurzy programovania, ktoré na predstavenie základov programátorstva využívajú práve Javu.

Tento programovací jazyk má síce v praxi nezastupiteľné miesto, pre začiatočníkov je však nanajvýš nevhodný. Začiatočníci môžu programovanie pochopiť ako zdĺhavý a komplikovaný proces, čo ich odradí a nakoniec sa začnú venovať niečomu menej náročnému.

Zdroj: pexels.com

Stanfordská univerzita zmenila sylabus kurzu programovania pre začiatočníkov len pred niekoľkými týždňami, preto sa ešte nedá s určitosťou povedať, či prechod z Javy na JavaScript má výraznejší vplyv na celkovú motiváciu študentov. Podstatné je hlavne to, že programátorstvo ako také je zaujímavá a kreatívna práca, ktorá má v dnešnom svete budúcnosť.

Existujú však tisícky nadaných študentov, ktorý sa nechali odradiť zle nastaveným systémom vzdelávania. Nový systém má šancu predstaviť programátorstvo také, aké skutočne je a bez toho, aby odrádzal nádejných a talentovaných programátorov.

Zdrojový článok: thenextweb.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá