Úspech mu neodpustili

  • Na závistlivých zadubencov majú vo svojom okolí „šťastie“ snáď všetci úspešní ľudia. Nie vždy však ostane len pri nepríjemných poznámkach či ohováraní. Svoje o tom vie aj Kana, ktorý sa stal obeťou rasistického útoku vo vlastnom dome.
image_1439886020.jpeg
  • Na závistlivých zadubencov majú vo svojom okolí „šťastie“ snáď všetci úspešní ľudia. Nie vždy však ostane len pri nepríjemných poznámkach či ohováraní. Svoje o tom vie aj Kana, ktorý sa stal obeťou rasistického útoku vo vlastnom dome.

Sobotná noc, pol štvrtej ráno. Väčšina z nás spokojne odfukuje a práve sa prevaľuje na druhý bok, poprípade sa vracia z piatkového záťahu. Túto idylku môže vždy niečo prekaziť, ale len málo vecí je tak hrozivých, ako nenávistný neprajník na našom pozemku. Takisto existuje len pár miest, na ktoré sme takí citliví, ako na náš domov – tam sa predsa máme cítiť bezpečne a chránene. Cofounder Twitch.tv bude tento prístup musieť prinajmenšom prehodnotiť.

 

Na jeho pozemok v spomenutý čas ilegálne vkročil neznámy muž s bradou, tmavým oblečením, šiltovkou, nesúc so sebou bicykel. Na garáž mu napísal nasledovné: „Fuck you gook!“ Prvé dve slová prekladať netreba, tretie je nelichotivé a rasistické označenie mienené ľuďom s východo a juhoázijským pôvodom, napríklad Kórejčanom, Filipínčanom, Vietnamčanom, a tak ďalej. Niečo ako trochu miernejšie tzv. „N word“ pre černochov.

 

 

V dvadsiatom prvom storočí by sme si snáď mohli myslieť, že takéto primitívne formy rasizmu už zažívať nebudeme, najmä čo sa týka úspešných a vo svojom fachu rešpektovaných ľudí. Rovnako prekvapený bol aj Justin Kan, ktorý bol v čase incidentu doma so svojou snúbenicou a bratom. Ani jeden z nich vandala nespoznal a vraj ani nikto z Justinovho okolia na podobné excesy nemal dôvod. Kana si nepamätá, že by niekoho naštval natoľko, aby si to s ním chcel týmto spôsobom vybaviť.

 

Zo záznamu sa podarilo identifikovať, že nešlo o bezdomovca, ako zneli pôvodné odhady. Páchateľ mal na nohách čisto biele tenisky, uhladene oblečenie a jeho bicykel vyzeral draho. Rovnako ani brada nepôsobí bezdomoveckým dojmom. Dnes si ju rovnako ľahko ako s ľuďmi bez domova môžme spojiť s hipstermi. Polícia po páchateľovi naďalej pátra. 

 

 

Kana predpokladá, že rasistický kontext incidentu vyplýva z faktu, že štvrť, v ktorej v San Franciscu žije, nie je na Aziatov zvyknutá a nevíta ich s otvorenou náručou. Zrejme to platí aj pre Aziatov, ktorí založili alebo spolupracujú s úspešnými nadnárodnými firmami a spoločnosťami, ako sú napríklad Exec, Twitch.tv, Justiv.tv, SocialCam, či Y Combinator.

 

Aj toto bohužial môže byť súčasťou života startupistov.

 

 

Zdroj: Venture Beat 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech