Úspešný slovenský podnikateľ kúpil historický vodný mlyn. Je vyhľadávanou destináciu nielen svadobčanov

  • Tomáš vrátil dávny lesk monumentálnemu historickému mlynu
  • Vďaka tvrdej práci zanietených ľudí sa na tomto výnimočnom mieste môžeš teraz ubytovať aj ty
Kománkův Mlýn
BARBORA KEPRTOVÁ, ROMANA BENNET
  • Tomáš vrátil dávny lesk monumentálnemu historickému mlynu
  • Vďaka tvrdej práci zanietených ľudí sa na tomto výnimočnom mieste môžeš teraz ubytovať aj ty

Tomáš Horváth je mladý podnikateľ, ktorý sa pred pár rokmi spolu s manželkou pustil do rekonštrukcie mlynskej usadlosti s históriou siahajúcou až do 17. storočia.

Tvrdí, že ide o rozsiahly a dlhodobý projekt, ktorý by sa bez 100-percentného focusu a širokej podpory jeho najbližšej rodiny, kamarátov a známych zrealizovať nedal, a preto im patrí jeho obrovská vďaka. O tom, čo všetko Kománkův Mlýn ponúka, nám už porozprával ambiciózny podnikateľ Tomáš Horváth.

  • Ako sa dostal k vzácnej usadlosti
  • Prečo sa rozhodol ju kúpiť
  • V čom je výnimočná lokalita, v ktorej sa mlyn nachádza
  • Prečo sa tu oplatí rezervovať si pobyt

Začnime najskôr tým, prečo ste sa rozhodli odísť zo Slovenska a začať podnikať v Českej republike?

Je to súhra náhod a šťastia. Región Horňácka je v bezprostrednom pohraničí. Náš mlyn sa nachádza len 120 km od Bratislavy, asi 15 km od Myjavy. Určite je veľa krásnych regiónov a miest aj na Slovensku. Ale takto blízko z Bratislavy – nepoškvrnená krásna príroda, úžasní ľudia – toto sme našli práve tu. A sme za to neskutočne vďační.

Verím, že náš projekt môže byť veľkým prínosom pre lokálnu komunitu a bude dlhodobo udržateľným zdrojom radosti a obživy pre nás a mnohých ľudí v našom okolí. 

Kúpa a renovácia starého mlynu nie je práve bežnou záležitosťou. Prečo ste sa odvážili vložiť peniaze práve do takejto nehnuteľnosti a ako ste sa k nej vlastne dostali? Bolo to klasicky cez realitný inzerát?

Bolo to v roku 2013. V sobotu ráno som sa zobudil v Bratislave. Biznisovo som mal celkom zlé obdobie, rozbiehali sme nové projekty, ktoré v tom období skôr konzumovali zdroje, ako by ich generovali. A z nejakého mne neznámeho dôvodu som dal do vyhľadávača formulku „zemědelská usedlost na Moravě“.

Vyskočilo mi toto ako prvé. V stredu 18. septembra som prišiel na obhliadku. Instantne som sa zamiloval. Padlo rozhodnutie. Kamarát mi dohodil pražskú advokátku a keďže som v tom období musel letieť do Bulharska, kde som realizoval jeden veľký event, zadal som jej to a 1. 10. 2013 to bolo zapísané do katastra.

Emocionálne rozhodnutie. Napožičiaval som si peniaze od rodičov a kamarátov. Žiadny biznisplán, čisté presvedčenie, naivné odhodlanie a láska. 

Ceľkový pohľad od mlynského kolesa
zdroj: ROMANA BENNET

Keď ste mlyn dostali do rúk a stal sa vaším vlastníctvom, čo vám bežalo v hlave? Aký ste mali cieľ, čo ste z tohto miesta chceli vytvoriť?

Už od počiatku mi v hlave bežal claim „Miesto úprimných stretnutí“. Miesto, kde ľudia môžu tráviť spoločný čas. V pokoji, modernom komforte, no s rešpektom k histórii a prírode. Prostredie Bielych Karpát a pokoj, ktorý z našej usadlosti vyžaruje, si priťahuje úžasných hostí, ktorí sa k nám často vracajú – aj z veľkých diaľok.

Aktuálne je naša kapacita malá, maximálne 8 osôb – prenajímame pôvodnú kamennú stodolu z roku 1885, do ktorej sme vstavali apartmán. Momentálne však budujeme zázemie pre svadby a eventy pre cca. 80 osôb v interiéri a ďalšie ubytovacie kapacity, v tejto fáze budeme disponovať cca. 28 lôžkami.

Presvedčenie používať pri rekonštrukcii poctivé, pôvodné materiály sa nám vracia a ľudia ju vo veľkej miere oceňujú. Empatické premýšľanie pri plánovaní a snaha vybudovať čo najkomfortnejší priestor s charakterom a pozitívnou energiou je to, čím sa odlišujeme.

Váš mlyn pôsobí skutočne honosne, dá sa vôbec vyčísliť, koľko eur vás to celé stálo?  

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá