Uvažuješ nad laserovou operáciou očí? Presne takto to prebieha v špičkovom centre na Slovensku

  • Excimer je už roky lídrom v odstraňovaní dioptrických chýb oka, a to nie len na Slovensku, ale v celej strednej Európe
  • Ich špičkové technológie a dlhoročné skúsenosti lákajú do centra Excimer klientelu dokonca aj z Nemecka či Rakúska
2
Excimer
  • Excimer je už roky lídrom v odstraňovaní dioptrických chýb oka, a to nie len na Slovensku, ale v celej strednej Európe
  • Ich špičkové technológie a dlhoročné skúsenosti lákajú do centra Excimer klientelu dokonca aj z Nemecka či Rakúska

Čo ťa čaká?

Ešte skôr, ako sa rozhodneš či laserový zákrok podstúpiš, je potrebné zistiť, či si vôbec na takýto zákrok vhodný. Nestačí však bežné vyšetrenie u očného lekára. Je potrebné absolvovať vyšetrenie na špecializovanom pracovisku. Takéto predoperačné vyšetrenie trvá približne 2 hodiny, kedy prejdeš radom vyšetrení, ako je meranie očného tlaku či hrúbky rohovky a mnohé ďalšie.

Ak sa potvrdí, že si na zákrok vhodný kandidát, lekár ti na základe predošlých vyšetrení odporučí metódu, vysvetlí postup zákroku a zodpovie všetky tvoje otázky. Konečný výber metódy zákroku je však vždy na tebe. Kedy podstúpiš samotný zákrok, je tiež iba na tebe, môže to byť v deň vyšetrenia, alebo kedykoľvek v priebehu najbližších troch mesiacov. Ak by si sa rozhodol zákrok absolvovať neskôr, bolo by potrebné niektoré merania predoperačného vyšetrenia zopakovať.

Nakoľko sa počas vyšetrenia rozširujú zreničky, tvoje videnie bude po vyšetrení približne 2 hodiny zhoršené. Preto sa bezprostredne po vyšetrení neodporúča šoférovať. To, u koho zákrok excimerovým laserom nie je vyslovene vhodný a ktoré typy dioptrií na diaľku ti laser odstráni, sa dočítaš TU.

Je veľmi dôležité, aby si 14 dní pred operáciou nenosil kontaktné šošovky. V deň operácie by si nemal byť prechladnutý alebo mať herpes. Ak je všetko v poriadku, podpíšeš potrebné dokumenty, zopakujú sa niektoré dôležité merania a môže sa ísť na vec.

Sestrička ti pred začatím operácie aplikuje do očí kvapky, ktoré ti oči znecitlivia. Nakvapkanie párkrát zopakuje a niekoľko minút počká, kým budú tvoje oči dokonale znecitlivené.

Počas čakania na pôsobenie kvapiek ti sestrička vysvetlí všetky potrebné inštrukcie, ktoré budeš musieť dodržiavať počas, ale najmä po operácii. V tomto momente je priestor na akékoľvek otázky, no sestričky podávajú komplexné informácie spolu s balíkom kvapiek a slnečných okuliarov, ktoré budeš musieť po operácií nosiť na očiach čo najviac, po dobu aspoň 6 mesiacov.

Najpoužívanejšou metódou, ktorou sa odstraňujú dioptrické chyby oka, je excimerový zákrok bez rezu oka. Princíp takéhoto zákroku spočíva vo veľmi presnom odstránení niekoľkých tisícin milimetra povrchového rohovkového tkaniva. Vďaka tomu sa zmení zakrivenie povrchu rohovky, aby svetelné lúče, ktoré prechádzajú cez rohovku, dopadli na sietnicu do bodu najostrejšieho videnia, čím sa odstráni dioptrická chyba.

Spomínaným zákrokom dnes vedia odborníci v Excimeri odstrániť krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Odstránenie jednej dioptrie trvá len 1,3 sekundy a je mimoriadne presné a bezpečné. Dôležité je si uvedomiť, že oko človeka sa aj počas operácie neprestáva hýbať. Práve tu vstupuje do hry špičková technológia – excimerový 7D laser.

Laser Amaris 1050 RS od nemeckej spoločnosti Schwind, s ktorým lekári z EXCIMERu ako jediní na Slovensku pracujú, disponuje jedinečným systémom sledovania oka, tzv. 7D eye trackingom, ktorý nielenže dokáže všetky pohyby oka sledovať, ale navyše ich aj 100 % predpovedať.

Operácia je oveľa komfortnejšia ako by si čakal, keďže celý proces trvá iba pár minút, pričom samotný zákrok laserom dokonca len niekoľko sekúnd.

Po operácii môžeš ísť hneď domov. Chvíľočku si posedíš v čakárni, nasadíš si slnečné okuliare a tvoj blízky, ktorý prišiel na operáciu s tebou, ťa môže odviezť domov.

Odporúča sa prvé 3 dni po operácii nenamáhať si oči pri počítači, pozeraní televízie a podobne. Počas tohto obdobia taktiež môžeš pociťovať mierny diskomfort.

Ten sa dá dobre tlmiť bežnými liekmi proti bolesti. Podľa odporúčaní lekára si oči po operácií budeš ošetrovať antibiotickými kvapkami a umelými slzami, ktoré dostaneš. Po týždni sa pridajú kvapky obsahujúce kortikoidy.

Zrejme každého, kto operáciu zvažuje, zaujímajú možné komplikácie laserovej operácie a stabilita dioptrií. Ako každá operácia, aj zákrok excimerovým laserom môže mať určité komplikácie. Pomalšie hojenie, drobné pooperačné jazvičky, ktoré spôsobujú jemný zákal a krátkodobé zvýšenie vnútroočného tlaku. Všetky tieto komplikácie sa však dajú vhodnou liečbou bez následkov zvládnuť.

Pri vyššej krátkozrakosti môže po určitom čase dôjsť k návratu zvyškovej dioptrie, hovoríme približne o 2 až 3 % všetkých zoperovaných. Pre takéto prípady existuje možnosť reoperácie, ktoré špičkové centrá ako EXCIMER ponúkajú úplne bezplatne.

Článok vznikol v spolupráci s EXCIMER.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK