V Bratislave aktivisti trefne upozornili na problém, ktorý každý vidí, no aj tak ho prehliada

  • Slováci sa rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas so zákonom, ktorý je synonymom nesolidárnosti voči ľuďom bez domova
  • Maďarsko sa totiž vydalo cestou, kedy bezdomovcov považuje za zločincov
  • Ide o nebezpečný precedens, s ktorým však nesúhlasi 70 percent Maďarov
nota
NOTA BENE
  • Slováci sa rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas so zákonom, ktorý je synonymom nesolidárnosti voči ľuďom bez domova
  • Maďarsko sa totiž vydalo cestou, kedy bezdomovcov považuje za zločincov
  • Ide o nebezpečný precedens, s ktorým však nesúhlasi 70 percent Maďarov

Bezdomovci v Maďarsku môžu byť postihovaní za bývanie na verejných priestranstvách. Vyplýva to zo zákona, ktorý je platný od 15. októbra. Ľudia z OZ Proti prúdu, ktoré vydáva aj časopis Nota Bene, sa rozhodli na tento nesolidárny počin upozorniť v skutku kreatívnym spôsobom.

Na Šafárikovom námestí zorganizovali udalosť hodnú zamyslenia. V rámci neho odsúdili kriminalizáciu ľudí bez domova vo verejnom priestore v Maďarsku. Reagovali však aj na bratislavské komunálne tendencie vytlačiť ich za okraj mesta.

Nezmyselne riešené, ultra moderné lavičky, predelené na tri časti premenili na posteľ, na ktorej spali aktivisti. Vyvolali tak záujem mnohých ľudí prechádzajúcich okolo, ktorí si spiacich ľudí fotili a fotky následne zdielali aj na sociálnych sieťach.

Pri inštalácii lavičiek sa inšpirovali dielom umelkyne Sarah Ross s názvom Archisuit, ktorým spolu s umeleckou komunitou v Los Angeles odpovedala na reštriktívnu „nepriateľskú“ architektúru v meste.

OZ Proti prúdu je toho názoru, že trestať ľudí, ktorým spoločnosť nedokáže pomôcť a kriminalizovať ich za to, že sú bez domova a využívajú verejné priestranstvá často ako svoje posledné útočisko, je naozaj nehumánne a neprijateľné.

„Bolo by cynické tvrdiť, že pouličné bezdomovectvo tých, ktorí čelia riziku zamrznutia, je prejav ich životného štýlu. Prítomnosť ľudí bez domova na verejných priestranstvách odráža problém na strane spoločnosti, ktorá im nedokáže ponúknuť dôstojnú alternatívu bývania,” vyjadrilo sa OZ Proti prúdu.

Občianske združenie Proti prúdu, ktoré je vydavateľom Nota Bene, založili traja študenti sociálnej práce ešte v roku 2001. Ich cieľom bolo pomôcť ľuďom bez domova integrovať sa do spoločnosti, pracovať v oblasti prevencie bezdomovectva a pozitívne vplývať na postoje verejnosti voči ľuďom bez domova.


Od roku 2001 pracovali s viac ako 3 600 ľuďmi bez domova len v Bratislave. V 17 mestách na Slovensku sa do projektu Nota bene zapojilo ďalších 2000 ľudí bez domova. Hlavným nástrojom sa stal projekt – pouličný časopis Nota bene. Ten v súčasnosti dáva každý mesiac šancu získať dôstojný príjem, sebaúctu a sociálne kontakty 350 ľuďom bez domova v 17 mestách Slovenska.

Ľuďom bez domova poskytujú aj individuálne sociálne a právne poradenstvo v kancelárii i teréne – na predajných miestach. Okrem časopisu Nota bene môžu ľudia bez domova predávať aj ich knihy, krížovky, či ilustrovaný diár alebo kalendár.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá