V nemocniciach máme viac ako 2 200 pacientov s Covidom. Posilňujúca dávka jednej z vakcín chráni pred hospitalizáciou na 85 %

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 216
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 464
pandemia, koronavirus
TASR/AP/Turkish Health Ministry
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 216
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 464

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 743 507, za predchádzajúci deň pribudlo 269 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 216 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 109 397, pričom takto bolo pozitívne testovaných 844 609 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 297 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o nula prípadov. Celkový počet úmrtí je 16 665.

Podľa portálu korona.gov.sk je na jednotkách intenzívnej starostlivosti 452 pacientov. Na pľúcnej ventilácii je 222 ľudí. Aktuálne hospitalizovaných pacientov nie je plne zaočkovaných 83,8 %. Z hospitalizovaných pacientov je 16,2 % plne zaočkovaných. Prv dávku vakcíny dostalo 269 ľudí.

Jedna zo štúdií z Južnej Afriky ukázala, že účinnosť vakcíny proti hospitalizácii kvôli Covidu vzrástla na 85 % po posilňovacej dávke vakcíny J&J, a to aj po tom, čo cirkuloval variant omikron.

Laboratórna štúdia v USA naznačila, že vakcína stimuluje silnú imunitnú odpoveď buniek známych ako T-bunky, ktoré chránia ľudí pred ťažkým ochorením, aj keď úplne nezabránia vírusu infikovať telo. Výsledky oboch štúdií zverejnila spoločnosť v oficiálnom vyhlásení.

„Pozorovali sme, že účinnosť vakcíny pri hospitalizácii sa časom od posilňovacej dávky zvýšila zo 63 % na 84 % a potom na 85 %,“ napísali. Posilňovacia dávka bola podaná medzi šiestimi až deviatimi mesiacmi po prvej dávke vakcíny.

Európa zaznamenala od začiatku pandémie vyše 100 miliónov prípadov nákazy koronavírusom, teda viac než tretinu všetkých takýchto infekcií na svete. Ukázal to vlastný výpočet tlačovej agentúry AFP. Európsky región, zahŕňajúci 52 krajín a území od pobrežia Atlantického oceánu až po Azerbajdžan a Rusko.

Z európskych prípadov bolo vyše 4,9 milióna nahlásených len za posledných sedem dní, pričom 17 z 52 krajín a území prekonalo svoje predchádzajúce rekordy v maximálnom počte prípadov za jeden týždeň.

Krajiny s najvyššou mierou prípadov na 100-tisíc obyvateľov na svete boli všetky v Európe. Dánsko malo najhoršiu túto mieru (incidenciu), konkrétne 2 045 prípadov, nasledoval Cyprus s 1 969 prípadmi a Írsko s 1964 prípadmi.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Výpočty agentúry AFP sú založené na oficiálnych údajoch, ale niektoré prípady infekcie koronavírusom prešli nepozorovane, napríklad vtedy, ak boli pacienti bezpríznakoví. Úmrtia súvisiace s ochorením COVID-19 však v Európe klesajú.

Európa zaznamenala posledný týždeň v priemere 3 413 úmrtí na nákazu koronavírusom za deň, čo je sedempercentný pokles oproti predchádzajúcemu týždňu.

Najhoršia situácia bola vlani v januári, keď úrady zaznamenávali priemerne 5 735 úmrtí za deň. Ľudia na európskom kontinente sú teraz celkovo viac zaočkovaní, než je svetový priemer.

Okolo 65 % Európanov je zaočkovaných čiastočne, 61 % je zaočkovaných úplne – vo svete sú tieto údaje vyše 58 % a 49 %.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vzhľadom na nadúmrtnosť spájanú s Covidom odhaduje, že celkový počet úmrtí na svete môže byť dva- až trikrát vyšší.

Zdroje: NCZI, MZSR, JNJ, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá