V roku 2019 začnú fungovať autonómne doručovacie vozíky, v Česku ich už testovali

  • Doprava a logistika bude čoskoro omnoho jednoduchšia
  • Zveril by si tovar autonómnemu robotovi?
  • Doprava a logistika bude čoskoro omnoho jednoduchšia
  • Zveril by si tovar autonómnemu robotovi?

Dron, ktorý ti prinesie balíček cez okno priamo do bytu? Možno raz. V roku 2019 sa musíme uspokojiť s inteligentným autonómnym vozíkom na prepravu tovaru.

Americký startup Postmates v novom roku, ktorý je za rohom, nasadí do ostrej prevádzky smart donáškového robota Serve. Hodnota startupu po tohtoročných investíciach dosiahla 1 miliardu dolárov. Informoval o tom web Mashable.com.

Múdreho robota na rozvoz potravín pred vyše dvoma rokmi v Prahe testoval aj najväčší český online supermarket Rohlik.cz. Vtedy išlo o robota od firmy Starship Technologies, ktorá tento rok získala investíciu 25 milionov dolárov.

Americký Postmates sa zameriava na tovar všetkého druhu. Odvezie všetko, čo sa zmestí do jeho úložného priestoru. Odvezie 20 kilogramov a na jedno nabitie batérie dokáže prejsť 50 km. Podľa Postmates dokáže za deň rozniesť približne 12 dodávok.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Postmates.com

Na ceste sa orientuje pomocou senzorov lidar. Hore má svetelný prstenec, ktorým ukazuje smer jeho najbližšej trasy, aby ho vedeli chodci pohodlne obchádzať bez zbytočných zmätkov. K tomu všetkému má vpredu rozkošné veľké oči – aj nimi dáva okoloidúcim najavo, ktorým smerom sa bude uberať. Na začiatku robota do ulíc nepustia úplne autonómne, ale budú ho ovládať na diaľku.

Robot Serve zatiaľ kuriérov nepripraví o prácu. Jednak nedokáže odniesť viac rozmerný tovar, ako napríklad skriňu či matrac a chvíľu potrvá, kým sa tento systém rozbehne v praxi. Môže byť však veľmi užitočný pre kuriérske firmy a ušetriť nervy i samotným kuriérom na miestach, kde sa nedá dobre zaparkovať a podobne. Ďalšími výhodou je, že sa vyhne zápcham a netvorí emisie.

Robot Serve sa najskôr začne používať vo vybraných amerických mestách. Môžeme dúfať, že čím skôr dorazí aj k nám. Postmates prezentačné video zatiaľ nemajú, ale v praxi to bude vyzerať podobne ako s robotom od Starship.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech