V Saudskej Arábii robia razie kvôli dúhovým hračkám. Propagujú vraj LGBTI

  • Vláda Saudskej Arábie bojuje proti homosexualite
  • Zakázala predaj dúhových predmetov a detských hračiek
  • Nepremietajú niektoré Disney rozprávky
zákaz dúhových predmetov saudská arábia
Twitter/وزارة التجارة/Reprofoto
  • Vláda Saudskej Arábie bojuje proti homosexualite
  • Zakázala predaj dúhových predmetov a detských hračiek
  • Nepremietajú niektoré Disney rozprávky

Vláda v Saudskej Arábii bojuje proti homosexualite či LGBTI komunite spôsobom, ktorý sa môže zdať absurdný. Autority kráľovstva, ktoré už v minulosti čelilo kritike za porušovanie ľudských práv, totiž zadržiavajú prakticky všetky možné predmety v dúhových farbách.

Predmetom razií v Rijáde sú mašle, sukne, klobúky či peračníky. Väčšinu z týchto predmetov vyrábajú pre deti, uvádza sa v správe, ktorú v utorok odvysielal tamojší štátny spravodajský kanál Al Ekhbariya.

The Guardian informuje, že televízna správa neuviedla v koľkých obchodoch autority takéto predmety zadržali. Situáciu pre britský denník nekomentovali ani predstavitelia saudskoarabskej vlády.

„Poskytujeme prehliadku vecí, ktoré sú v rozpore s islamskou vierou a verejnou morálkou a propagujú homosexuálne farby zamerané na mladú generáciu,“ hovorí v správe úradník z ministerstva obchodu, ktoré je do kampane zapojené.

V reportáži jeden z novinárov tvrdil, že LGBTQ komunita je pre deti „toxická“. „Vlajka homosexuality sa nachádza aj na jednom z rijádskych trhov. Jej farby deťom ukazujú toxické posolstvo,“ hovoril.

Symboly „v rozpore s normálnym zdravým rozumom“

Nezávisle od správ v televízii informovalo o raziách aj ministerstvo obchodu Saudskej Arábie. Na sociálnej sieti Twitter uviedlo, že  obchodom, ktoré budú zakázané predmety aj naďalej predávať, hrozia právne sankcie.

„Naše kontrolné tímy uskutočňujú obhliadky predajných miest, zaisťujú a konfiškujú produkty obsahujúce symboly a označenia, ktoré spôsobujú anomálie a sú v rozpore s normálnym zdravým rozumom,“ píše ministerstvo.

BBC uvádza, že sunnitský islam, vetva islamu vyznávaná Saudskej Arábii, nemá žiadne zákony ohľadom sexuálnej orientácie či rodovej identity. Sexuálne vzťahy mimo manželstva vrátane homosexuálneho pohlavného styku sú však prísne zakázané.

Prísne pravidlá, zakázané filmy

Podľa saudskoarabského výkladu islamských zákonov sa konsenzuálne sexuálne správanie osôb rovnakého pohlavia trestá smrťou alebo bičovaním. Muži sa taktiež „nesmú správať ako ženy“. Majú zakázané nosiť ženské oblečenie a v prípade správania žien to všetko platí rovnako.

V apríli tohto roku navyše saudskoarabské kiná nepremietali film Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva. Dôvodom bolo, že Disney odmietlo vystrihnúť z filmu časti, ktoré tamojšie autority označili „LGBTQ referencie“. Konkrétne malo ísť o 12-sekundovú scénu, v ktorej jedna z postáv spomína svoje „dve matky“. 

Na Slovensku diskriminujeme

Aj keď na Slovensku nemáme razie v hračkárstvach, tiež sa nemáme čím chváliť. Neustále predsudky, ignorancia, šikanovanie či diskriminácia na pracovisku. Príslušníci komunity LGBTQ na Slovensku zažívajú ešte omnoho viac nepríjemných situácií na dennej báze. 

Vlani naša krajina skončila na 21. mieste európskeho LGBTQ indexu. Podľa prieskumu je tolerancia voči týmto menšinám na Slovensku nižšia než napríklad v Maďarsku, Chorvátsku či Srbsku.

Prekvapivo sa umiestnili aj Česi, ktorí sú podľa indexu Rainbow Europe na tom ešte horšie ako Slováci. A to aj napriek tomu, že v Česku môžu príslušníci LGBTQ legálne uzavrieť registrované partnerstvá. 

„LGBTQ ľudia majú problémy vyplývajúce z predsudkov okolia a toho, že štát neuznáva ich partnerstvá a rodiny. Skúsenosti z ostatných európskych krajín ukazujú, že keď ľudia osobne poznajú niekoho z LGBTQ komunity vo svojom okolí, rodine, práci či škole, majú akceptujúcejší postoj aj ku komunite ako celku. Osobný kontakt prekonáva predsudky,“ hovorí Martin Macko z Iniciatívy Inakosť. 

Zdroje: The Guardian, Twitter, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá