V tejto krajine si za sladený nápoj čoskoro poriadne priplatíš. Slovensko sa dani z cukru bráni naďalej

  • Zákon o zvyšovaní dane za sladené nápoje schválili pred dvomi týždňami aj v Poľsku
  • Pomohlo by podľa odborníka zvýšenie DPH na sladené nápoje aj u nás na Slovensku?
cukor
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Zákon o zvyšovaní dane za sladené nápoje schválili pred dvomi týždňami aj v Poľsku
  • Pomohlo by podľa odborníka zvýšenie DPH na sladené nápoje aj u nás na Slovensku?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila výsledky štúdie, ktorá ukázala pokles obezity v Portugalsku po tom, ako v dôsledku zvýšenia dane z cukru narástli aj ceny sladených nápojov.

Zákon o zvyšovaní dane za sladené nápoje schválili pred dvomi týždňami aj v Poľsku, ten by mal v celej krajine platiť od júla tohto roku. Najväčším problémom krajiny je podľa informácií denníka Gazeta Wyborcza práve negatívny dopad nového zákona na najchudobnejšiu vrstvu populácie.

Nejde len o sladené, ale o všetky perlivé či ochutené nápoje, ktoré predajcovia na svojich pultoch zákazníkom ponúkajú. V tom čase sa v parlamente schválili hneď tri novinky, ktoré sa týkajú verejného zdravia. Reklamy, ktoré propagujú diétne produkty či alkoholické nápoje v malých fľaškách do 300 ml a zvýšenie dane z predaja sladených nápojov.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Takéto zdravotné protiobezitné opatrenia zaviedlo okrem Poľska aj susedné Maďarsko, Dánsko, Portugalsko, Veľká Británia a iné.

Jednoznačne si myslím, že by navýšenie DPH na sladené nápoje pomohlo,“ tvrdí pre Startitup Adela Penesová, obezitologička z Biomedicínskeho centra SAV.

Trendy sa menia

Nastala kríza a vedci spoločne s lekármi to vedia. Preto sa monitorovacia stanica Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá rieši práve chorobnú nadváhu detí, dlhodobo zaoberá prieskumom a dáva pozor na reálne čísla. Od roku 2008, keď prišlo Portugalsko so žiadosťou meniť alarmujúci stav, sa každé 2-3 roky monitorovala situácia portugalských detí vo veku 12 rokov a výsledky sa dostavili.

Medzi rokmi 2008 a 2016 môžeme pozorovať pokles nadváhy detí z 37.9 % na 30,7 % . Klesol aj počet obéznych detí z 15,3 % na 11,7 %. Stále sú však naše čísla najvyššie v Európe, “ vysvetľuje pre Svetovú Zdravotnícku organizáciu Dr Ana Rito, hlavná investigátorka pre monitorovacie oddelenie WHO.

Dôležitá je osveta. Treba dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, ktoré by sa deťom mali od mala veľmi prirodzene vštepovať. WHO radí, že dôležitý je pohyb a jeho pravidelnosť. Preventívne opatrenia by sa mali šíriť medzi deťmi navzájom a teda v školách či rodinách.

V roku 2016 vyzvala Svetová zdravotnícka organizácia všetky krajiny sveta, aby na nápoje s vysokým obsahom cukru uvalili vyššie dane, informuje agentúra TASR. Táto výzva vznikla zo štatistiky, ktorá potvrdzuje, že v období medzi rokmi 1980 až 2014 vzrástla obezita až dvojnásobne. V roku 2014 trpelo touto novou civilizačnou chorobou až 40 % ľudstva.

Finančná politika a diéty

So zmenou a opatreniami, ktoré WHO vypracovala v 36-stranovom návrhu, sa nachádza aj diétny plán, kvóty na zníženie produkcie sladených nápojov, mastných jedál a návrh na zvýšenie daní za takéto sladké pitie. K máju roku 2018 sa zaviedlo takúto daň až 14 z 36 krajín OECD, informuje rezort financií SR.

Slovensko sa radí do prvej desiatky najobéznejších národov na svete. Na liečbu diabetu sa podľa štatistík MFSR použije od 90-245 miliónov eur. „Ak pripočítame aj nepriame náklady na liečbu pridružených ochorení, môže táto suma predstavovať až 700 mil. eur,“ vysvetľuje tlačový odbor Ministerstva financií s dodatkom, že ide až o 20 % celkových nákladov na zdravotnú starostlivosť.

Viac čítaj TU>> Už nie sme takí chudí, ako sme zvykli bývať. Žijeme „screen time“ dobu a radíme sa k 6. najtučnejšiemu národu sveta

Podľa nedávnych informácií agentúry SITA sa Slovensko nemá uberať cestou zvyšovania daní za sladené nápoje. Skôr by malo zaujímať o samotnú obezitu a jej prevenciu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Daň z cukru sa podľa ich slov ukazuje ako nástroj s nízkym dopadom na množstvo skonzumovaného cukru a veľmi nízkym dopadom na samotnú zmenu BMI. Naša krajina teda príkladom susedného Maďarska či Poľska tak skoro nepôjde. Barličkou sú im vyjadrenia analytikov, ktorí tvrdia, že takéto striktné riešenie v našej krajine nie je potrebné.

Sme presvedčení, že diskusia o dani predbieha diskusiu o obezite a spôsoboch čelenia tomuto problému,“ tvrdia analytici. Tí v publikácii skúmajú, nakoľko je cukor sám zodpovedný za nárast obezity a aké sú odhadované dopady dani z cukru v rôznych štátoch.

Nastal rok 2020, čaká nás vyhodnotenie

Analytici navrhujú do roku 2020 dôkladne vyhodnotiť doterajších 10 rokov boja proti obezite pomocou ukazovateľov priamo spätých s obezitou. V prípade neuspokojivých výsledkov treba podľa nich predstaviť prepracovaný plán boja proti obezite s merateľnými cieľmi. Tiež je dôležité zamerať pozornosť na komplexnú starostlivosť o obéznych v slovenskom zdravotníckom systéme, informuje SITA.

Zdroje: euro.who.it, mfsr.sk, SITA, TASR, wyborcza.pl, tvn24bis.pl

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá