Tieto veci sme ako deti milovali, no tie dnešné ich už nezažijú

  • Doba sa mení rýchlosťou svetla a to, čo bolo bežné pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi, je dnes už úplne inak. Na čo môžeme s radosťou spomínať, o čom rozprávať svojím deťom alebo mladším súrodencom?
collage
  • Doba sa mení rýchlosťou svetla a to, čo bolo bežné pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi, je dnes už úplne inak. Na čo môžeme s radosťou spomínať, o čom rozprávať svojím deťom alebo mladším súrodencom?

Na Slovensku žijem 23 rokov a vyrastala som na dedine, no zároveň na sídlisku a v tesnej blízkosti mesta, čo mi dožičilo aj trochu tej mestskej skúsenosti. Na tieto veci z doby, keď technológia nebola tak pokročilá ako dnes, s radosťou spomínam.

Behanie po vonku 12/7

Nepamätám si, že by sme ako deti niektorý deň presedeli doma bez toho, aby sme boli chorí alebo mali „zaracha“. Lietali sme po dedine ako víchor, za deň sme ju prešli krížom krážom z jedného konca na druhý a to všetkými smermi. Za jej hranice sme sa bez povolenia rodičov až do minimálne 12 rokov nemohli pohnúť, no stačilo nám to. Bolo to naše územie, naše veľké ihrisko.

Domov sme sa počas dňa chodili len najesť, napiť či prezliecť, keď nám bola zima. Často nás ani to jedlo nedonútilo odtrhnúť sa od hier a mama nám z okna či balkóna musela vyhadzovať zabalené rožky a chleby. Skús sa dnes prejsť po svojej dedine či meste. Koľko detí uvidíš hrať sa vonku?

kidsplayingFoto: sott.net

Sídliskové gangy

Aj keď bola dedina malá, neznamenalo to, že sa všetky deti hrali svorne spolu. Pomyselne bola rozdelená na sídliská, ulice, horné konce a dolné konce. S deťmi z ostatných častí sme často bojovali proti sebe ako tímy. Nastávali aj občasné šarvátky, no zvyčajne by spadali do noriem o zdravom detskom vývine. To, že sme niekam patrili a zároveň sa vyhraňovali voči iným, nás posilňovalo. Určite nám to prospievalo viac, než len sedenie za počítačom a hranie imaginárnych hier, ktoré však môžu byť skvelým doplnkom, ak je vonku škaredo.

kiddosonbikes

Foto:massey.ac.nz

Kreatívne hry

Keď hovoríme o hrách, v ich vymýšľaní sme boli preborníci. Ak mal niekto loptu, švihadlá, gumy na skákanie či iné športové príslušenstvo, bol to raj a kým sa daná vec nepokazila alebo nestratila, mali sme o zábavu postarané. No keď nič z toho nebolo, museli sme experimentovať.

Často sme sa hrávali pri potoku či v stodole za domom a stavali sme si hračkárske príbytky a hrady, hrali sa na rodinu alebo na zoo. Nerobilo nám problém vyrobiť si luk a šípy či provizórnu pištoľ, s ktorými sme sa hrali na indiánov a kovbojov. Po vonku sme lietali aj na bicykloch, skateboardoch a korčuliach, hrávali sme sa futbal a hokej pred domom, čím sa zvyšovala šanca drobného zranenia či pošriabania susedovho auta.

Boys from theYonge Eglinton Neighbourhood mix it up with a little street hockey. The city is under pressure to drop the city wide ban on street hockey and Trustee Josh Matlow is heavily involved.Matlow in the middle of the street with boys as a car approaches..(June15 2010 )Rick Eglinton/Toronto Star.Foto: schooloversports.files.wordpress.com

Sneh

Dnes sa deti ešte stále môžu tešiť z kopy snehu, ak bývajú napríklad v okolí Popradu. No u nás na západe sa už sánky za celú zimu nevytiahnu. Keď sme boli malí, sánkovali sme sa každý deň na kopci za domom, vo vedľajšej ulici či na lyžiarskom svahu. Keď neboli sánky, mali sme lopaty alebo igelit. Každý deň po škole sme hodili tašku do kúta a bežali na zasnežený kopec, kde sme šantili až kým sa nezotmelo a neprišla po nás mama. Chodievali sme sa tiež korčuľovať na ľad na potoku alebo na klzisko, ktoré nám na školskom dvore vyrobil ujo školník.

Friends enjoy sledging on Brecon Beacons, South Wales, where snow is settling and even more has been forecast by the MET office for Friday 18th January over South Wales and the Westcountry. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Thursday January 17, 2013. See PA story WEATHER Snow. Photo credit should read: Ben Birchall/PA WireFoto: metro.co.uk

Bezstarostné jedlo

Kedy naposledy si zjedol nejaké jedlo bez toho, aby ti niekto pripomenul, koľko éčiek a umelých prísad obsahuje? Keď sme boli deti, nič také neexistovalo. Bez výčitiek sme jedli rožky s maslom a naši rodičia sa nebáli, že je tam akýsi démon s názvom lepok. Milovali sme horalky a nikoho nenapadlo, že je v nich príliš veľa cukru a nasýtených tukov. Po vonku sme si však kradli jabĺčka a orechy a pravidelne nás ovocím zásobovali babičky, ktoré dnes už tiež prešli na supermarketový zelovoc.

img_1962Foto: ifiv.blogspot.sk

Rozvoj technológií

Dnešné deti sa chytajú za hlavu pri predstave, že by vyrastali bez smartfónu a notebooku. My sme si užili detstvo bez pripútania k technológiám, no zažili sme aj ich začiatky a najväčší rozvoj. Pamätáme si na prvé krabicové počítače, na ktorých sme hrávali hru Super Mario a Doom, zažili sme prvé mobilné telefóny pripomínajúce vysielačky s midi zvoneniami.

Hudbu sme najprv počúvali na gramofónoch, prenosných rádiách a neskôr na vlastných walkmanoch a diskmanoch, ktoré súčasné deti často nedokážu identifikovať. Ešte dnes máme doma hromady videokaziet s rozprávkami a filmami, ktoré sme si nahrávali z televízie alebo nosili z videopožičovne.

aszpd3lFoto: rebrn.com

Zdroj titulnej foto: picturesofbabies.net/schooloversports.files.wordpress.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech