Vedci vytvorili 3D obrazovku pre kiná, ku ktorej nepotrebuješ okuliare

  • Odzvonilo v kinách nadobro 3D okuliarom?
collage movie
  • Odzvonilo v kinách nadobro 3D okuliarom?

Prototyp tejto obrazovky vyrobili v Computer Science and Artificial Inteligence Lab spolu s Israel’s Weizmann Institute od Science. Technológia využíva kombináciu šošoviek a zrkadiel, ktoré vytvoria 3D efekt bez toho, aby boli potrebné dodatočné okuliare.

2013375433 (1)

foto: cantontower.com

Aj keď sa sledovanie 3D obrazu bez použitia okuliarov už využíva, súčasné metódy sa nedajú využiť na väčšie obrazovky, aké majú kiná. Táto technológia je prvá, ktorá by umožnila sledovanie 3D filmu bez okuliarov práve na veľkých obrazovkách kín. V televíziách 3D technológia umožňuje každému oku vidieť odlišné skupiny pixelov, ktoré simulujú pocit hĺbky. Parallax barrier, ako sa táto technológia nazýva, potrebuje určitú vzdialenosť, ktorá je potrebná pre sledovanie.

Pre väčšie obrazovky, ako sú tie v kinách, sú diváci však v rôznych uhloch a vzdialenostiach, čo priviedlo vedcov k vytvoreniu tejto novej technológie, ktorá by vytvorila reálne projekcie pre každého diváka v kine. Diváci by sa však museli zmieriť s nižšou kvalitou obrazu, ktorá sprevádza 3D technológiu. Zatiaľ čo v kinách zakódovali rôzne parallax bariéry na jednej obrazovke tak, aby ich videl každý divák, bez ohľadu na miesto na ktorom sedí, od teraz by bol rozsah zobrazenia kopírovaný do priestoru pomocou zrkadiel, šošoviek a špeciálneho optického systému.

foto:futurism.com

Bohužiaľ, technológia však ešte nie je dostupná na trhu, ale ďalší vývoj a zlepšovanie by malo viesť k postupnému zavádzaniu týchto obrazoviek do kín hneď, ako si aj samotný filmári osvoja takúto technológiu. Takže si budeme musieť ešte chvíľku počkať na to, aby sme mohli sledovať filmy v kinách bez nepohodlných okuliarov.

 

Zdroj: futurism.com,  Zdroj titulnej fotografie: parentmap.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK