Vedci zistili, prečo má niekto katastrofálnu „opicu“, kým druhý vôbec. Najväčší vplyv má úplná maličkosť

  • Výskumy odborníkov ukázali, že ľudia, ktorí majú variáciu génu ALDH2, hlásia závažnejšie triezvenie
  • Jeden výskum tiež ukázal, že približne 5 % ľudí vo svojom živote „opicu“ nemá
alkohol, opica
Ilustračný obrázok, Unsplash/Michael Discenza, Thom Masat
  • Výskumy odborníkov ukázali, že ľudia, ktorí majú variáciu génu ALDH2, hlásia závažnejšie triezvenie
  • Jeden výskum tiež ukázal, že približne 5 % ľudí vo svojom živote „opicu“ nemá

Prebdené noci s pohárikom v ruke majú vo väčšine prípadov svoju dohru, ktorá nie je najpríjemnejšia. Zobudiť sa s bolesťou hlavy, o ktorej vieš, že tak skoro neustúpi, nie je najlepším štartom do dňa. Bolí to o to viac, keď vieš, že tvoji kamaráti, ktorí poslednú noc strávili rovnako ako ty, sú svieži. 

Niekto sa totiž „po opici“ cíti lepšie, iní sa cítia veľmi zle. 

Portál Science Alert uvádza, že existuje akási škála, na ktorej sa dá opica odmerať. Škála pozostáva z 8 levelov, pričom prvý level sa týka ľudí, ktorí po prebdenej noci necítia žiadne následky. Ôsmy level je označovaný za závažný. Jeden výskum tiež ukázal, že približne 5 % ľudí vo svojom živote opicu nemá. Títo ľudia sú odolní. 

Ak patríš medzi tých zvyšných 95 %, určite sa pýtaš, ako je možné, že tebe ide vybuchnúť hlava a tvojim kamarátom nie. Vedel si však, že je v tom viac ako počet nápojov, ktoré si počas večera vypil? Táto skutočnosť zaujala aj výskumníkov, ktorí sa rozhodli skúmať biologické a psychologické mechanizmy ovplyvňujúce naše prežívanie počas dňa po párty.

Môže byť opica miernejšia?

Výskumy odborníkov ukázali, že ľudia, ktorí majú variáciu génu ALDH2, hlásia závažnejšie triezvenie. Ak totiž konzumujeme alkohol, štiepi sa enzýmom alkoholdehydrogenáza na acetaldehyd, ktorý je dôležitý pre vznik symptómov „opice“. Variant génu ALDH2 však obmedzuje rozklad acetaldehydu. To vedie k väčšiemu nahromadeniu proteínu, teda k výraznejším symptómom opice.

Spôsob prežívania „Dňa PO“ môže ovplyvniť aj vek a pohlavie človeka. Jeden z online prieskumov ukázal, že závažnosť opice klesá s vekom, pričom dôležitým faktorom je aj množstvo vypitého alkoholu. Do prieskumu sa zapojilo 761 Holanďanov a vedci skúmali nielen rozdiely medzi ženami a mužmi, ale aj rozdiely spojené s jednotlivými vekovými kategóriami.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Science Alert, NIH

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá