Veľa práce za krátky čas? Psychologička radí, ako zvládnuť všetky povinnosti do konca roka

  • Koniec roka znamená naháňanie termínov, stres a opäť termíny
  • Ako sa si správne upratať v hlave a v živote, aby sme všetku tú prácu zvládli bez väčšej ujmy?
01
Pixabay, archív: Denisa Pinková
  • Koniec roka znamená naháňanie termínov, stres a opäť termíny
  • Ako sa si správne upratať v hlave a v živote, aby sme všetku tú prácu zvládli bez väčšej ujmy?

Rok 2018 sa chýli ku koncu a pre mnohých toto obdobie znamená stresujúce sa naháňanie za koncoročnými termínami. Aj keď človek drel celý rok, mnoho práce či iných povinností sa jednoducho nestihlo. Najlepšie je dávať si realistické ciele a pracovať na nich systematicky od začiatku roka. Drvivá väčšina ľudí si takéto predsavzatia stanoví, no ak sa do nich vôbec pustí, tak z nich aj časom upustí.

Preto nám teda neostáva nič iné, ako sa nejako rozumne popasovať s aktuálnou situáciou a neskolabovať. Ako tento pretek s číslami v kalendári zvládnuť, čo najlepšie a či sa to vôbec dá, nám poradila psy­cho­lo­gička, me­diá­torka, kňažka i spre­vá­dzačka PhDr. De­ni­sa Pin­ko­vá.

Dá sa s rozvahou a v relatívnom pokoji  zvládnuť pracovné termíny do konca roka?

Dá sa všetko, keď vieme flexibilne narábať s vlastnými prioritami a hodnotovým rebríčkom. Často si ľudia myslia, že je to niečo nemenné a stále. Čím dlhšie sa budeme pridržiavať starých a nefunkčných vzorcov správania, tým viac sa budeme oberať o schopnosť vedieť si pomôcť v akejkoľvek záťažovej situácií.

Ako by si mal človek efektívne rozložiť čas?

Najefektívnejšie rozloženie času by malo byť vyladené na náš aktuálny energetický potenciál. Myslím, že všetci sme si všimli skutočnosť – nech sa akokoľvek snažíme počas mesiaca máme fázy, kde veci ktoré fungovali minulý týždeň nefungujú. Nemyslí nám tak, sme viac zahĺbení do seba, menej komunikatívni, naopak niekedy veľmi kreatívni, plný energie. Keď sa naučíme vnímať a pracovať s tým, čo nám každý jeden deň prináša, nielen v podobe naplnenie vonkajších potrieb, ale naopak spoznávania vnútorného potenciálu, pracovať s časom budeme jednoznačne efektívnejšie aj výkon bude primeranejší.

Pomáhajú napríklad častejšie a kratšie prestávky?

Prestávky sú fajn, keď sú naplnené niečim produktívnym. Ak sa jedná o zaliatie 4-tej kávy a 20-tu cigaretu, povedzme si na rovinu to nieje prestávka, to je kompenzácia a fungovanie na zotrvačnosť. V zahraničí bežne existujú oddychové miestnosti, kde ponúkajú svojim zamestnancom priestor na poobedňajší spánok, prípadne čas na prechádzku, prečítanie obľúbenej knihy.

Ako si zlepšiť koncentráciu?

Koncetrácia nie je stacionárna záležitosť, tak ako meníme náladu, mení sa aj naša pozornosť. Existuje krivka, ktorá poukazuje na najlepšiu výkonnosť v časovom rozmedzí dňa. Treba však prijať fakt, že najproduktívnejší sme v doobedňajších hodinách od 8 – 11:30 hod., potom krivka prirodzene klesá. Zvýši sa zase v čase od 14:00 – 16:00 hod., ale to by mal byť už čas ukončovania posledných nutných pracovných záležitostí.

Oplatí sa obetovať spánok?

Nutnosť spánku sa vekom zvyšuje. Obetujete spánok, dlh splatíte iným spôsobom – napríklad zbytočnými zlyhaniami, chybami, zvýšenou nervozitou a zhoršenou náladou. Dospelý človek si je plne vedomý: „keď si nenaplním základné potreby, príde frustrácia na ďalších úrovniach v oveľa väčšej intenzite“.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá