Veľká novinka: Na očkovanie proti chrípke už nebudeš musieť navštíviť lekára

  • Očkovať proti chrípke bude od januára možné aj v lekárňach
  • Má to pomôcť zvýšiť zaočkovanosť
Pichnutie injekcie a žena so zahalenou tvárou
Ilustračné foto, TASR/Martin Baumann, TASR/Dano Veselský
  • Očkovať proti chrípke bude od januára možné aj v lekárňach
  • Má to pomôcť zvýšiť zaočkovanosť

Lekárne dostanú od budúceho roka možnosť očkovať dospelých proti chrípke. Poslanci Národnej rady (NR) SR to v stredu odsúhlasili v rámci novely zákona o liekoch ako pozmeňujúci návrh z výborov.

Zmena má platiť od 1. januára 2024. Má to pomôcť zvýšiť zaočkovanosť, pre lekárne pôjde o dobrovoľnú činnosť.

Očkovanie na predpis

Prednosťou zavedenia možnosti očkovania proti chrípke v lekárňach je podľa autorov zmeny široká dostupnosť verejných lekární. Má zabezpečovať a garantovať rýchly prístup záujemcu k očkovaniu.

Argumentujú tiež, že očkovanie pomáha znižovať náklady na zdravotnú starostlivosť, prispieva k zdravšiemu a ekonomicky produktívnejšiemu obyvateľstvu a zvyšuje produktivitu práce aj očakávanú dĺžku života v zdraví.

Očkovanie bude možné realizovať na základe písomného odporúčania predpisujúceho lekára, ktoré môže byť súčasťou predpisu na vakcínu. Nesmie byť staršie ako tri dni. Za správne podanie očkovacej látky bude zodpovedať poskytovateľ lekárenskej starostlivosti.

Očkovanie v lekárňach pôvodne z vládnej novely vypadlo. Rezort to zdôvodňoval chýbajúcou podporou. Avizoval však, že zmenu môžu predložiť poslanci. Vypustenie zámeru očkovania v lekárňach kritizovali komory lekárnikov aj lekárov, tiež viaceré odborné lekárske spoločnosti.

Nebezpečná infekcia s bohatou históriou

Chrípka je jednou z najnebezpečnejších a najrozšírenejších infekčných ochorení, ktoré postihujú ľudskú populáciu. Táto ochorenie je známe svojou vysokou prenosnosťou a schopnosťou spôsobiť epidémie a pandémie s vážnymi zdravotnými a ekonomickými následkami.

Každoročne chrípka spôsobuje významné množstvo hospitalizácií a úmrtí po celom svete. Je preto dôležité porozumieť histórii tohto ochorenia a využiť dostupné preventívne opatrenia na ochranu verejného zdravia.

História chrípky

  • Prvé písomné záznamy o symptómoch podobných chrípke pochádzajú z čias starovekého Egypta a Grécka.
  • V histórii sa vyskytlo niekoľko významných pandémií chrípky. Jedna z najznámejších bola takzvaná „španielska chrípka“ v rokoch 1918 – 1919, ktorá si vyžiadala desiatky miliónov životov po celom svete.
  • V priebehu 20. storočia nasledovali ďalšie pandémie chrípky, vrátane „ázijskej chrípky“ v roku 1957 a „hongkonskej chrípky“ v roku 1968.
  • V roku 2009 vznikla pandémia H1N1, známa aj ako „prasacia chrípka“. Táto pandémia sa rýchlo rozšírila po celom svete a vyžiadala si veľký počet obetí.
  • Okrem pandémií chrípky sa každoročne vyskytujú sezónne epidémie, ktoré ovplyvňujú veľké množstvo ľudí a zdravotné systémy.
  • Výskum a snaha o boj proti chrípke viedli k vývoju očkovacích látok a liekov na liečbu ochorenia. Prostredníctvom týchto opatrení sa zlepšuje prevencia a liečba chrípky v snahe minimalizovať jej zdravotné a socioekonomické dôsledky.

Nebezpečný vírus

Čo sa týka zdravia, Bratislavský samosprávny kraj (BSK) po piatykrát očkoval proti HPV vírusu, čím sa snaží prispieť k prevencii onkologických ochorení i poukázať na potrebu prevencie a vakcinácie.

Kraj opäť očkoval v zdravotnom stredisku na Rovniankovej ulici v bratislavskej Petržalke. Preočkovával nielen tých, ktorých očkovali už skôr, ale podával aj prvé dávky. Na očkovanie je však potrebná registrácia.

„Prevencia v každom veku je veľmi dôležitá a častokrát býva lacnejšia, ako potom následná liečba. Rovnako s prevenciou súvisí aj osveta. Stále prevláda tendencia, že je to tabu. Nie je to však správna cesta,“ apeluje predseda BSK Juraj Droba.

očkovanie detí
zdroj: SITA/AP, Bernd Weissbrod

Ľudský papilomavírus (HPV) môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Okrem rakoviny krčka maternice sú to aj iné nádory, rakovina vagíny, penisu alebo konečníka.

Očkovacia schéma je pre deti do 15 rokov dvojdávková a trojdávková pre starších ako 15 rokov. Očkovanie proti HPV je bezplatné, teda hradené zo zdravotného poistenia, pre všetky 12-ročné deti. Staršie deti môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré im preplatia spätne časť ceny vakcíny. Dospelí vakcínu uhrádzajú v plnej výške.

Plne hradené očkovanie

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR rokuje o rozšírení preplácania vakcíny proti ľudskému papilomavírusu (HPV) pre ďalšie vekové kategórie. Avizoval to minister zdravotníctva Michal Palkovič. Očkovanie sa zatiaľ plne hradí deťom vo veku 12 až 12 rokov a 364 dní.

„Rodičia využívajú možnosť plne hradeného HPV očkovania 12-ročných detí modernou deväťvalentnou vakcínou,“ povedal Palkovič. Poukázal na to, že napríklad v okrese Bratislava III dosiahla zaočkovanosť dievčat takmer 70 percent, čo sa približuje k 90 percentám, ktoré ako cieľ stanovila Svetová zdravotnícka organizácia.

„Chceme, aby tento pozitívny trend pokračoval aj ďalej, preto intenzívne rokujeme s partnermi, aby bola táto vakcína plne hradená aj pre ďalšie vekové kategórie detí,“ doplnil.

HPV patrí k najčastejšie pohlavne prenášaným infekciám, prenášať sa však môže napríklad aj dotykom, kontaminovanými predmetmi alebo už počas pôrodu. Vo väčšine prípadov infekcia zmizne sama bez toho, aby spôsobila problémy. Niektoré z HPV vírusov však v tele pretrvajú roky a môžu byť pôvodcom onkologických ochorení.

Účinným nástrojom proti HPV je očkovanie. „Rodičia by mali vedieť, že ideálne je zaočkovať dievčatá a chlapcov v čase, keď je vysoko pravdepodobné, že ešte neboli infikovaní HPV vírusom. A tiež v čase, keď ich imunita dokáže zareagovať na podanie vakcíny najvyššou tvorbou protilátok. Takýmto obdobím je približne deviaty až 15. rok života,“ vysvetlila hlavná odborníčka MZ SR pre pediatriu Elena Prokopová.

Dáta Národného centra zdravotníckych informácií ukázali, že najvyššia zaočkovanosť proti HPV je v Bratislavskom kraji, najnižšia v Košickom kraji, ktorý v porovnaní s Bratislavským dosahuje približne o 50 percent nižšiu zaočkovanosť.

Zaočkovanosť chlapcov v porovnaní s dievčatami výrazne zaostáva naprieč všetkými regiónmi. Odborníci, pacientske organizácie a samosprávne kraje sa aj preto rozhodli v spolupráci s ministerstvom pokračovať v osvetových aktivitách a špeciálnych očkovacích dňoch proti HPV vírusu.

Zdroje: TASR, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá