Veľká štúdia ukázala, ako sa naozaj darí deťom, ktoré vychovávajú homosexuálne páry

  • Vývoj dieťaťa nezávisí od pohlavia či orientácie rodičov
  • Nová štúdia priniesla výsledky, ktoré otvárajú nové diskusie
dúha dieťa lgbtq+ homosexuál
Ilustračný obrázok, Unsplash/Anastasiia Chepinska, Ben White
  • Vývoj dieťaťa nezávisí od pohlavia či orientácie rodičov
  • Nová štúdia priniesla výsledky, ktoré otvárajú nové diskusie

Diskusie o kontroverznej téme budú odteraz o niečo zaujímavejšie. Výskum totiž ukázal, že deti párov rovnakého pohlavia sa majú rovnako dobre ako deti heterosexuálnych párov, ak nie ešte lepšie. Údaje o takzvaných „rodinách sexuálnych menšín“ sú však obmedzené.

Úrad pre národné štatistiky (ONS) Spojeného kráľovstva však už v roku 2019 zaznamenal 212-tisíc rodín, v ktorých sú deti vychovávané rodičmi rovnakého pohlavia. Toto číslo predstavuje oproti roku 2015 nárast o 40 %. V roku 2010 bolo pritom týchto rodín podľa The Guardian iba 4-tisíc.

Štúdia a jej výsledky boli publikované v akademickom časopise BMJ Global Health

Orientácia rodičov nič neznamená

Nová štúdia, ktorá je podporou pre predchádzajúci výskum, zistila, že vývoj dieťaťa nemá so sexuálnou orientáciou či pohlavím rodičov veľa spoločného.

„Na rozdiel od mnohých obáv, náš výskum zistil, že väčšina rodinných výsledkov bola podobná medzi týmito dvoma typmi rodín a rodiny sexuálnych menšín majú v niektorých oblastiach, medzi ktoré patrí psychologické prispôsobenie dieťaťa a vzťahy medzi dieťaťom a rodičom, ešte lepšie výsledky,“ uviedli vedci.

Tieto zistenia sa zhodujú s výsledkami niekoľkých ďalších štúdií vrátane štúdie z Austrálie, na ktorej sa pracovalo tri desaťročia. Podľa nej sa deti, ktoré sú vychovávané rodičmi rovnakého pohlavia, nelíšia od svojich rovesníkov vychovávaných heterosexuálnymi rodinami. Platí to o emocionálnej, sociálnej i výchovnej stránke detí.

deti na bowlingu
zdroj: Unsplash/Evgeniy Alyoshin

Menej psychických problémov 

Výskumníci zo Spojených štátov a Číny založili štúdiu na analýze 34 štúdií z krajín, kde sú vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia legálne. Medzi tieto krajiny patrí USA, Nemecko, Fínsko či Francúzsko. Štúdie porovnávali vývoj detí, ktoré boli vychovávané v heterosexuálnych, homosexuálnych vzťahoch či vzťahoch bisexuálov a transrodových osôb. 

Po analýze údajov tím zistil, že na rozdiel od heterosexuálnych, homosexuálni rodičia hlásili výrazne menej psychických problémov u svojich detí. Pri porovnaní starších detí nebol zistený žiaden rozdiel.

Fungovanie rodiny a duševné zdravie rodičov nepreukázali žiadne rozdiely na základe ich orientácie, no v niektorých oblastiach to vyzerá tak, že sa majú rodiny s homosexuálnymi rodičmi lepšie.

„Rodičovské skupiny ‚sexuálnych menšín‘ vykazovali vyššiu úroveň kvality vzťahu medzi rodičom a dieťaťom, vidno to na vyššej úrovni vrúcnosti, vo väčšom množstve interakcie a väčšej podpore v porovnaní s heterosexuálnymi skupinami rodičov,“ napísali výskumníci.

Doktorka Rachel Farr, odborníčka na LGBTQ+ rodiny, sa do práce nezapojila, no obáva sa, že štúdia zahŕňa kontroverzný výskum o vyššej pravdepodobnosti negatívnych sociálnych, emocionálnych a vzťahových výsledkov v prípade rodín s heterosexuálnymi rodičmi.

Uviedla však, že závery odrážajú zistenia veľkého množstva výskumu. „Celkové posolstvo je rovnaké. Sexuálna orientácia a rodová identita rodičov sú oveľa menej dôležité pre výsledky a vývoj detí v porovnaní s tým, čo sa v rodinách deje v oblastiach kvality rodičovstva a vzťahov v rodine,“ dodáva na záver.

Zdroje: The Guardian, BMJ Global Health

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá