Veľvyslanec Izraela Zvi Aviner Vapni: Slováci majú kvalitné vzdelanie, zaujímavé nápady a krajina má výbornú polohu

  • Izrael sa vďaka svojej otvorenosti a inovatívnym myšlienkam stal startup hubom nie len na Blízkom východe, ale firmy ako Fundbox, Cloudinary či Fiverr sú svetovo uznávané a získali niekoľkomiliónové investície zo zahraničia. Slovensko nedávno podpísalo s Izraelom zmluvu o spolupráci v oblasti technologického vývoja. Preto sme sa rozhodli vyspovedať nového izraelského veľvyslanca, Zvi Aviner Vapniho o tom, aké možnosti kooperácie medzi biznismi v našich krajinách existujú a aj to, čo musíme zlepšiť, aby sme mali viac možností preraziť na svetových trhoch.
12671645_1240623305965301_7703908488355283554_o
  • Izrael sa vďaka svojej otvorenosti a inovatívnym myšlienkam stal startup hubom nie len na Blízkom východe, ale firmy ako Fundbox, Cloudinary či Fiverr sú svetovo uznávané a získali niekoľkomiliónové investície zo zahraničia. Slovensko nedávno podpísalo s Izraelom zmluvu o spolupráci v oblasti technologického vývoja. Preto sme sa rozhodli vyspovedať nového izraelského veľvyslanca, Zvi Aviner Vapniho o tom, aké možnosti kooperácie medzi biznismi v našich krajinách existujú a aj to, čo musíme zlepšiť, aby sme mali viac možností preraziť na svetových trhoch.

Slovensko uzatvorilo s Izraelom medzivládnu dohodu o spolupráci v oblasti priemyselného vývoja a výskumu. Koľko spoluprác vzniklo na základe tejto zmluvy? Majú firmy záujem?

Áno, táto dohoda bola skutočne podpísaná a nedávno bolo na ňu alokovaných aj prvých milión eur. Aj keď je táto dohoda v platnosti už nejaký čas, reálnu spoluprácu môžeme očakávať teraz, ako obe zmluvné strany uvoľnili financie. V najbližších týždňoch by mala vyjsť oficiálna výzva na podávanie ponúk na spoluprácu. Zámerom je nájsť spoločnosti na slovenskej aj izraelskej strane, ktorých spolupráca by viedla k zrodu nového produktu alebo procesu komerčne uplatniteľného na svetových trhoch. Veríme, že vďaka tejto dohode narastie vzájomná spolupráca medzi firmami v našich krajinách.

 

Ako je to so zastúpením žien v startupovom prostredí v Izraeli? Má povinná vojenská služba nejaký vplyv na ich zmýšlanie – sú viac technicky zdatnejšie? 

Ženy sú v technologickom priemysle v Izraeli zastúpené v relevantných číslach. Ich počet stále rastie a to, že slúžili v rovnakých technologických jednotkách ako, muži ich stavia na rovnakú štartovaciu pozíciu.

Potenciál v tejto oblasti je i tak väčší. Problém vzniká už na stredných školách, kde si nedostatočný počet dievčat vyberá technické predmety. Izraelská vláda, ako aj neziskové organizácie, sa v súčasnosti snažia vzbudiť záujem u talentovaných dievčat o technologické a vedecké študijné odbory.

12615546_1210883472272618_7830442743451282804_o

Zdroj: Slovenská akadémia vied

Už nejaký čas ste strávili na Slovensku a mali ste šancu spoznať našu kultúru. Čo by sme si mali my na Slovensku zobrať ako príklad z Izraela? 

Na Slovensku som od polovice novembra. Slovensko je nádherná krajina a skutočne si veľmi vychutnávam krásnu prírodu, scenériu, hudbu, slovenskú kultúru a ľudí, ktorí sú uvoľnení a veľa sa usmievajú. Myslím si, že Slovensko má čo ponúknuť svetu, no Slováci sú veľmi skromní ľudia. Možno by ste si mali zobrať príklad z toho ako my prezentujeme izraelské produkty, inovácie, high-tech a start-upový priemysel a byť “hlučnejší” a asertívnejší pri zdieľaní svojich dobrých kvalít.

 

A naopak, čo si myslíte, že by prospelo izraelským startupom v čom my na Slovensku excelujeme?

Myslím si, že Slovensko má dobrý základ, čo sa týka budovania startupov. Máte niekoľko úspešných slovenských spoločností, ktoré prerazili vo svete ako ESET, Sygic, lietajúce auto. Určite je tu priestor na spoluprácu s Izraelom. Máme reálnu možnosť posilnenia spolupráce a zvýšenia obchodu medzi našimi krajinami. Slovensko má dobre vzdelanú pracovnú silu, zaujímavé nápady a výbornú polohu. Práve vďaka svojej polohe môže byť Slovensko „bránou do Európy“ a tiež testovacím trhom pre izraelské spoločnosti, ktoré majú záujem obchodovať v Európe.

 

Česká republika už má svojho cyber ambasádora v Izraeli. Myslíte si, že Slovensko by tiež malo mať svojho? Ako môže konkrétne tento ambasádor prispieť Slovensku?

Som presvedčený, že Váš veľvyslanec v Izraeli Peter Hulenyi je veľmi aktívny čo sa týka výmeny expertov a sprostredkovaní stretnutí cyber spoločnostiam. Kybernetická bezpečnosť je veľmi dôležitá, keďže útoky vedia byť devastujúce. Preto je dôležité nepodceňovať túto oblasť a stále vyvíjať nové technológie.

 

Izrael poskytuje 2-ročné startupové víza. Môžu aj Slováci požiadať o tieto víza? Aké podmienky treba splniť, aby ich mohol človek získať?

Tieto víza sú viacmenej pilotným projektom Izraela. Plný názov týchto víz je “Inovačné víza pre zahraničných podnikateľov”. Uchádzať sa o ne môžu inovátori, ktorí chcú vyvíjať svoj produkt v Izraeli. Uchádzači o vízum musia byť uznaní Úradom hlavného vedca (Office of the Israeli Chief Scientist) ako zahraniční podnikatelia. Úrad hlavného vedca posúdi produkt a vydá potvrdenie. Na základe tohto potvrdenia potom môžu podnikatelia žiadať o víza na povolenie dočasného pobytu.

Zvi Vapni040b

Ako dnes prebieha spolupráca s ESETom? Ako to je napríklad s výmenou ľudského kapitálu?

ESET je veľmi úspešná spoločnosť v Izraeli, konkrétne produkt NOD32 je najpopulárnejším antivírusom v Izraeli. Pre mnohých Izraelčanov je to možno prvý slovenský produkt, s ktorým sa stretnú, samozrejme až potom, ako šoférujú autá od Peugeotu a Kie vyrobené na Slovensku.

 

Izrael je veľmi multikultúrny a otvorený. Aký to má vplyv na rozvoj innovácii?

Inovácie nemôžu rásť v prostredí, ktoré nie je slobodné. Naša multikultúrna spoločnosť je súčasťou slobodnej prirodzenosti našej krajiny. Ak sa ľudia cítia prijímaní bez ohľadu na to odkiaľ pochádzajú a môžu sa slobodne vyjadriť rôznymi spôsobmi, tak sa aj radi pokúšajú o najrôznejšie inovácie vo vedeckej a technologickej sfére. Izraelčania majú taktiež špecifický postoj k zlyhaniu. Je to pre nich prirodzenou súčasťou rozvoja. Tí, ktorí zlyhajú by sa nemali cítiť vinní. Ak na nich bude vyvíjaný negatívny tlak, nebudú to opäť skúšať.

 

Naše školstvo je veľmi kritizované, za príliš nepraktický prístup, kde sa len memorujeme a často sú študenti málo v spojení s praxou. Ako je to v Izraeli? 

Izraelský vzdelávací systém tiež čelí mnohým výzvam. Po obrane a ekonomike je to u nás najviac diskutovaná téma. Vzdelávací system sa snaží podporiť u študentov kreativitu. Jedným z elementov, ktorý nám pomáha je, že izraelská spoločnosť je veľmi otvorená k nezhode a diskusii. Študenti na školách sú nabádaní, aby slobodne vyjadrovali svoj nesúhlas a prezentovali svoje názory. Vedľajším produktom toho je budovanie kreativity a inovatívneho myslenia. Samotným cieľom univerzít je obklopiť sa primeraným množstvom spoločností, ktoré majú svoje výskumné centrá, technické laboratória alebo technologické inkubátory. Tým sa má docieliť to, že študenti budú napojení na prax a reálny svet už počas štúdia.

IMG_4142

Startupy/inovácie sú nosnou silou ekonomiky, ale tiež je známe, že veľa startupov exitujú zakladatelia skôr, ako sa stanú veľkým biznisom. Nemá to negatívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť v biznise?

Máte pravdu. Máme veľa startupových spoločností, ktoré vyvinuli svoje produkty a potom ich predali americkým spoločnostiam. No vznikli tiež spoločnosti, ktoré ostali v Izraeli a vyvinuli sa v plnej škále. Nemôžeme však zabúdať, že sme malá krajina, ktorá má svoje limity. Ak produkt vyžaduje veľkú distribúciu, predaj je opodstatnený. Keď sú startupové spoločnosti dostatočne aktívne, časom sa môžu vyvinúť v plnom rozsahu. Na druhej strane, vždy budú také, čo exitujú. Myslím, že žijeme v globálnom prostredí a nechceme tieto veci obmedzovať.

 

Sú v Izraeli firmy, ktoré to dotiahli a stali sa veľkými spoločnosťami? Na ktoré inovatívne firmy je Izrael najviac hrdý?

Pravdaže. Máme mnoho príkladov. Môžem spomenúť spoločnosť WAZE s navigačným softvérom, farmaceutickú spoločnosť TEVA, ISCAR, telekomunikačné riešenia RAD, biznis a IT konzultingovú spoločnosť NESS.

 

Mali ste už šancu pocestovať Slovensko? Čo sa Vám u nás najviac páči? 

Navštívil som už niektoré časti stredného a východného Slovenska. Slovensko je nádherná krajina s neobyčajnou prírodou. Dve mestá, v ktorých som sa zastavil počas mojej cesty do Košíc, ma veľmi milo prekvapili. Boli to Banská Bystrica a Banská Štiavnica. Nikdy som o týchto mestách nepočul a myslím si, že sa ich naozaj oplatí navštíviť. Mali by ste byť hrdí na svoju krajinu. Čo sa ľudí týka, Slováci sú veľmi pohostinní a príjemní ľudia. Taktiež si veľmi rád pochutím na dobrom slovenskom víne.

 

A nakoniec odkaz pre mladých slovenských inovátorov?

Ostaňte na Slovensku! Táto krajina vás potrebuje. Je tu veľký potenciál, ľudia sú dobre vzdelaní a Slovensko má výbornú polohu. Nevzdávajte sa svojej krajiny!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá