Verejné chladničky v Bratislave: Obmedzia plytvanie potravinami a budú spájať ľudí

  • V našom hlavnom meste by sa mali objaviť tri verejné chladničky s cieľom podporiť zdieľanie jedla medzi jeho obyvateľmi. Malo by sa tak obmedziť plytvanie potravinami, keďže chladničky budú určené hlavne pre jedlo, ktoré by ľudia inak nestihli skonzumovať a vyhodili.
fridge-berlin-via-mrmondialisation.org_
  • V našom hlavnom meste by sa mali objaviť tri verejné chladničky s cieľom podporiť zdieľanie jedla medzi jeho obyvateľmi. Malo by sa tak obmedziť plytvanie potravinami, keďže chladničky budú určené hlavne pre jedlo, ktoré by ľudia inak nestihli skonzumovať a vyhodili.

unnamed
Stáva sa aj tebe, že musíš vyhadzovať potraviny, ktoré si nestihol zjesť? Je jedno, či ide o jogurty, cestoviny, salámy, zeleninu či ovocie, všetko jedlo, ktoré nestíhaš skonzumovať, budeš po novom môcť nechať vo verejnej chladničke. Takéto odložené jedlo si z nej následne bude môcť vybrať zadarmo hocikto.

Projekt samozrejme môže pomôcť bezdomovcom či sociálne slabším ľuďom, no jeho primárny cieľ je iný – obmedziť plytvanie potravinami. Jeho obdoby pritom už úspešne fungujú po celej Európe, napríklad aj v susednom Česku, kde verejné chladničky nájdeš, okrem Prahy, aj v Plzni.

collage ladnička

foto: FB/Veřejná lednička v Plzni

 

Za nápadom priniesť chladničky do ulíc Bratislavy stoja aktivisti zo združenia Free Food. Tí sa inšpirovali zahraničnými mestami a rozhodli sa tento koncept priniesť k nám. Podarilo sa im získať tri chladničky z obchodu, ktorý ich už nepotreboval a tak celý projekt nadobudol reálne kontúry. Teraz už debatujú o tom, kam chladničky umiestniť a ako by mali vyzerať konkrétne pravidlá ich používania.

Ku každej chladničke chcú pritom pridať aj nálepky, aby sa jedlo dalo označovať dátumom, kedy bolo pridané alebo uvarené.

Aktivisti samozrejme stále potrebujú peniaze na úpravu chladničiek a ich následne umiestnenie do ulíc Bratislavy – tie však chýbajú. Rozhodli sa preto prihlásiť do súťaže projektov, ktorú organizuje Tesco a pokúsia sa tak získať 1300 eur. Súťaž funguje tak, že zákazník dostane po nákupe žetón, ktorým môže v predajniach na Dudvážskej, Bieloruskej a Žitavskej hlasovať za Free Food.

Fotografija1111 (1)

foto: whostolemymilk.blogspot.com

Pomoc projektu pritom prisľúbil aj magistrát hlavného mesta a niektoré mestské časti (Karlova Ves, Rača či Nové Mesto). Je však otázne, koľko peňazí sa verejným chladničkám nakoniec dostane a preto by mal nad ich podporou rozmýšľať každý. Ide totiž o projekt, ktorý síce možno nevyrieši všetky naše problémy, ale vedel by z Bratislavy spraviť o niečo krajšie miesto. A o to presne ide – podporovať projekty, ktoré budú zdanlivo jednotlivo prispievať len troškou, no spoločne vytvoria prostredie pre lepší život. Pre nás všetkých.

zdroj: free-food.sk, zdroj titulnej fotografie: thisbigcity.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK