Viktor a Jakub idú splaviť Amazonku na drevenom kanoe. Budeme odkázaní jeden na druhého, hovorí Viktor (ROZHOVOR)

  • Len málo Slovákov by sa vydalo na odvážnu cestu, ktorá čaká Viktora a Jakuba
  • Dvojica strávi 3 mesiace na drevenom kanoe, pomocou ktorého sa dostane z Peru až ku Atlantickému oceánu
  • Okrem spomienok a krásnych fotografií vznikne z cesty celovečerný film
Cruise of Amazon Unsplash/Marions Kefalas
  • Len málo Slovákov by sa vydalo na odvážnu cestu, ktorá čaká Viktora a Jakuba
  • Dvojica strávi 3 mesiace na drevenom kanoe, pomocou ktorého sa dostane z Peru až ku Atlantickému oceánu
  • Okrem spomienok a krásnych fotografií vznikne z cesty celovečerný film

Fanúšikovia splavovania majú na Slovensku veľký výber riek, na ktorých strávia viac času. Splavovať sa dá napríklad Malý Dunaj, Hron, Dunajec či rieka Orava. Predstav si však, že úplne neznámy človek príde s nápadom splaviť v priebehu troch mesiacov Amazonku. Presne to sa stalo Viktorovi, ktorý neváhal a išiel do toho. Takto vznikol projekt Cruise of Amazon, ktorého súčasťou je 34-ročný Viktor Baláž a 29-ročný Jakub Bezeg.

  • Prečo práve Amazonka a či zvažovali aj iné lokality
  • Čo na nich v Amazonke číha okrem nebezpečných zvierat vo vode aj mimo nej
  • Čo tým chcú vlastne dosiahnuť a koľko to bude stáť

Na základe čoho ste sa rozhodli podniknúť túto plavbu? Inšpiroval vás nejaký film alebo dobrodruh?

S týmto nápadom prišiel môj parťák Jakub, ktorý je veľkým milovníkom fauny a flóry. Tento kút zeme, ktorý už dvakrát navštívil, dokáže každému nadšencovi ponúknuť asi najväčšiu možnú biodiverzitu rastlinstva a živočíšstva. Nejde len o splav samotný, ale vo veľkej miere aj o akési poznanie. S týmto plánom ma Jakub oslovil v apríli 2020 ako cudzieho človeka. Hneď bolo vymaľované.

zdroj: Cruise of Amazon

Prečo práve Amazonka?

Za seba môžem povedať, že pre mňa ako dobrodruha je Amazonka akési maximum, ktoré mi môže svet ponúknuť. Samozrejme, dúfam, že počas života toho uvidím ešte viac a že navštívim mnoho ďalších miest. Amazonka je pre mňa ako splnený životný sen. Prales, divočina a boj o prežitie je pre mňa niečo ako návrat ku koreňom.

Takže iná lokalita neprichádzala do úvahy?

Jakub ma oslovil s konkrétnym plánom, takže nič iné sme ani neriešili. Myšlienka a cieľ boli jasné už od začiatku.

Ako na tvoje plány reagovala rodina?

Nebudem klamať, rodina s touto expedíciou nie je úplne stotožnená. Je prirodzené, že majú strach o naše životy a ja to v plnej miere chápem, aj keď by bolo lepšie, keby za mnou stáli.

zdroj: Unsplash/Nareeta Martin

Sám si povedal, že ste boli dvaja neznámi ľudia. Ako sa k tebe Jakub dostal?

Ako som spomínal, minulý rok mi napísal neznámy chalan. Vyzeralo to nejak takto: „Ten a ten môj kamarát chodí na tvoje prednášky o cestovaní a odporučil mi ťa ako správneho blázna, ktorý by bol so mnou ochotný splaviť Amazonku na drevenom kanoe.“

V tom čase som už síce mal naplánovanú viac ako ročnú cestu autom z Aljašky až do Ushuai. Mal som ju absolvovať so svojou kamarátkou z Kanady. Jakubova ponuka ma zaskočila, ale taktiež ma nadchla viac ako Aljaška. Slovo dalo slovo a ja som v priebehu niekoľkých hodín na tento nápad kývol. Takto vznikol jedinečný projekt s názvom Cruise of Amazon.

S neznámym človekom teda stráviš tri mesiace. Si na to psychicky pripravený?

Nemyslím si, že sa na toto dá nejak psychicky pripraviť. Určite sa požerieme, posekáme a pohádame. Taktiež rátame aj s tým, že bude ponorka, nebudeme sa spolu baviť a príde peklo na Zemi. Zároveň však obaja vieme, že sme odkázaní jeden na druhého a všetko zlé budeme musieť prekonať. Iná alternatíva neexistuje.

Aké typy plavidiel prichádzali do úvahy?

Boli len dve alternatívy – čln poskladaný z dosiek, ktorý dnes bežne používajú tamojší obyvatelia. Druhou možnosťou bol klasický dugout, čo je v podstate vydlabávané kanoe z jedného stromu. Zvolili sme si druhú možnosť, pretože sme sa chcel priblížiť k životnému štýlu pôvodných Indiánov.

zdroj: Unsplash/Stephanie Morcinek

Dugout si postavíte sami?

Nie, postavia nám ho domáci obyvatelia Peru, ktorých Jakub pozná z poslednej návštevy tejto krajiny. Plavidlo je ideálne vyrobiť v dažďovom období, keďže sa dá jednoduchšie dostať k stromom, ktoré sú na výrobu dugoutu potrebné.

Taktiež je jednoduchšie dotiahnuť obrovský kmeň po vode na miesto, kde sa bude opracovávať. My im pošleme plány našej predstavy, rozmery, ktoré by mali dodržať a podobne. Spoliehame sa na nich a na ich zručnosť. Ak nastane nejaký problém a plavidlo bude nevyhovujúce, budeme ho musieť zohnať priamo na mieste, čo bude pre nás kvôli času nie úplne ideálne situácia. Dá sa povedať, že to bude dosť problém

Takéto dobrodružstvo je dosť nebezpečné. S akými rizikami rátate?

Ani neviem, či ich chcem všetky menovať, a preto ti skúsim odpovedať skôr všeobecne. Mimo množstva živočíchov vo vode a na súši a rastlín, ktoré nás dokážu paralyzovať a zabiť, je veľkým rizikom aj ľudský faktor. 

Sú to napríklad drogoví pašeráci a riečni piráti. Je tam dosť veľa možných rizík, no radšej sa o tom nebavme. Čo ak si to bude čítať moja mama?

zdroj: Cruise of Amazon

Tak trochu pozitívne… Na čo sa tešíte najviac?

Za seba poviem, že sa najviac teším na ten pocit, keď sa nám podarí prísť do cieľa cesty. Bude super povedať si, že sme to úspešne zvládli.

Ako budete riešiť stravu?

To je jedným zo špecifík našej cesty. Chceme sa živiť výhradne tým, čo si ulovíme a nazbierame. Zdrojom našej stravy bude príroda a jej široká ponuka.

Máte teda v pláne aj loviť?

Určite áno!

Podľa čoho budete vedieť, čo môžete zjesť?

Príprava na túto cestu je veľmi dôležitá, a preto už niekoľko mesiacov študujeme rastlinstvo a živočíšstvo tejto oblasti. Samozrejme, nie je reálne naučiť sa úplne všetko. Je tam toho tak veľa, že pravdepodobne budeme jesť tie isté veci dookola. Ako sa však hovorí, čo ťa nezabije, to ťa posilní. Dúfajme, že to tak bude aj v našom prípade.

zdroj: Unsplash/Tsaiga

Okrem štúdia rastlinstva a živočíšstva, ako vyzerajú ďalšie prípravy na cestu?

Je to také, že z každého rožka troška. Pre upresnenie, človek musí študovať, čo tam žije a rastie, no aj to, ako zašiť rany a ako sa správať, keď niekoho pohryzie prudko jedovatý had. Musíme premýšľať, čo si vezmeme so sebou a čo ostane doma. 

Riešiť musíme aj konštrukciu kanoe, veľkosť hnacej plachty a výtlak. Dôležité je, aby sme vedeli, odkiaľ sa dostaneme k vode a k strave, ku komunikácii s armádnymi zložkami a dobíjaniu energie našej techniky. 

Taktiež riešime projekt, pomocou ktorého sa nám snáď podarí získať potrebné financie a materiály na cestu. Potrební sú sponzori, sociálne siete, rozhovory a podobne. Je toho naozaj veľmi veľa. Venujeme tomu každý jeden deň z posledných 10 mesiacov.

Koľko vás táto cesta bude stáť? Predpokladám, že ide o finančne náročnú záležitosť.

Pôvodný plán bol, že rieku splavíme iným spôsobom. Tu by to vyšlo na maximálne 4000 eur na osobu. My sme si však povedali, že od tejto cesty chceme viac, čím sa naše náklady zvýšili. Dali sme si cieľ, že celú cestu chceme zdokumentovať . 

Chcem natočiť celovečerný film, pomocou ktorého nechceme poukázať len na samotnú plavbu, ale aj na deforestáciu pralesa a znečistenie Amazonky. Ide o problémy, ktoré sa týkajú každého z nás, hoci žijeme tisíce kilometrov od tejto oblasti.

zdroj: Unsplash/Michel Reyes

Z čoho budete cestu financovať?

Doba je zlá. Na našu cestu priam nevhodná. Hľadanie sponzorov je pre nás každodenným bojom. Zháňanie financií nám ide veľmi zle, nebudem klamať. Väčšinou sa stretávame s tým, že spoločnosti a firmy nám ani len neodpíšu. Len mizivé percento nám na správy odpovie.

Musím však povedať, že sa našlo niekoľko takých, ktorí nám boli ochotní pomôcť. Dostali sme dary v podobe hamakov, celtov, filtračných fľašiek, ruksakov a spacákov. Taktiež nám ľudia pomohli s finančnými injekciami, ktoré nám určite pomôžu.

Základom je, aby ľudia pochopili, že od nich nechceme, aby nám zaplatili dovolenku, keďže na tú cestu pôjdeme aj tak. Chceme, aby nám pomohli dať dokopy financie a techniku, ktorá má slúžiť na natočenie už spomínaného filmu. 

Na to nám už, žiaľ, prostriedky neostali. Čas sa nám kráti, odlietame o pár mesiacov. Hoci to vyzerá hocijako, my stále dúfame. Veď nič iné nám neostáva.

zdroj: Cruise of Amazon

Nemáte s plánovaním problémy aj v dôsledku pandémie?

Pri plánovaní tejto cesty sa snažíme nemyslieť na pandémiu. Je všade okolo nás, no výpravu to neovplyvní. Ideme tak či tak!

Stíhate sa pred odchodom zaočkovať?

Ak sa pýtaš na očkovanie proti COVID-u, ja ho už mám úspešne za sebou. Nie však ako Dominika. Normálne sa živím dijingom a produkciou festivalov, no počas aktuálnej situácie pôsobím v oblasti zdravotníctva.

Jakub žije vo Švajčiarsku, takže ti neviem povedať, aké tam majú podmienky týkajúce sa očkovania a cestovania do zahraničia. Čo sa však týka ostatných očkovaní, čaká nás vakcinácia proti žltej zimnici, brušnému týfusu a besnote.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá