Vláda schválila kontroverzný návrh zákona. „Zisk nie je diablov vynález,“ apeluje odborník

  • Systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť
  • Vyplýva to z novely zákona o zdravotných poisťovniach
  • Prišlo s tým ministerstvo zdravotníctva
Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, TASR/Martin Baumann
  • Systém nakladania so zdravotnými odvodmi sa má upraviť
  • Vyplýva to z novely zákona o zdravotných poisťovniach
  • Prišlo s tým ministerstvo zdravotníctva

Vláda včera schválila reguláciu zisku zdravotných poisťovní. V jednoduchosti, novela zahŕňa pravidlá, za akých si poisťovne môžu pripísať zisk. Reguláciu má zabezpečiť takzvaný optimálny výsledok hospodárenia.

Ako uvádza TASR, štát bude zohľadňovať napríklad zazmluvnenosť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale aj plnenie záväzkov poisťovní voči ich klientom.

„Takzvaný primeraný výsledok hospodárenia tak zachová motivačný prvok a zároveň vytvorí transparentný a predvídateľný priestor na primeraný zisk spoločnostiam pôsobiacim vo verejnom zdravotnom poistení,“ povedal šéf rezortu Vladimír Lengvarský z klubu OĽANO.

Lengvarský
zdroj: TASR/Martin Baumann

Zavedenie minimálneho poistného

Tento návrh okrem všetkého reaguje aj na špekulatívne obchádzanie platenia odvodov. Minimálny vymeriavací základ by sa tak mal po novom zaviesť aj u zamestnancov vo výške minimálnej mzdy.

Podľa rezortu sa v súčasnosti uzatvárali pracovné pomery na minimálne úväzky s jasným cieľom – vyhnúť sa plateniu odvodov, no neprísť o komplexnú zdravotnú starostlivosť. Práve to je dôvod zavedenia minimálneho poistného, ktoré sa má odvíjať od životného minima.

„Ide o kompromisné riešenie, ktoré na jednej strane znižuje priestor na špekulatívne zamestnávanie, na strane druhej zbytočne nezaťažuje ľudí, ktorí si privyrábajú a nemajú motiváciu zneužívať systém,“ vysvetlil Lengvarský.

Tieto zmeny by sa mali týkať aj náborov pre zdravotné poisťovne. Zdravotná poisťovňa by teda po novom nesmela vykonávať nábor poistencov prostredníctvom osôb, ktoré s ňou nie sú v pracovnom pomere.

Podľa novely tiež nebude možné meniť zdravotnú poisťovňu na ulici či železničnej stanici. Najnovšie sa tak prepoistíš iba priamo na pracovisku poisťovne, poštou alebo elektronicky s overeným podpisom, prípadne s priloženou kópiou občianskeho preukazu.

Pre pacienta nie je kľúčový zisk

Na názor sme sa opýtali analytika Martina Vlachynského, ktorý pôsobí v Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz (INESS). „Zisk nie je diablov vynález, ako ho niekedy prezentujú politici, ale nástroj na vytváranie investícií a sanovanie prípadných strát,“ poznamenal v úvode.

„Vtipné je, že takýto zákon prichádza v čase, keď problémom zdravotníctva je skôr strata, nie zisk, čo sa týka aj zdravotných poisťovní. Pre pacienta je kľúčové, či mu jeho poisťovňa zabezpečuje dohodnuté služby v dohodnutej kvalite, nie či má zisk,“ konštatoval Vlachynský.

Takže namiesto toho, aby sa riešil a naháňal zisk, regulátor by mal sledovať, či je zadefinovaný a napĺňaný nárok jednotlivými poisťovňami, ale aj to, aká je kvalita služieb, ktoré poisťovne poskytujú. Obmedzenie zisku podľa analytika neznamená nič iné, ako obmedzenie priestoru na investície, a teda menší vankúš v zlých časoch.

Snaha o zničenie konkurencie

Ak hovoríme o optimálnom hospodárskom výsledku, podľa Vlachynského ide o ekonomický nezmysel. Aj napriek tomu, že zákonu nechýbajú argumenty, rozhodne im chýba logické vysvetlenie.

„Slovenský trh zdravotných poistení nie je holandský. Tam sa poisťovniam nikto periodicky nevyhráža znárodnením, ani pravidelne nedotuje štátnu poisťovňu zo spoločných peňazí. Nie je to ani bankový trh,“ vysvetlil analytik.

Dôvera
zdroj: Ilustračné foto: Dôvera.sk

Otázkou je, aké dôsledky môže mať táto novela. Podľa Vlachynského je toto opatrenie ďalším krôčikom v snahe zničiť konkurenciu na trhu so zdravotným poistením namiesto jej rozvíjania.

Nejde o novinku 

Zdravotné poisťovne sa so zákazom zisku už raz stretli. V roku 2007 to navrhovala vláda Roberta Fica. Vtedajšieho premiéra však táto situácia dohnala až pred súd, ktorý napokon prehral.

Štát vtedy musel zaplatiť za škodu zo zákazu zisku poisťovní 22 miliónov eur ako odškodné. Slovensko podľa rozhodnutia porušilo investičnú dohodu s Holandskom, odkiaľ pochádza firma Achmea. Tá vlastní zdravotnú poisťovňu Union.

Robert Fico
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ako uvádza SME, Robert Fico v tom čase niekoľkokrát opakoval, že chce zaviesť jednu poisťovňu. Neprekážalo by ani to, že by štát musel vyvlastniť súkromné poisťovne. Pluralitný systém zdravotných poisťovní sa Ficovi nepozdáva ani dnes.

V roku 2020 vyzval vtedajšieho premiéra Igora Matoviča, aby prišiel s legislatívnym riešením, ktoré by umožnilo zákaz zisku zdravotných poisťovní.

Prešli dva roky a po odchode SaS, ktorá s touto myšlienkou zásadne nesúhlasila, klubu OĽANO sa otvorili dvere. Kým daný zámer VŠZP vtedy uvítala, poisťovňa Dôvera ho už nejaký čas kritizuje.

Zdroje: TASR, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá