Vláda Slovákom pomôže s drahými hypotékami: Taraba načrtol, o akú pomoc by malo ísť

  • Množstvo Slovákov má „na krku“ drahé hypotéky
  • Splácanie vysokých úrokov ruinuje finančný rozpočet domácností
  • Nová vláda navrhuje spôsob, akým to vyriešiť
peniaze, politik
Tomáš Taraba TASR/Martin Baumann, Flickr/Garret Heaton
  • Množstvo Slovákov má „na krku“ drahé hypotéky
  • Splácanie vysokých úrokov ruinuje finančný rozpočet domácností
  • Nová vláda navrhuje spôsob, akým to vyriešiť

Vláda sa aktuálne snaží nájsť rýchle riešenie na pomoc občanom, ktorých trápia drahé hypotéky v roku 2023. Minister životného prostredia Tomáš Taraba informoval po stretnutí vlády, že dlhodobejšie riešenie, ktoré zahrnuje aj spoluprácu s bankami, sa očakáva už v budúcom roku, píše TASR.

Toto opatrenie sa týka približne 600 000 hypoték, ktorých úrokové sadzby by mohli vzrásť z 1,5 % na takmer 6 % do roku 2027. Očakáva sa, že náklady na tento krok budú do 10 miliónov eur, pričom nová vláda plánuje hľadať dlhodobé riešenie problému.

Slovákov sužujú vysoké úroky

Vláda chce v tejto chvíli vyriešiť pomoc s drahými hypotékami pre končiaci sa rok 2023, pravdepodobne formou daňovej úľavy. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

Informáciu k návrhu postupu riešenia vysokých úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch predložilo Ministerstvo financií (MF) SR na rokovanie vlády ako ústnu informáciu, ktorú kabinet vzal na vedomie. Konkrétny materiál k nej zatiaľ nezverejnili.

Taraba pripomenul, že do roku 2027 má byť refixovaných približne 600 000 hypoték, ktorých úročenie sa môže zdvihnúť z úrovní okolo 1,5 % až na skoro 6 %.

„My teraz ideme takto narýchlo riešiť rok 2023. Bude to vykrytie nárastu splátky pri určitom type úverov, pri drvivej väčšine, a do určitého príjmu, ktorý na domácnosť myslím bude do 4 000 eur,“ uviedol šéf envirorezortu s tým, že konkrétne parametre predstaví ministerstvo financií.

„Nateraz to vyzerá, že to bude asi daňová úľava, lebo to je možné najrýchlejšie zmanažovať,“ doplnil Taraba. Riešenie tohto roka by malo podľa neho stáť do 10 miliónov eur. Na ďalšie roky by sa mala nájsť schéma, ktorá už bude v inom režime a mala by fungovať dlhodobo. Podporovať by sa mala jedna hypotéka na jednu domácnosť.

Návrh riešenia vysokých úrokov pri hypotekárnych úveroch má svoje rácio, musí sa však kvantifikovať a ešte prediskutovať. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). Rovnako naznačil, že riešenie je založené na podpore daňovej bonifikácie, resp. znížení daňového zaťaženia.

Fico problém nafukuje, tvrdí Kišš

Bonifikácia aj 1 % výšky hypotekárneho úveru by podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) stála štát cez 400 miliónov eur ročne. Je to zhruba cena jednej stredne veľkej nemocnice. Upozornil na to opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Štefan Kišš zo strany Progresívne Slovensko.

Reagoval tak na tému pomoci s rastúcimi splátkami za hypotéky, ktorú v stredu riešila vláda. Vzala na vedomie informatívny materiál ministerstva financií, jeho znenie zatiaľ nebolo zverejnené. O bonifikácii úrokov hypoték dlhodobo hovorí najsilnejšia vládna strana Smer-SD.

„Zaplatiť taký vysoký účet by pravdepodobne nepomohol ani bankový odvod. V takom prípade by sa na zvyšok skladali daňovníci, vrátane tých, ktorí sami nehnuteľnosť nevlastnia. Toto neznie ako spravodlivosť a sociálna solidarita,“ vyhlásil Kišš.

Pripomenul, že riziko nesplácania úverov sa podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) týka len približne 1 %, teda 3500 hypoték. To sa nevymyká dlhodobému trendu. Naopak, podiel nesplácaných úverov je najnižšie za ostatných 20 rokov.

„Obzvlášť v situácii, kedy si musíme opatrne vyberať, na čo budeme míňať, je takýto návrh neprijateľný,“ doplnil na záver poslanec.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá