Vo vakcinácii je chaos. Slováci dostávajú zlé SMS s pozvánkou na druhú dávku, štát radí ignorovať to

  • Aj napriek tomu, že na Slovensku nie je dovolená kombinácia vakcín, záujemcovia o očkovanie občas dostanú takúto SMS
  • NCZI odporúča, aby každý, kto takú SMS dostane, ju ignoroval
koronavírus vakcína slovensko očkovanie
Vakcína, TASR/AP
  • Aj napriek tomu, že na Slovensku nie je dovolená kombinácia vakcín, záujemcovia o očkovanie občas dostanú takúto SMS
  • NCZI odporúča, aby každý, kto takú SMS dostane, ju ignoroval

Dostal pozvánku na druhú dávku a šiel na ňu, hoci mal namiesto AstraZenecy dostať Pfizer. Na infolinke mu však povedali, že je to v poriadku. Denník N upozornil na prípad Gabriela Naďa, ktorý druhú dávku vakcíny nedostal kvôli chybnej SMS. A nebol ani zďaleka jediný.

Na Slovensku síce nie je dovolená kombinácia vakcín, no záujemcom o očkovanie sa stáva, že im príde SMS na inú vakcínu, akou boli zaočkovaní prvýkrát. 

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

Národné centrum zdravotníckych informácii dnes upozornilo, že ak príde očkovaným SMS na inú vakcínu, ako bola prvá dávka, je potrebné ju ignorovať a počkať na novú vakcínu s číslom 2 a správnym typom vakcíny.

„Národné centrum zdravotníckych informácií sa pri plánovaní na vakcináciu riadi VÝHRADNE informáciami a dátami z vakcinačných centier,“ uvádza NCZI vo svojom príspevku na Facebooku.

Ak tieto dáta zatiaľ nemajú, čakáreň záujemcu automaticky pozve na čo najskoršie očkovanie prvou dávkou, pretože systému chýba informácia, že prvá dávka už bola podaná. „Informácie z vakcinačných centier priebežne kontrolujeme a opravujeme,“ dodali na záver.

V prípade, že ideš na očkovanie prvou dávkou a termín ti nevyhovuje, môžeš ho zrušiť. Ak sa ti však nehodí termín druhej dávky vakcíny, nemôžeš si ho zmeniť. Systém tento krok zatiaľ neumožňuje. 

Pozvánku na očkovanie dostal oveľa skôr

Denník N dnes informoval o podobnej chybe Ministerstva zdravotníctva. Ako uvádzajú, chybu spravil pracovník call centra, pričom NCZI tvrdí, že ďalšia chyba sa stala vo vakcinačnom centre.

Konkrétne išlo o Gabriela Naďa, ktorý precestoval kvôli očkovaniu stovky kilometrov zbytočne a navyše sa mu údajne nikto neospravedlnil. Gabriel Naď pracuje ako vodič autobusu v Rakúsku a na Slovensku trávi len víkendy. Zaočkovať sa rozhodol kvôli pandémii koronavírusu.

Ako Denník N uvádza, Gabriel Naď sa zaregistroval v systéme, pričom pozvánku s termínom na prvú dávku vakcíny dostal na 21. apríla.  Tak ako to je pravidlom, druhú dávku vakcíny AstraZeneca mal dostať po 10-12 týždňoch bez toho, aby sa musel opätovne registrovať.

Stala sa však chyba a pozvánka mu prišla už po piatich týždňoch. Aj napriek tomu, že prvou dávkou bol očkovaný v Rimavskej Sobote, na druhú dávku sa mal dostaviť 28.mája do Zvolena.

AstraZeneca
zdroj: TASR/DPA/Nicholas Armer

NCZI na svojej strane chybu nevidí

Očkovať ho však už podľa pozvánky nemali vakcínou AstraZeneca, ale Pfizerom, čo Gabriela Naďa zaskočilo, takže si túto informáciu overil.

„Chcel som mať istotu, že ma naozaj zaočkujú a že tam nepocestujem zbytočne. Volal som tam ráno tesne po ôsmej 27. mája. Pán na linke mi jasne povedal, že určite mám prísť, lebo druhá dávka vakcíny AstraZeneca sa nahrádza Pfizerom,“ vysvetlil pre Denník N.

Vo Zvolene sa však dozvedel, že prišiel zbytočne, mal vraj čakať na druhú dávku od AstraZeneca. Ako Gabriel Naď povedal, nebol prvý, ktorého takto otočili domov. Vraj sa to stalo viacerým, pričom šlo iba o jedno očkovacie miesto.

Ospravedlnenie nedostal od nikoho, ani od NCZI, ktoré tvrdí, že chyba na ich strane nebola. Denník N sa zaujímal o pôvod tejto chyby, pričom podľa hovorkyne Diany Dúhovej chyba vznikla priamo v očkovacom centre v Rimavskej Sobote.

Zdroje: Denník N, Facebook/NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie