Vo Veľkej Británií otvorili prvý obchod, v ktorom zaplatíš, koľko uznáš za vhodné

  • Projekt Real Junk Food sa snaží riešiť problém s vyhadzovaním potravín a ich následným poskytnutím pre ľudí s finančnými problémami.
  • Projekt Real Junk Food sa snaží riešiť problém s vyhadzovaním potravín a ich následným poskytnutím pre ľudí s finančnými problémami.

Vo Veľkej Británii skúšajú nový pokus fungovania obchodu. V tomto obchode sa budú predávať potraviny, ktoré by sa čoskoro vyhodili. Vďaka tomu bude aj cena adekvátna, čiže zaplatíš, koľko chceš alebo máš. Projekt s názvom „Real Junk Food“ sa snaží pomôcť ľudom, ktorí prechádzajú ťažkou finančnou krízou a nedokážu svojim rodinám zabezpečiť nové, plnohodnotné potraviny z „bežných“ obchodov.

Prvý obchod sa otvoril v meste Pudsey v blízkosti známeho mesta Leeds. Obchod je zatiaľ prakticky len sklad, v ktorom nájdeš všetko potrebné na fungovanie s rozdielom, že doba trvanlivosti je tam už minimálna a teda, čo kúpiš musíš čím skôr aj skonzumovať. V obchode sa predávajú suroviny, ako cestoviny, omáčky, ovocie, zelenina, džúsy alebo aj dezerty.

foto: inhabitat.com

V celosvetovom meradle sa ročne zbytočne vyhodí alebo pokazí, viac ako 1,3 miliardy ton potravín. Ak si uvedomíme, že až 795 miliónov ľudí nemá pravidelný prístup k zdravým potravinám, je toto číslo naozaj alarmujúce. Tento projekt je krásnym príkladom toho, ako pomáhať druhým a skrášľovať svet. Obchod vo Veľkej Británii už získal svoju prvú prezývku – „supermarket s odpadovými potravinami“ a je to naozaj rastúci trend, ku ktorému sa čoskoro začnú pridávať aj iné, obdobné obchody.

Projekt Real Junk Food spustil tento obchod až po úspechoch s ich kaviarňami po celej Británii. Tie taktiež fungujú na princípe – zaplať, koľko chceš a potraviny sú v nich výhradne zo surovín, ktoré by sme čoskoro našli v košoch.

foto: inhabitat.com

Obchod pod projektom Real Junk Food stále nemá konkrétny názov, ale od jeho otvorenia 29. augusta, už stihol získať mnohých fanúšikov, ktorí ho navštevujú každý deň (teda, ak vie obchod vždy niečo ponúknuť) a týmto budujú celú komunitu. Organizátori úzko spolupracujú s neziskovými organizáciami na pomoci vyzbierania čoskoro pokazených potravín, ktoré môžu ponúkať ľudom s finančnými problémami.  Ide o prvý takýto obchod vo Veľkej Británii, ale nie prvý v Európe. Problém, ktorý tento projekt rieši si už všimli aj ľudia v Dánsku a vytvorili obchod s názvom WeFood, ktorý robí totožnú službu.

Krásne počuť o projektoch, ktoré slúžia na pomoc iným. Nabudúce, keď budeš vyhadzovať jedlo do koša, sa môžeš zamyslieť, čo by zaň dal iný.

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá