Vo Zvolene sa nachádza unikátna 3D virtuálna jaskyňa!

  • Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene sa nachádza technológia, ktorá posúva možnosti výučby o kilometre dopredu.
Screen Shot 2016-02-15 at 10.26.36
  • Na pôde Technickej univerzity vo Zvolene sa nachádza technológia, ktorá posúva možnosti výučby o kilometre dopredu.

V časoch, keď je stav slovenského školstva pod ostrou paľbou kritiky sú podobné projekty pekným znamením, že aj u nás sa dá robiť veci inak a ponúknuť študentom pri vyučovaní moderné prostriedky. 3D virtuálna jaskyňa je špeciálne zariadenie, ktoré pomocou virtuálnej reality simuluje prírodné a technické objekty. Laicky povedané, prechádzaš sa po lese a „hráš“ sa.

jaskyna2

foto: tuzvo.sk

 

„Cieľom projektu je rozšíriť výskum a vývoj o možnosti skúmania objektov v prostredí virtuálnej reality. Je možné skúmať prírodné objekty, napríklad les a krajinu alebo technické objekty, napríklad drevárske, strojárske a stavebné produkty, či celé výrobné technológie a haly. Dopomôže to k zdokonaleniu a zefektívneniu vývoja a dizajnu, ako aj k formovaniu nových metód a technológií pre zber a spracovanie údajov, či k optimalizácii manažmentu objektov. Zariadenie zároveň poskytuje jedinečné možnosti na simuláciu procesov v lese a v krajine,“ píše sa na webovej stránke projektu, ktorá teda mohla byť trošku prepracovanejšia. Ale účel svätí prostriedky.

Jaskyňa má rozmer 3×3 metre a pre jej využitie sú pripravené 3D okuliare, 5+1 reproduktory a joystick určený na ovládanie pohybu. Ako píše oficiálna stránka, medzi jej využitia patrí „Trenažér prebierok“, „Simulácia procesov v lesnej krajine“ a „Vizualizácia meraní terestriálnym laserovým skenerom“.

 

Projektom, ktoré môžu posunúť úroveň našich univerzít kupredu budeme v Startitup vždy fandiť. Good job!

Zdroj: etools.tuzvo.sk/cave/, titulná foto: repro youtube

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech