Vodou sa môžeš predávkovať. Odborník vysvetľuje, čo je nebezpečná hyponatrémia a ako správne piť

  • Pitie vody patrí medzi základné ľudské potreby
  • Veľa ľudí k tomu aj tak stále pristupuje nezodpovedne
  • Odborník radí, ako si pitím tekutín zlepšiť život
pitný režim s odborníkom
Congerdesign/Pixabay/Engin Akyurt/Unsplash
  • Pitie vody patrí medzi základné ľudské potreby
  • Veľa ľudí k tomu aj tak stále pristupuje nezodpovedne
  • Odborník radí, ako si pitím tekutín zlepšiť život

Človek vydrží nejesť niekoľko dní až týždňov, ale bez vody by prežil len krátko. Väčšina Slovákov si však stále neuvedomuje, aký je pre ľudský organizmus pravidelný pitný režim dôležitý.

Nikomu netreba pripomínať, že voda je základom života. Stretávame sa s ňou každý deň, tvorí zhruba 60 % nášho tela a poskytuje blahodarné účinky, bez ktorých by nebolo možné fungovať. Kde teda robíme chybu, že k nej stále nepristupujeme správne?

Ohľadom otázok k pitnému režimu sme sa obrátili na lekára, fyziológa, patofyziológa a autora dvoch knižných bestsellerov Medicína výživy 1 a 2, doktora Borisa Bajera z Centra výživy a tréningu. Spoločne ti prinášame všeobecný prehľad o tom, ako by mal každý človek pristupovať k pitnému režimu a ako jednoducho si vieš prostredníctvom tekutín zlepšiť život.

Čistá voda alebo sladené nápoje?

Väčšina sladených nápojov obsahuje vysoké množstvo cukru, ktorý sa v súčasnosti považuje za novodobú drogu. Sladené nápoje totiž dokážu poškodiť zdravie u dieťaťa už v predškolskom veku, nehovoriac o následkoch, ktoré môžu spôsobiť dospelým.

Pre lepšie porovnanie, polovica litrovej fľašky sladeného nápoja obsahuje 6 až 12 kociek cukru. Prirovnať to môžeme napríklad k tomu, ako keby si zjedol polovicu tabuľkovej čokolády.

Človek si tak zvykne na príjem cukru z nápojov a následne nemá potrebu a chuť konzumovať ovocie, ktoré sa mu oproti chuti sladkého nápoja môže zdať kyslé. Prichádza tak o významný zdroj vitamínu C, ktorý má hlavný vplyv na imunitu nášho tela.

„Kalorické sladené nápoje sú jednou z najhlavnejších hrozieb, kedy si ľudia neuvedomujú množstvo kalórií a cukru, ktoré prijímajú. Ak vypiješ denne liter kolového nápoja, tak za rok vypiješ 36 kg mechanického cukru,“ upozorňuje Bajer.

Skvelou alternatívou čistej vody je napríklad voda s citrónom, ktorý ochutí nápoj takmer bez kalórií. Tým dopomáha obrovskému počtu ľudí, ktorí si na čistú vodu nevedia zvyknúť, dosahovať pravidelný pitný režim.

Netreba to preháňať

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Zdroje: eBiomedicine, Nationalacademy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá