Vola­jú ho Smith: WordP­ress 3.9 Smith

Michal Králik / 28. apríla 2014 / Tools a produktivita

WordP­ress je naj­po­pu­lár­nej­ší­ch CMS sys­tém súčas­nos­ti na trhu pôso­bí už od roku 2003. Pod­ľa w3techs.com WordP­ress pohá­ňa viac ako 22% všet­ký­ch strá­nok a na trhu CMS sys­té­mov domi­nu­je s viac ako 60% trhu. Pre infor­má­ciu ako domi­nu­je môže byť v pora­dí dru­hý CMS sys­tém Joom­la s 3,1% sve­to­vé­ho webu a 8,5% medzi CMS. 

Pred niečo viac ako týždňom WordPress vypustil do sveta novú verziu.Verzia so sériovým označením 3.9 a volajú ju Smithna počesť jazzového organistu Jimmyho Smitha. Slovenskú verziu si môžete stiahnuť na sk.wordpress.org.

 

WordPress 3.9 zjednodušuje úpravu médií, prehľad galérií ale aj playlisty.

Úprava článkov.

Nový WP dovoľuje vkladať text z milovaného Microsoft Word do vizuálneho editora a preformátuje ho bez zbytočného kódu. Fotky vložíte jednoduchým drag and drop a keď zistíte, že vám obrázky nesedia už nemusíte otvárať Photoshop ale ich jednoducho orežete priamo v editore.

 Widgety

Programátori novej verzie zakotvili do core systému theme customizer takže bude pre vás jednoduché pridať alebo upraviť widgety. Nemusíte už ani ukladať nastavenia a refreshovať stránku, tu využijete live review počas editácie.

Ako je vidno, tím WordPressu sa snažil všetko podporiť live review. Takže už nemusíte mať obavy, ako bude stránka vyzerať, keď ju dáte “publikovať”.

Playlisty

Jedným z ďalších vizualizačných prvkov sú playlisty audia a videí. Teraz si môžete vytvoriť vo WordPresse vlastný playlist. Playlisty fungujú na báze krátkych kódov, tak ako galérie doteraz. Uploadovanie je cez bežný multimediálny nahrávač a v záložke multimédií si môžete zvoliť pridanie súborov do playlistov.

WordPress sa znova obohatil o nové zaujímavé nástroje a už sa nevieme dočkať verzie 4.0, ktorá by mala priniesť väčšie zmeny ako tieto “kozmetické úpravy”.

Tak neváhajte vyskúšať nový WordPress 3.9. Ale nezabudnite spraviť back up vašej databázy, aby ste predišli nešťastiam!

Zdroj: webdesigning.sk

 

Pridať komentár (0)