Volvo prinesie v roku 2019 elektromobily, chce konkurovať Tesle

  • Výrobca automobilov v stredu oznámil, že plánuje vyrábať v Číne svoje prvé plne elektrické vozidlo a exportovať ho do sveta.
  • Výrobca automobilov v stredu oznámil, že plánuje vyrábať v Číne svoje prvé plne elektrické vozidlo a exportovať ho do sveta.

Švédska automobilka, ktorú vlastní čínska spoločnosť Geely sa chce naplno pustiť do elektrických vozidiel. V roku 2015 Volvo predstavilo XC90, čo bol ich prvý model s hybridným pohonom. Spoločnosť v apríli 2016 oznámila, že do roku 2025 chce predať milión elektromobilov. Prvé plne elektrické Volvo má uzrieť svetlo sveta v roku 2019.

foto: media.volvocars.com

Prvý elektromobil od Volva má mať 100kWh batériu a bude vyrábaný v továrni v Luqiao, Číne. Mats Anderson, výkonný riaditeľ divízie elektrických pohonných systémov vo februári povedal, že modulárna platforma bude podporovať batérie s kapacitou 100kWh. S plne nabitou batériou má mať dojazd 400 kilometrov.

Cena elektromobilu od Volva na americkom trhu sa pravdepodobne bude pohybovať medzi 35 a 40 tisíc dolármi, čím sa z neho stane priamy konkurent pre Tesla Model 3. Lex Kerssemakers, CEO Volvo Car USA v marci povedal, že chce, aby sa cena elektromobilu zmestila do sumy 40 000 dolárov. To dáva zmysel, keďže v podobnom časovom rozmedzí sa očakáva príchod viacerých dostupných elektromobilov na trh. Tesla plánuje predstaviť Model 3 na konci tohto roka, ale väčšina predobjednávok má doraziť k zákazníkom až v roku 2018. A v roku 2020 má Volskwagen uviesť na trh svoj prvý elektrický crossover.

Volvo sa zatiaľ nevyjadrilo či elektromobil bude sedan alebo SUV, ale bude používať menšiu platformu, podobnú ako model 40. Spoločnosť už dávnejšie oznámila, že prvé elektrické auto bude postavené na väčšej platforme, podobnej akú používa model S90, ale od tohto plánu upustilo. Automobilka povedala, že elektromobil bude založený na platforme Compact Modular Architecture (CMA), ktorú používa aj pre autá série 40. No zatiaľ nie je jasné či Volvo pre elektromobil fakt použije platformu CMA, alebo predstaví novú, ešte menšiu.

V roku 2019 sa máme dočkať aj ďalšieho, väčšieho elektromobilu od Volva. Ten už má byť založený na spomínanej platforme Scalable Product Architecture (SPA), ktorú používa druhá generácia SUV XC90 a sedan série 90.

foto: media.volvocars.com

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK