Vrchnosť im zobrala dôstojnosť, my im ju vrátime. Matovič prichádza ako patrón zdravotných sestier, píše Jana Bačová

  • Matovič chce pomôcť zdravotným sestrám
  • Z maturitnej práce sa stala úspešná kaviareň Holy Shot
  • Pasažieri výletných lodí musia dodržiavať isté pravidlá
matovič, zdravotné sestry
TASR/Pavol Zachar, TASR/Lukáš Grinaj
  • Matovič chce pomôcť zdravotným sestrám
  • Z maturitnej práce sa stala úspešná kaviareň Holy Shot
  • Pasažieri výletných lodí musia dodržiavať isté pravidlá

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Matovič chce zdravotným sestrám „vrátiť dôstojnosť“. Navrhol historické zvyšovanie platov
  • V Prievidzi sme narobili poriadny kávový „bordel“, tvrdí len 20-ročná majiteľka kaviarne
  • Na more už aj bez „včeličky“. Výletné lode zmiernili extrémne prísne opatrenia

Matovičov historický návrh

Všade, kde sa niečo deje, tam je aj minister financií Igor Matovič. Po jeho rodinnom balíčku teraz prichádzajú na rad zdravotné sestry. Matovič avizoval návrh na ich historicky najvyšší nárast platov.

Oznámil to, ako inak, než prostredníctvom svojej sociálnej siete, ktorá je jeho osobným denníkom, ako sme si mohli všimnúť už niekoľkokrát.

Návrh na historicky najvyšší nárast platov zdravotných sestier pochádza z dielne OĽANO. Ako Matovič uvádza v príspevku, zdravotné sestry vrchnosť dlho zanedbávala.

 

„Je hlboká noc a v našich nemocniciach sú aj v tejto chvíli pri našich chorých tisícky obetavých žien. Zdravotných sestier, ktoré sa nám starajú o naše rodinné poklady. Predlhé roky naša vrchnosť na nich kašľala,“ písal líder OĽANO na Facebook.

Plánom Matoviča a jeho strany je vrátiť zdravotným sestrám dôstojnosť, ktorú zrejme podľa jeho slov u vrchnosti stratili, keď sa nevyhrážali výpoveďami ako niektorí lekári.

Práve vďaka tomu mali dať na kandidátku šéfku sesterských odborov Moniku Kaveckú, ktorá dnes zastáva aj post poslankyne OĽANO.

Stav verejných financií je podľa slov Igora Matoviča v dobrom stave, a tak im nič nebráni, aby pomohli iným. „Môžeme sa z ušetreného mála podeliť.“

Ako pokračoval ďalej, pre návrh na historicky najvyšší plat zdravotných sestier v nemocniciach dokončil už aj prepočty, takže bude čoskoro známy. 

Igor Matovič
zdroj: TASR/Martin Baumann

Matovič si narážky na svojich predchodcov nemohol odpustiť ani v tomto prípade a dúfa, že zdravotné sestry spoločne s ich rodinami príjmu toto mimoriadne prilepšenie ako ospravedlnenie a zadosťučinenie „za všetky predošlé vlády, ktoré na nich kašlali“.

Matovič však najviac oceňuje to, že zdravotné sestry vydržali nátlak a nevyhrážali sa odchodom. „Úplne najviac si cením, že od sestier ani náznakom, ani len raz nezaznelo nejaké vyhrážanie výpoveďami, hoci všetci ľudia v zdravotníctve vedia, že sestry sú najviac nedostatkovým povolaním.“

Čo sa týka nového systému platov zdravotných sestier, Matovič uviedol, že na ňom pracovali už od jari. Podľa jeho slov ich mzda narastie automaticky o 6,88 %, a to v rámci takzvaného „valorizačného automatu“. Pre sestry je však pripravená aj „bonusová ponuka“, v ktorej hrajú faktor odpracované roky a zvýši sa v nej súčasný koeficient.

Zdravotné sestry tak získajú za každý odpracovaný rok praxe k svojej mzde 1 % priemernej mzdy, pričom môžu tieto percentá narastať až do výšky 20 %. „Ak zohľadníme aj valorizačný automat, sestre s praxou sa plat navýši o 44,3 %,“ uviedol Matovič.

Matovičov návrh podporuje aj exminister zdravotníctva a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši. Upozorňuje však na to, že vyššie platy potrebujú aj iní zdravotníci.

Ako to vyzerá s počtom zdravotných sestier na Slovensku a čo všetko ešte Matovičov návrh obsahuje, sa dočítaš v našom článku.

Útočisko pre nebojácnych ľudí

Niekedy to trvá dlhšie, kým príde človek na to, čo chce vo svojom živote vlastne robiť. To však nie je prípad 20-ročnej Grétky Kolevovej, ktorá dokázala svoju jedinečnú maturitnú prácu zhmotniť do reality a otvoriť si vlastný podnik snov.

Obyvateľom Prievidze tak táto mladá a šikovná podnikateľka ponúka najlepší pôžitok z výberovej kávy. 

Grétka objavila svoju lásku pre gastro už na začiatku štúdia na strednej škole. No námet na jej unikátnu kaviareň vznikol v poslednom ročníku, a to ako súčasť úspešného zloženia praktickej časti maturitnej skúšky. Jej úlohou bolo vytvoriť protokol vlastnej prevádzky, a tak sa zrodila aj úplne prvá myšlienka konceptu Holy Shot. 

Avšak aj keď je projekt skutočne kvalitný, veľmi dôležití sú aj ľudia. Grétka potrebovala pre otvorenie svojej prevádzky šikovný tím, ktorý by jej pomohol. Jej nadšenie postupne začala zdieľať jej rodina, priatelia a ona tak mala pri sebe čoraz viac a viac ľudí. 

barista za strojom, drinky na tácke
zdroj: Facebook/Holy Shot

Grétke pomáhala od začiatku jej rodina, ktorá má v oblasti podnikania veľa skúseností. Spoločne získali financie, vybrali priestor, našli šikovných dodávateľov, pražiarov a technikov a tiež vybavili všetky potrebné záležitosti na založenie prevádzky. Vstupná investícia sa pohybovala v tisíckach eur, ale Grétka neľutuje ani jeden cent. 

Koncept jej prevádzky je jedinečný v tom, že nechce filtrovať ľudí, ale kávu. Holy Shot má byť útočiskom pre každého, kto nemá strach z niečoho nového.

To je aj dôvod, prečo sa snažia dôkladne dbať na kvalitu surovín a výnimočnú chuť. Ich dodávatelia od kávy cez koláče až po suroviny na raňajky sú tí najlepší. 

„Je veľmi vzácne, keď vznikne kolektív taký silný, že ho môžeme nazvať rodinou. Rodina má predsa veľa podôb. Puto, ktoré spája náš tím a našich zákazníkov, nám umožňuje s láskou vykonávať našu prácu a vyčariť ľuďom úsmev na tvári.“

čašníčka a kavami na tick, barista pripravujúci pour over
zdroj: Facebook/Holy Shot

V ich ponuke nájdeš výberovú kávu, na ktorú si potrpia, avšak podporujú aj malé pražiarne zo všetkých kútov Slovenska. Ťažké časy zasiahli aj ich, a tak sa snažia pomôcť, ako sa dá.

„Praženie kávy je umenie a každý jeden pražiar má náš veľký rešpekt. Ďakujeme vám za to,“ dodáva majiteľka. Grétka sa dostala k informáciám a skúsenostiam z oblasti podnikania prostredníctvom svojej rodiny.

Čo jej naozaj pomohlo a aké novinky ponúkajú svojim zákazníkom, sa dozvieš v našom článku.

Obmedzenia na mori

Aj plavby loďou boli počas pandémie koronavírusu výrazne obmedzené. Síce sa už viac ako rok plaviť môžeme, no opatrenia sú stále prísne. Ak si teda plánuješ plavbu výletnou loďou, priprav sa na niekoľko obmedzení na palube. 

Prvým pravidlom pre vstup na palubu je očkovanie, pričom k nemu v mnohých prípadoch musíš počítať aj s negatívnym testom. Avšak lodné spoločnosti pravdepodobne zaregistrovali menší záujem zo strany pasažierov, a tak sa niektoré z nich rozhodli trochu „povoliť uzdu“.

Jednou z nich je spoločnosť Carnival Cruise Line, ktorá sa rozhodla od pasažierov pýtať už iba negatívny test, pričom nemusia byť zaočkovaní.

V prípade, že zaočkovaný si a zvolil si si plavbu kratšiu ako 16 nocí, nebudeš sa musieť testovať vôbec. Avšak táto výnimka neplatí pre plavby do Bermúd, Austrálie, Kanady a Grécka.

Ďalšou lodnou spoločnosťou, ktorá sa rozhodla poľaviť, je Princess Cruises. Svoje opatrenia uvoľní už od 5. septembra, čím zjednodušia cestovanie pre svojich pasažierov.

Ak si sa nedal alebo dal zaočkovať, môžeš vyplávať z Los Angeles, Galvestonu, New Orleans či viacerých európskych prístavov. Avšak testovanie pre nezaočkovaných je potrebné na všetkých plavbách.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Princess Cruises (@princesscruises)

Svoje opatrenia upraví podobne aj spoločnosť Celebrity Cruises či Norwegian Cruise Line. Relatívne prísne pravidlá si ešte ponecháva známa lodná spoločnosť MSC Cruises.

Pasažieri, ktorí sú starší ako 12 rokov, musia byť buď zaočkovaní, alebo prekonaní, pričom k tomu potrebujú aj negatívny test. Od 29. augusta však dostanú výnimku tí, ktorí vyplávajú z USA na plavby kratšie ako 6 nocí.

Na väčších výletných lodiach však platia okrem spomínaných obmedzení aj iné pravidlá. S cieľom zmierniť riziko nákazy koronavírusom sa rozhodli takmer všetky spoločnosti znížiť počet pasažierov na plavbách. Niekoľko z nich sa však už vrátilo k plným počtom a iné toto obmedzenie zachovávajú.

O tom, ako je to s rúškami či respirátormi na palube či aké technologické novinky zaviedli viaceré lodné spoločnosti kvôli koronavírusu, sa dočítaš v našom článku

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá