Vstávaj ako rímsky cisár. Zvyky, ktoré stojí za to zahrnúť do svojej rannej rutiny

  • Bez ohľadu na to, na aký portál klikneš, takmer v každom jednom nájdeš článok o rannej rutine niektorej zo známych osobností
  • Je však nemožné nasledovať rannú rutinu niekoho, kto žije diametrálne odlišný život
  • Aké zvyky pretrvávajú v ranných rutinách úspešných a bohatých ľudí?
  • Inšpiruj sa od cisára Marca Aurélia
pjimage (1)
unsplash/Bruce Mars, unsplash/Jonas Weckschmidt
  • Bez ohľadu na to, na aký portál klikneš, takmer v každom jednom nájdeš článok o rannej rutine niektorej zo známych osobností
  • Je však nemožné nasledovať rannú rutinu niekoho, kto žije diametrálne odlišný život
  • Aké zvyky pretrvávajú v ranných rutinách úspešných a bohatých ľudí?
  • Inšpiruj sa od cisára Marca Aurélia

O rannej rutine sa toho už napísalo mnoho a asi každý z nás tak trošku cíti, že to je celkom fajn nápad. Okrem toho, že ti ranný rituál umožní dosiahnuť tvoje ciele a sny ľahšie a efektívnejšie, má aj množstvo zdravotných benefitov.

Podľa portálu Northwestern Medicine, vďaka rannej rutine odštartuješ svoj deň plný energie, skvalitníš svoj spánok, zlepšíš svoje duševné zdravie a znížiš stres.

Na internete sa môžeš stretnúť s rôznymi rutinami bohatých a úspešných ľudí. Napodobniť ich do bodky ráno však asi nie je najlepší nápad. Obmedzovať nás môže napríklad čas dochádzania do práce, hodina, o ktorej zvyčajne chodíme spať, alebo o koľkej sme vôbec ochotní vstať.

zdroj: unsplash/Paulina K

Na rannej rutine sú najdôležitejšie zvyky, z ktorých každý preferujeme niečo iné. Niektorým bude vyhovovať vstávať už o 4:30 ráno, iní sa nezaobídu bez raňajok a studenej sprchy.

Svoju rutinu si však musíš vytvoriť sám. Aké zvyky by si teda mohol zahrnúť do svojho ranného rituálu?

Skoro vstávaj

Blogerka Dovile Sinke sa vo svojom výskume pozrela na ranné rutiny 25 úspešných žien a 35 mužov a zistila, že väčšina úspešných ľudí vykoná tie najťažšie činnosti, zatiaľ čo zbytok sveta ešte tvrdo spí.

Najčastejšie (86 %) sa zobúdzajú medzi 5 a 7 ráno. Tým „premotivovaným“ (19 %) sa to dokonca darí ešte pred piatou.

zdroj: unsplash/Jeff W

Predovšetkým si dávaj pozor, aby si spal adekvátnych 7 až 8 hodín, nestlačil tzv. Snooze button a mal motiváciu vôbec vstať. Taktiež si už deň predtým priprav na stoličku oblečenie a všetky potrebné veci na nastávajúci deň, aby si sa nimi ráno nemusel zapodievať.

Napi sa vody

Po osemhodinovom spánku pre teba asi nebude prekvapením, že tvoje telo je dehydrované. Pohárom vody doplníš organizmu stratené tekutiny, ktoré si vypotil v priebehu spánku.

„Ďalej, ak organizmus prijme vhodné množstvo tekutín ihneď zrána, rozhýbe si tým svoj metabolizmus, pretože automaticky musí začať pracovať tráviaci trakt, čo je veľmi dôležité pre nasledovné tráviace a iné pochody organizmu,“ povedal pre Zoznam.sk výživový poradca Ing. Libor Javro.

zdroj: unsplash/Jana Sabeth

Rozhýb sa

Až 65 % úspešných ľudí – z toho 80 % žien – začína svoj deň rannou rozcvičkou. Či už sa pôjde o jógu, kardio, HIITko, tradičný workout alebo rannú prechádzku – výber je len na tebe.

Štúdie dokázali, že ťažkým ranným telocvikom poriadne zrýchliš svoj metabolizmus, spáliš viac kalórii, zvýšiš hladinu testosterónu a celkovo zlepšíš svoju pozornosť a náladu.

Je úplne jedno, akú formu cvičenia si vyberieš. Ak ráno nestíhaš ísť do fitka, postačí ti aj hrazda a žinenka.

zdroj: unsplash/Victor Freitas

Medituj

Slovo meditácia v tebe zrejme evokuje orientálneho mnícha v tureckom sede, so spojenými prstami a vibrujúcim „Hmmm“.

Pod týmto pojmom si ale predstav kontrolované dychové cvičenia, či sústredenie sa na určitú činnosť. Pri pravidelnej meditácii sa u teba dostavia pocity pokoja, spokojnosti a zvýšenej koncentrácie.

zdroj: unsplash/Omid Armin

Je úplne prirodzené, že nevieš ako začať. Pomôcť ti môžu appky, ako napríklad Calm alebo Simple Habit. Začni pri 5 minútach a postupne čas na meditáciu predlžuj.

Buď vďačný

Existuje množstvo spôsobov ako praktizovať vďačnosť. Napríklad si môžeš do denníka napísať tri veci, za ktoré si po zobudení vďačný, pomodliť sa, alebo sa len na seba usmiať do zrkadla.

Ak ráno nie si sám, mysli na ľudí, ktorým robíš raňajky a ktorých máš rád. Poďakuj im, ak ich pripravia oni pre teba. Spýtaj sa šoféra autobusu, či predavačky v obchode ako sa má, alebo pochváľ polovičke outfit.

Všetko to sú maličkosti, po ktorých sa budeš usmievať celý deň.

Zisti niečo nové

Ďalším fajn zvykom, ktorý môžeš zahrnúť do svojej ranej rutiny, môže byť činnosť, ktorá ti naštartuje mozog, povzbudí ťa, pobaví a poskytne nové informácie.

Môže ísť napr. o čítanie motivačnej alebo náučnej literatúry, čítanie obľúbeného periodika pri kávičke, počúvanie zaujímavého rozhovoru v podcaste či sledovanie videa o osobnom raste.

Alebo sa môžeš zamerať na svoje záujmy: zahrať si na gitare či poliať záhradu.

zdroj: unsplash/Neonbrand

Vystúp z komfortnej zóny

Studená sprcha, ranné šprinty, vypracovanie tej najťažšej úlohy hneď ráno alebo iná nekomfortná činnosť ti pomôže boostnuť produktivitu a posilní tvoju vôľu.  

Tráv čas so svojimi blízkymi

Udržiavanie kontaktu s tvojou rodinou má za následok niekoľko zdravotných benefitov. Predovšetkým to posilní tvoju mentálnu energiu a zníži stres.

Ak sa máš s kým podeliť o svoje radosti i ťažké chvíle, nepriamo tak znížiš riziko kardiovaskulárnych ochorení a tým predĺžiš svoj život.

Zdravo raňajkuj

Praženička, ovsené vločky, smoothies, postačí aj jablko a šunkový toast. Väčšina úspešných ľudí si dopraje raňajky plné bielkovín a iných zdravých živín.

zdroj: unsplash/Jennifer Palian

Alebo neraňajkuj vôbec

Ak nie si zástancom raňajok a výroku producentov cereálií: „Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa,“ máme pre teba druhú alternatívu.

Mnoho ľudí začalo praktizovať tzv. prerušovaný pôst alebo hladovanie. Ide vlastne o vytvorenie si časových okien, kedy budeš a kedy nebudeš jesť.

Hladovanie zlepšuje citlivosť na inzulín, podporuje bunkovú „očistu“ a pomáha nastaviť tvoje telo na spaľovanie tukov.

Ranný rituál Marca Aurélia

Už slávny rímsky cisár a najznámejší stoický filozof Marcus Aurelius si uvedomoval, že začiatok dňa je zásadný pre dosahovanie cnostného života. Vďaka jeho dielu: Meditácie (Myšlienky k sebe samému) sa nám zachovalo niekoľko častí z jeho rannej rutiny.

zdroj: pixabay

 

Ďalej v článku sa pozrieme na to, čo vo svojich ránach pravidelne robieval a pokúsime sa to prispôsobiť našim moderným životom.

Privítal nový deň s vďakou

V dnešnej dobe sa až tak naháňame za materiálnymi statkami a stresujeme kvôli neistým maličkostiam, až máme pocit, že život je jeden veľký boj.

Pri tom všetkom zabúdame, že život nám prináša jedinečnú príležitosť prežiť pocit radosti a lásky.

„Keď ráno vstaneš, premýšľaj o tom, aké vzácne privilégium je byť nažive – dýchať, myslieť, užívať si, milovať.“

Popremýšľaj trochu. Nežijeme v úžasnej dobe? Áno, napriek pandémii, zvýšenej nezamestnanosti a klimatickým problémom, môžeme byť za veľa vďační. Ľudstvo nehladuje tak, ako predtým, nekrčíme sa v zákopoch, máme ako-tak funkčný zdravotný systém.

zdroj: unsplash/Leon Biss

Buďme vďační len za to, že máme možnosť vidieť ten východ slnka.

Negatívne vizualizoval

„Človek si má hneď ráno uvedomiť, že sa môže stretnúť s človekom všetečným, nevďačným, ľstivým, zlomyseľným a nespoločenským a že ľudia sa preto dopúšťajú všetkých týchto chýb, lebo nepoznajú dobro a zlo.“ 

Marcus Aurelius si vizualizoval to najhoršie, čo sa mu v ten deň mohlo stať, aby bol pripravený na každodenné výzvy. Filozofia stoicizmu totiž hovorí, že namiesto predstavovania si ideálneho sveta, by sme sa naň mali pozerať tak, akým je.

zdroj: unsplash/mitchel Griest

Nezáleží ani na tom, či máme optimistický alebo pesimistický pohľad na svet, ale aby sme boli pripravení na budúcnosť.

Začal deň mimo svojej komfortnej zóny

„Za úsvitu, keď je ťažké vstať z postele, povedz si: Musím ísť do práce ako každá ľudská bytosť. Prečo by som sa mal sťažovať, ak mám robiť to, pre čo som sa narodil? To, pre čo som prišiel na tento svet? Veď je to dôvod, aby som niečo vytvoril! Alebo sa znovu schovám pod prikrývku a zostanem v teple? – Ale keď tu je tak príjemne… – Takže si sa narodil pre príjemný pocit?“ 

 

Vieme o tom, že ako mladík, Marcus Aurelius zvykol spávať na dlážke a nosil nepohodlné oblečenie. Môžeš to skúsiť, ak si tryharder. V súčasnej dobe sa však pocity diskomfortu môžu vykompenzovať ľadovou sprchou, či spomenutými rannými šprintami vyššie.

zdroj: unsplash/Juan Rose

Pravidelnými pocitmi nepohodlia v každom prípade zoceľujeme našu osobnosť a pripravujeme sa na svet tam vonku.

Písal si poznámky

„Každého teší niečo iné. Mňa, ak je v dobrom stave môj vedúci rozum, ktorý ma vedie tak, že sa nechcem odvrátiť ani od nijakého človeka, ani od nijakej ľudskej príhody, ale na všetko sa dívam láskavými očami a každú vec prijímam a užívam podľa jej hodnoty.“ 

Každé ráno a večer si cisár zapísal všetky jeho myšlienkové pochody a pocity do diára. Odbúral tak stres a usporiadal svoje myšlienky.

Hneď ráno „zjedol žabu“

„V každom čase sa usiluj húževnato robiť to, čo máš v rukách ako Riman a ako muž s dôkladnou a nestrojenou pôvabnosťou, so zápalom, nenútene a spravodlivo a vyhýbaj sa pritom všetkým iným myšlienkam.“ 

Cisár hneď z rána pracoval na najťažších a najdôležitejších úlohách. Neprokrastinoval a nezanedbával ani tie najnepríjemnejšie povinnosti.

Aj tebe sa už určite stalo, že si si do „todočka“ zapísal všetky úlohy, ale tú prioritnú si si nechával nakoniec. Koľkokrát si ju neurobil vôbec? A koľkokrát si ráno namiesto riešenia tej najťažšej úlohy scrolloval na sociálnych sieťach?

Áno, organizovanie si času môže byť pre niektorých ťažkým orieškom. Ak to je ťažké aj pre teba, odporúčam ti prečítať si knihu Najprv zjedzte žabu od Briana Tracyho, ktorá obsahuje množstvo techník ako si efektívne usporiadať čas.

zdroj: unsplash/Emma simpson

Ani ranná rutina jedného z posledných „dobrých“ cisárov Rímskej ríše nemusí byť nič pre teba. Je to tak v poriadku. Svoj rituál si musíš vytvoriť sám.

Rada na záver: jednotlivé zvyky pridávaj pekne jeden po druhom, nech to je pre teba znesiteľnejšie.

Dúfam, že ti tieto príklady pomohli a zajtra svoj deň odštartuješ pravou nohou!

Zdroje: 21dayhero.com, nm.org, Thomas Frank, Zoznam.sk, lifehack.org, piedmont.org, modernypraclovek.sk, Philosophies for life

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá