Výkon­nej­šie mobil­né pro­ce­so­ry pri­chá­dza­jú. Sam­sung odha­lil budú­cu gene­rá­ciu 10 a 14 nm výrob­nej tech­no­ló­gie

Tobiáš Bakoš / 4. novembra 2016 / Tech a inovácie

Mno­hí urči­te vie­te, že prá­ve spo­loč­nosť Sam­sung sto­jí za výro­bou jed­ný­ch z naj­vý­kon­nej­ší­ch čip­se­tov na trhu, Exy­nos 8890 a Snapd­ra­gon 820. Inak by tomu nema­lo byť ani pri budú­cej gene­rá­cii čipov, ten­tok­rát však už aj s (nie úpl­ne) novou tech­no­ló­gi­ou.

Kórejská spoločnosť známa hlavne svojimi zariadeniami z rád Galaxy S a Galaxy Note sa už dlhú dobu zaoberá aj výrobou polovodičov. A myslí to s nimi veľmi vážne. Tento mesiac Samsung investoval miliardu dolárov do Samsung Austin Semiconductor v americkom Texase. Peniaze našli využitie pri rozširovaní výrobných kapacít. Teraz však Samsung predstavil štvrtú generáciu 14 nm (14LPU) a tretiu generáciu 10 nm (10LPU) výrobnej technológie. V porovnaní s aktuálnou 14 nm 14LPC technológiou sľubuje 14LPU nárast výkonu pri rovnakej spotrebe energie. Nová technológia nájde využitie všade, kde je potreba vysokého výkonu po dlhý čas.

samsung-exynos

10 nm technológia nie je až tak zameraná na zvýšenie výkonu, ale skôr na zmenšenie samotného čipu. V porovnaní s generáciami 10LPE a 10LLP bude práve najnovšia 10LPU cenovo najefektívnejšia, pričom si zachováva výkonovú charakteristiku svojich predchodcov. Hovorí sa však, že Qualcomm Snapdragon 830 a budúcoročný Exynos budú vyrobené súčasnou 10LPE technológiou. Kity návrhu nového procesu budú dostupné v druhom kvartáli 2017. Prvé čipy používajúce 14LPU a 10LPU teda uvidíme pravdepodobne až v roku 2018.

chip

Samsung predstavil aj budúcu generáciu 7 nm EUL (extreme ultraviolet litography, teda extrémna ultrafialová litografia). Tá prináša presné vzorovanie čipu len pomocou jediného vzoru. Očakáva sa však vyššia cena ako pri viacnásobných vzoroch ArF-i technológie. V závislosti na požiadavkách vyrábaného čipu využije Samsung asi obe technológie.

fony-z-ciny3-1024x1821-1024x182

zdroj: fonyzciny.startitup.sk

 

Pridať komentár (0)