Výrobcovia liekov volajú na poplach: Daj si pozor, aby si mal nabudúce čím zahnať bolesť hlavy

  • Slovensko trpí akútnou nedostupnosťou liekov
  • Na vine je vraj legislatíva
  • Ministerstvo tvrdí, že má situáciu pod kontrolou
človek drží lieky
Ilustračná fotografia, Unsplash/Kateryna Hliznitsova, Volodymyr Hryshchenko
  • Slovensko trpí akútnou nedostupnosťou liekov
  • Na vine je vraj legislatíva
  • Ministerstvo tvrdí, že má situáciu pod kontrolou

Slovensko má problém. Začína sa nás citeľne dotýkať akútny nedostatok liekov, čo mnohí pacienti pozorujú už aj v lekárňach. S touto výstrahou prišla Asociácia pre generické a biosimilárne lieky (GENAS), ktorá už zároveň dlho upozorňuje na fakt, že Slovensko má jednu z najprísnejších cenových politík na úhradu generických a biosimilárnych liekov, čo môže viesť k nedostatku liekov na trhu.

Je potrebná zmena

Ak chceme zachovať súčasnú dostupnosť generík a biosimilárov, je potrebné zaviesť legislatívne opatrenia umožňujúce opodstatnené navýšenie cien liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, zohľadňujúci rast nielen energií, výrobných nákladov na vstupné suroviny a obalové materiály, transportné náklady, ale aj infláciu. Viaceré krajiny v rámci Európskej únie už ponúkli opatrenie na zmiernenie dosahov krízy,“ uviedla prezidentka GENAS Terézia Szádocka.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Cenová úroveň úhrad týchto liekov z verejného zdravotného poistenia, tvorená priemerom troch najnižších cien v Európe, ako aj legislatívnymi podmienkami pre zotrvanie na našom trhu, spolu so súčasnou vysokou infláciou spôsobujú problémy na strane výrobcov generických a biosimilárnych liekov.

Materské firmy už podľa asociácie vyčerpali interné možnosti úspor a zvýšenie cien je tak nevyhnutnosťou, ktorú však na Slovensku nemajú možnosť aplikovať.

Slovenské pobočky zahraničných výrobcov vyvíjajú veľké úsilie pre zabezpečenie pravidelných dodávok generických a biosimilárnych liekov pre slovenských pacientov. Riešenie inflačnej a energetickej krízy zo strany vlády by mohlo zabrániť nedostupnosti liekov na slovenskom trhu.

Vzhľadom na vzniknutú ekonomickú situáciu asociácia volá po dofinancovaní rezortu zdravotníctva a nastavení efektívnych mechanizmov kontroly.

Ministerstvo problém nevidí

Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že pravidelne monitoruje dostupnosť liekov a že výrobcovia sú zo zákona povinní hlásiť prerušenie dodávky konkrétneho lieku na Slovensko. „Zároveň v spolupráci so Štátnym ústavom na kontrolu liečiv máme možnosť sledovať na ich webovej stránke aj prvé uvedenie liekov na slovenský trh, prerušenie dodávania liekov, obnovenie dodávania liekov, alebo zrušenie dodávania liekov na slovenský trh,“ dodal rezort.

Podať žiadosť o navýšenie ceny liekov môže každý držiteľ registrácie. Ministerstvo zdravotníctva štandardne posudzuje požiadavky výrobcov na zvýšenie ceny lieku v rámci možností, ktoré definuje zákon.

lekárka vyberajúca krabičku liekov z kabinetu
zdroj: TASR/Michal Svítok

Proces je definovaný zákonom a z pohľadu regulátora je vcelku jednoducho a transparentne prístupný pre každého výrobcu liekov, ktorý o to prejaví záujem,“ skonštatoval rezort s tým, že navýšenie ceny, ako aj úhrady má samozrejme aj svoje limity.

Ministerstvo zdravotníctva musí povinne sledovať celkové náklady na lieky z verejných zdrojov a je spoluzodpovedné za finančnú stabilitu systému. „Preto je zavedená regulácia aj do procesu zvyšovania ceny liekov,“ doplnilo.

V prípade nedostupnosti nejakého generického lieku, má možnosť pacient požiadať v lekárni o výdaj jeho náhradného lieku. Tak isto aj lekár môže na recept predpísať iba účinnú látku a v lekárni pacient potom dostane konkrétny liek, ktorý je dostupný.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá