Vyskúšali sme aplikáciu, ktorá valcuje internet: AI varí sendviče s lepidlom a drink s bielidlom

  • Novozélandský supermarket využil umelú inteligenciu na generovanie receptov
  • AI recepty však vygenerovala skutočne nezvyčajne
  • Kombinácie surovín ti vyrazia dych
žena znechutená z jedla
Ilustračná snímka, Unsplash/Emiliano Vittoriosi, Ospan Ali
  • Novozélandský supermarket využil umelú inteligenciu na generovanie receptov
  • AI recepty však vygenerovala skutočne nezvyčajne
  • Kombinácie surovín ti vyrazia dych

V rozmarnom zvrate technologického experimentovania sa novozélandský supermarket vydal na kulinársku cestu riadenú umelou inteligenciou (AI). AI recepty posunula na skutočne nečakanú úroveň, informuje The Guardian.

Aplikácia navrhnutá tak, aby pomohla zákazníkom pripraviť delikátne jedlá z toho, čo našli v domácich zásobách, vykúzlila návrhy receptov, pri ktorých by aj ten najdobrodružnejší gurmán zdvihol obočie. Aplikácia vygenerovala napríklad recept na opekané zemiaky s repelentom proti komárom či guláš z ľudského mäsa.

Rozhodli sme sa ju vyskúšať aj my a výsledky nás skutočne pobavili.

Umelá inteligencia navrhuje bizarné recepty

Sieť supermarketov Pak ‚n‘ Save z očarujúcej krajiny Nového Zélandu sa odvážne pustila do ríše umelej inteligencie. Chcela totiž pomôcť svojim zákazníkom pri príprave kulinárskych majstrovských diel zo zvyškov ich špajze.

Koncept znie vznešene – aplikácia, ktorá láskavo zhodnotí tvoje zostatkové ingrediencie a oživí ti chuťové poháriky symfóniou kreativity. Veď kto by v časoch krízy nechcel premeniť ten poloprázdny téglik s kyslou smotanou na gastronomickú senzáciu?

Aplikácia Savey meal-bot funguje skutočne jednoducho. Používatelia, vyzbrojení zoznamom rôznych ingrediencií, naklikajú obsah chladničky do digitálneho hrnca aplikácie.

Kúzelným mávnutím prútika umelej inteligencie aplikácia „vyčaruje“ originálny recept, píše web zpravy.aktualne.cz. Pri svojom zrode si aplikácia získala pozornosť na platformách sociálnych médií pre svoje kuriózne návrhy receptov, najmä „oreo zeleninovú praženicu“.

Čoraz podivnejšie nápady

Keď však používatelia začali experimentovať so zadávaním širšieho spektra položiek zo svojich nákupných zoznamov, odporúčania aplikácie nabrali ešte zvláštnejší smer. Jedna zmes s názvom „aromatická vodná zmes“ bola šokujúco identifikovaná ako potenciálne produkujúca plynný chlór.

Je zaujímavé, že robot poháňaný AI odporučil tento nebezpečný recept ako „dokonalý nealkoholický nápoj na uhasenie smädu a osvieženie zmyslov“. Navrhol podávať zmes vychladenú, zabudajúc na skutočnosť, že vdychovanie plynného chlóru môže mať vážne zdravotné následky, vrátane poškodenia pľúc alebo dokonca smrti.

Tým neočakávané kulinárske objavy neskončili. Liam Hehir, prominentný politický komentátor na Novom Zélande, sa podelil o odhalenie „aromatického vodného mixu“ na Twitteri, čím podnietil ostatných miestnych obyvateľov, aby uskutočnili svoje vlastné experimenty a podelili sa o svoje zistenia na platformách sociálnych médií.

Zvláštnosti ponúkané aplikáciou sa rozšírili o zmesi obsahujúce jed na mravce a sendviče s lepidlom, unikátne „ryžové prekvapenie s bielidlom“ či francúzsky toast s príchuťou terpentínu.

Vývojárov sklamal humor užívateľov

V reakcii na nezvyčajné a potenciálne nebezpečné návrhy receptov vyjadril hovorca zo supermarketu sklamanie z toho, ako sa „malá menšina“ rozhodla použiť tento nástroj zosmiešňujúcim spôsobom.

Supermarket vydal vyhlásenie, v ktorom potvrdil svoj záväzok vylepšiť ovládacie prvky aplikácie, aby zaistili bezpečnosť aj užitočnosť. Zdôraznili, že zmluvné podmienky aplikácie vyžadujú, aby používatelia mali minimálne 18 rokov.

Funkciu tvorby receptov v aplikácii teraz sprevádza varovné vylúčenie zodpovednosti, ktoré objasňuje, že recepty generované aplikáciou nepodliehajú kontrole človekom. Okrem toho spoločnosť výslovne uvádza, že nemôže zaručiť úplnosť, vyváženosť alebo vhodnosť konzumácie žiadneho receptu.

Čo nám Savey meal-bot ponúkol

Rozhodli sme sa túto zázračnú aplikáciu vyskúšať aj my. Zo zoznamu sme vyklikali rôzne suroviny, ktoré sme našli v kuchyni. Aplikácia nám vygenerovala skutočne originálne recepty. Medzi nimi bol napríklad recept na „banánovo-syrové rolky s mangom a guacamole“ alebo recept na „jahňacinu s cviklou lúhovanou v čaji“.

Inštrukcie zneli jasne: „Uvarte 2 šálky čaju a nechajte vychladnúť. Cviklu ošúpte a nakrájajte na malé kúsky. V panvici zohrejte olej na varenie na strednom ohni. Do panvice pridajte jahňacie mäso a opečte ho zo všetkých strán. Keď je jahňacina zhnednutá, pridajte do panvice na kocky nakrájanú cviklu. Uvareným čajom zalejeme jahňacinu a cviklu na panvici. Zmes posypte soľou, korením a cukrom. Panvicu prikryte a nechajte dusiť 1 hodinu, alebo kým jahňacie nezmäkne.“

Ak máš aj ty chuť na lahôdku, o akej sa ti ani nesnívalo, vieš, kam zájsť po inšpiráciu.

Zdroje: The Guardian, aktuálne.cz, Savey meal-bot, Savey meal-bot, Savey meal-bot

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá