Suplementy vedia byť „pomocník“, ale aj „nepriateľ“. Odborník radí, ktoré nám vedia skutočne pomôcť

 • Slováci prepadli trendu výživových doplnkov
 • Sú ale skutočne potrebné pre zdravých ľudí?
 • Odborník vysvetľuje, ktoré z nich dokážu zlepšiť život
výživové doplnky
Martin Masár/Erika Varga/Pixabay
 • Slováci prepadli trendu výživových doplnkov
 • Sú ale skutočne potrebné pre zdravých ľudí?
 • Odborník vysvetľuje, ktoré z nich dokážu zlepšiť život

Dnešná konzumná spoločnosť je zaplavená reklamami farmaceutických firiem na najrôznejšie doplnky stravy. Môžu to byť vitamíny, minerály, prípravky na redukciu váhy, lepšie vlasy, nabratie svalovej hmoty alebo lepšiu potenciu.

Mnoho Slovákov si na základe toho kladie otázku, či ich potrebujú na udržanie zdravia a aké pre nás predstavujú výhody. Na jednej strane existujú názory, že niektoré doplnky stravy sú nevyhnutné pre ľudské telo a prevenciu rôznych chorôb. Na druhej strane sa však stretávame s názormi, že v prípade zdravej stravy nie sú nevyhnutné.

Pomáhajú nám teda a potrebujú ich úplne zdraví ľudia? S otázkami ohľadom výživových doplnkov sme sa obrátili na certifikovaného výživového poradcu a potravinárskeho chemika Martina Masára, ktorý ti priblíži skutočnosť o doplnkoch, ich rizikách a či nám niektoré z nich neškodia viac, ako by mali.

 • Ako by nám mohli výživové doplnky uškodiť?
 • Aké riziká by mohli predstavovať výživové doplnky pre tehotné ženy?
 • Ktorý doplnok by mal byť povinnou výbavou Slovákov?
 • Čo s nami robí nadmerné množstvo vitamínov?
 • Ktoré doplnky sú vhodné pre vegánov?
 • Ako podľa odborníka rozoznať kvalitu od predraženej hlúposti?

Každý doplnok sa dá doplniť stravou, tak prečo ich ľudia stále vyhľadávajú?

Na otázku, prečo ich ľudia vyhľadávajú, sa presne odpovedať nedá. V ideálnom prípade má človek dostatok všetkých nutrientov v pestrej a vyváženej strave. Existujú však situácie, keď môžu byť doplnky stravy skvelým pomocníkom, či už na podporu zdravia, ale aj na podporu fyzického či kognitívneho výkonu.

Nemôže to byť aj preto, že doplnky považujú za jednoduchšiu cestu, ako si zlepšiť zdravie?

Určite to môže byť jeden z dôvodov. Niektoré doplnky stravy skutočne môžu podporiť naše zdravie. Takisto však na trhu nájdeme aj množstvo takých, ktoré sú zbytočné, a investícia do nich nedáva zmysel.

Tu mi napadlo napr. využívanie omega-3 doplnkov stravy u ľudí, ktorí nie sú schopní pravidelne konzumovať dostatok tučných rýb, alebo vegánske omega-3 doplnky stravy z mikrorias u ľudí na rastlinnej strave.

Tí majú častokrát problém prijať dostatok polynenasýtených mastných kyselín a podobne to majú aj s vitamínom B12, ktorý sa bežne vyskytuje v živočíšnych produktoch.

Doplnky stravy ponúkajú tiež vegan friendly možnosť, ako doplniť tieto nutrienty a podporiť tak svoje zdravie.

Ďalšou skupinou ľudí, kde je suplementácia na mieste, sú napríklad športovci, ktorí majú pre zvýšenú fyzickú záťaž častokrát zvýšené aj nároky na niektoré živiny.

Kde je tá hranica, po ktorej by mi hrozilo predávkovanie?

Každý doplnok stravy musí jasne obsahovať odporúčané denné dávkovanie a rovnako aj varovanie pred jeho prekročením. Ak sa teda užívatelia držia pokynov na etikete a ide o kvalitného výrobcu, ktorý riadne dodržiava legislatívu a predpisuje dávkovanie tak, aby bolo bezpečné, nie je nutné obávať sa z predávkovania.

Ako mi môže nadmerné množstvo vitamínov ublížiť?

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Zdroj: Okom Chemika

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá