Doplnky stravy: Odborník odpovedá, či ide o pravdu, alebo je to len marketing

  • Slováci prepadli trendu výživových doplnkov
  • Sú ale skutočne potrebné pre zdravých ľudí?
  • Odborník vysvetľuje, ktoré z nich dokážu zlepšiť život
Na snímke suplementy
Unsplash/Mariana Rascão, Natali Hordiiuk
  • Slováci prepadli trendu výživových doplnkov
  • Sú ale skutočne potrebné pre zdravých ľudí?
  • Odborník vysvetľuje, ktoré z nich dokážu zlepšiť život

Sociálne siete určujú trendy i životný štýl jednotlivcov a veľkú úlohu v tom zohrávajú aj reklamy na produkty. Na profiloch influencerov často nájdeš propagovanie rôznorodých doplnkov stravy, ktoré by ti podľa všetkého mali zabezpečiť plnohodnotnejší a zdravší život.

Názory na tieto suplementy sa však zvyknú líšiť. Zástancovia doplnkov stravy tvrdia, že sú nevyhnutnou súčasťou pre život a ochranu zdravia, no môžeš sa stretnúť aj s názorom, že ich užívanie vôbec nie je potrebné a práve naopak, môžu spôsobiť až mimoriadne nebezpečie.

Pomáhajú nám teda a potrebujú ich úplne zdraví ľudia? S otázkami ohľadom výživových doplnkov sme sa obrátili na certifikovaného výživového poradcu a potravinárskeho chemika Martina Masára, ktorý ti priblíži skutočnosť o doplnkoch, ich rizikách a či nám niektoré z nich neškodia viac, ako by mali.

  • Ako by nám mohli výživové doplnky uškodiť?
  • Aké riziká by mohli predstavovať výživové doplnky pre tehotné ženy?
  • Ktorý doplnok by mal byť povinnou výbavou Slovákov?
  • Čo s nami robí nadmerné množstvo vitamínov?
  • Ktoré doplnky sú vhodné pre vegánov?
  • Ako podľa odborníka rozoznať kvalitu od predraženej hlúposti?

Každý doplnok sa dá doplniť stravou, tak prečo ich ľudia stále vyhľadávajú?

Na otázku, prečo ich ľudia vyhľadávajú, sa presne odpovedať nedá. V ideálnom prípade má človek dostatok všetkých nutrientov v pestrej a vyváženej strave. Existujú však situácie, keď môžu byť doplnky stravy skvelým pomocníkom, či už na podporu zdravia, ale aj na podporu fyzického či kognitívneho výkonu.

Nemôže to byť aj preto, že doplnky považujú za jednoduchšiu cestu, ako si zlepšiť zdravie?

Určite to môže byť jeden z dôvodov. Niektoré doplnky stravy skutočne môžu podporiť naše zdravie. Takisto však na trhu nájdeme aj množstvo takých, ktoré sú zbytočné, a investícia do nich nedáva zmysel.

Tu mi napadlo napr. využívanie omega-3 doplnkov stravy u ľudí, ktorí nie sú schopní pravidelne konzumovať dostatok tučných rýb, alebo vegánske omega-3 doplnky stravy z mikrorias u ľudí na rastlinnej strave.

Tí majú častokrát problém prijať dostatok polynenasýtených mastných kyselín a podobne to majú aj s vitamínom B12, ktorý sa bežne vyskytuje v živočíšnych produktoch.

Doplnky stravy ponúkajú tiež vegan friendly možnosť, ako doplniť tieto nutrienty, a podporiť tak svoje zdravie.

Ďalšou skupinou ľudí, kde je suplementácia na mieste, sú napríklad športovci, ktorí majú pre zvýšenú fyzickú záťaž častokrát zvýšené aj nároky na niektoré živiny.

Kde je tá hranica, po ktorej by mi hrozilo predávkovanie?

Každý doplnok stravy musí jasne obsahovať odporúčané denné dávkovanie a rovnako aj varovanie pred jeho prekročením. Ak sa teda užívatelia držia pokynov na etikete a ide o kvalitného výrobcu, ktorý riadne dodržiava legislatívu a predpisuje dávkovanie tak, aby bolo bezpečné, nie je nutné obávať sa z predávkovania.

Ako mi môže nadmerné množstvo vitamínov ublížiť?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Okom Chemika

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá