Stiahnu Američania svoje vojská z Európy? Washington prezradil, či pristúpi na jednu z nehoráznych požiadaviek Kremľa

  • Začínajú sa rokovania medzi USA a Ruskom, ktoré budú zahŕňať Ukrajinu, ruské požiadavky i jadrové zbrane
  • Šéf diplomacie USA Antony Blinken prezradil, čo od tohtotýždňových rokovaní očakáva
  • Blinken je skeptický. Uviedol, že nemôže dôjsť k deeskalácii, kým Rusko mieri zbraňou na hlavu Ukrajiny
  • Šéf diplomacie sa vyjadril aj k niektorým ruským požiadavkách. Uviedol, že pri niektorých USA kompromisy nebudú robiť
Vojaci USA
SITA/AP, Shakh Aivazov
  • Začínajú sa rokovania medzi USA a Ruskom, ktoré budú zahŕňať Ukrajinu, ruské požiadavky i jadrové zbrane
  • Šéf diplomacie USA Antony Blinken prezradil, čo od tohtotýždňových rokovaní očakáva
  • Blinken je skeptický. Uviedol, že nemôže dôjsť k deeskalácii, kým Rusko mieri zbraňou na hlavu Ukrajiny
  • Šéf diplomacie sa vyjadril aj k niektorým ruským požiadavkách. Uviedol, že pri niektorých USA kompromisy nebudú robiť

V pondelok 10. januára sa začína rokovanie medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou, ktoré sa bude týkať Ukrajiny, ruských požiadaviek i jadrových zbraní.

Minister zahraničia USA Antony Blinken prezradil aké má očakávania od rokovaní a či Spojené štáty mienia Rusku ustopovať a pristúpiť na niektoré požiadavky.

Blinken sa objavil v nedeľu v reláciách This Week na televíznej stanici ABC a State of the Union televízie CNN.

Pri vojskách v Európe žiadne kompromisy, pri cvičeniach možno 

Šéf diplomacie USA si nemyslí, že tohto týždňové rokovania prinesú prelomové výsledky, ktoré by vyriešili súčasné napätie.

„Je ťažké vidieť skutočný pokrok v atmosfére eskalácie so zbraňou pri hlave Ukrajiny. Ak teda skutočne chceme dosiahnuť pokrok, budeme musieť vidieť deeskaláciu, keď Rusko ustúpi od hrozby, ktorú v súčasnosti predstavuje pre Ukrajinu,“ povedal Blinken na CNN.

V blízkosti ukrajinských hraníc sa v súčasnosti nachádza viac ako 100-tisíc ruských vojakov, množstvo vojenskej techniky i zásob. Rusko tvrdí, že nikoho neohrozuje, ale zároveň hovorí o reakcii na provokáciu a potrebe vlastnej obrany.

Minister uviedol, že Spojené štáty sú ochotné rokovať o niektorých požiadavkách, ale v iných zas nemienia robiť kompromisy. Minister uviedol, že sťahovanie alebo presun amerických vojakov z Európy, ako požaduje Rusko, je požiadavka, ktorá je neakceptovateľná.

„Naopak, ak Rusko spácha obnovenú agresiu proti Ukrajine, myslím si, že je veľmi spravodlivá perspektíva, že NATO posilní svoje pozície pozdĺž svojho východného krídla,“ povedal Blinken na ABC.

Šéf diplomacie tiež vylúčil požiadavku, že NATO sa nesmie rozšíriť o Ukrajinu. Blinken zdôraznil, že rokovania sú blízko koordinované s európskymi partnermi a Ukrajinou. Spojené štáty nemienia robiť žiadne ústupky o Európe, bez Európy.

Kde sú Spojené štáty ochotné urobiť ústupok sú cvičenia NATO v Európe a ich rozsah. „To sú veci, na ktoré sa môžeme pozrieť,“ vysvetlil minister.

Sme tu, pretože Rusko sa dopúšťa opakovanej agresie k svojim susedom, uviedol Blinken 

Blinken vysvetlil, že USA sa usilujú o diplomatické riešenia a nie konfrontáciu. Ak ale Rusko napadne Ukrajinu nevylučuje ani konfrontáciu. Šéf diplomacie USA zároveň dodal, že z minulosti sme videli mnoho agresie z ruskej strany voči svojim susedom.

„Sme tu, pretože Rusko sa v poslednom desaťročí opakovane dopustilo agresie voči svojim susedom – Gruzínsku, Moldavsku, Ukrajine v roku 2014 a dnes je to obnovená hrozba voči Ukrajine,“ povedal Blinken.

zdroj: SITA/AP, Denis Balibouse

Šéf diplomacie zároveň dodal, že témou rokovaní môže byť aj situácia v Kazachstane a príkaz strieľať demonštrantov. Rusko spomínanú tému odmieta. 

V podobnom duchu sa vyjadrila aj námestníčka ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová, ktorá v nedeľu uviedla, že USA nebudú riešiť otázku európskej bezpečnosti bez Európy.

Námestníčka sa zúčastnila na stretnutí s námestníkom ruského ministra zahraničných vecí Sergejom Riabkovom najskôr neformálne v nedeľu, v pondelok oficiálne, uvádza TASR.

Rokovať sa má aj počas týždňa 

Diplomatka spresnila, že diskusie o niektorých otázkach budú vyhradené pre zasadnutie Rady NATO – Rusko, ktoré sa uskutoční v Bruseli v stredu 12. januára, a zasadnutie Stálej rady Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo Viedni 13. januára.

V súvislosti s Ukrajinou Shermanová „zdôraznila oddanosť Spojených štátov medzinárodným zásadám zvrchovanosti, územnej celistvosti a slobody zvrchovaných krajín zvoliť si vlastné spojenectvá“, píše agentúra AP.

Nedeľné stretnutie amerických a ruských predstaviteľov v Ženeve bolo prípravnou časťou bilaterálnych rokovaní v rámci tzv. strategického dialógu medzi Washingtonom a Moskvou. Shermanová a Riabkov povedú delegácie svojich krajín aj na hlavnej časti ženevských rozhovorov v pondelok.

Riabkov označil nedeľňajšiu schôdzku, ktorá trvala asi dve hodiny, za „zložitú, no vecnú“. Podľa ruských médií zdôraznil, že Moskva nebude robiť žiadne ústupky pod tlakom Washingtonu, pričom americkú stranu upozornil, aby si „nerobila ilúzie“, že by sa toto diplomatické úsilie nemohlo skončiť už po jedinom rokovaní, píše agentúra Reuters.

Riabkov v nedeľu podľa agentúry TASS predostrel tri požiadavky Ruska: žiadne ďalšie rozširovanie NATO, žiadne rakety pri ruských hraniciach a žiadne vojenské cvičenia, spravodajské operácie ani infraštruktúra NATO mimo hraníc Aliancie z roku 1997, uvádza AP. Teda ani na Slovensku. 

Zdroje: ABC/This Week, State of the Union/CNN, TASR, AP, Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá