Z nákazy HIV sa vyliečil už druhý pacient. Liečba však nie je pre každého

  • 40-ročný muž, známy ako „Londýnsky pacient“, je už 30 mesiacov bez vírusu
  • Pomohla mu liečba kmeňovými bunkami od ľudí, ktorí sú voči vírusu imúnni
BeFunky-collage (9)
„Londýnsky pacient“ Adam Castillejo je druhým človekom na svete, ktorý sa úplne vyliečil z nákazy HIV, Foto: Flickr/auxto_digit, Pixabay.com/Darwin Laganzon
  • 40-ročný muž, známy ako „Londýnsky pacient“, je už 30 mesiacov bez vírusu
  • Pomohla mu liečba kmeňovými bunkami od ľudí, ktorí sú voči vírusu imúnni

Je úplne zdravý a nemá v tele HIV. 40-ročný Adam Castillejo nemá v tele vírus, aj keď je už 30 mesiacov bez liečby. Je tak druhým človekom na svete, ktorý sa úplne vyliečil z nákazy vírusom, ktorý spôsobuje AIDS. Informoval o tom vedecký časopis The Lancet HIV.

„Londýnsky pacient“ ako Adama prezývali vedci, sa nevyliečil liekmi, ktoré sa bežne pacientom s HIV predpisujú. Pomohla mu terapia kmeňovými bunkami, ktorú podstúpil kvôli tomu, že mal rakovinu. Darca kmeňových buniek mal zvláštny a vzácny gén, ktorý ho robil prirodzene imúnnym voči HIV.

Adam Castillejo sa rozhodol odhaliť svoju identitu. Už viac ako rok jeho telo neobsahuje žiadne stopy vírusu, ktorý postupne likviduje ľudskú imunitu. Terapia kmeňovými bunkami zabránila vírusu rozmnožovať sa. Kmeňové bunky darcu postupne nahradili bunky zodpovedné za imunitu u Castilleja a tie si s infekciou poradili.

Prvým vyliečeným je Timothy Brown, známy ako „Berlínsky pacient“. Vyliečil sa v roku 2011 po tom, čo podstúpil podobnú terapiu ako Londýnsky pacient. Liečba kmeňovými bunkami sa teda osvedčila, no nepredstavuje nádej pre milióny nakazených po celom svete.

Je veľmi dôležité povedať, že táto terapia je veľmi riskantná a mala by sa používať ako posledná záchrana pre ľudí s HIV, ktorí majú ďalšie vážne zdravotné komplikácie,“ povedal pre BBC profesor Ravindra Kumar Gupta z University of Cambridge, ktorý výskum vedie. „Nie je to liečba, ktorú by sme mali ponúkať všetkým pacientom, ktorí sú na antiretrovirotikách,“ povedal lekár.

Zdroje: TheLancetHIV, BBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK