Za bývanie v konkrétnom type domu si priplatíš. Vláda chystá vyššiu daň z nehnuteľností

  • Daň z nehnuteľností pri viacpodlažných stavbách sa má zvýšiť
  • Zmenu už pripravuje rezort financií
daň z nehnuteľnosti
Obyvatelia Košíc podávajú daňové priznanie k dani z nehnuteľností. Ilustračná snímka, TASR/František Iván
  • Daň z nehnuteľností pri viacpodlažných stavbách sa má zvýšiť
  • Zmenu už pripravuje rezort financií

Štát plánuje zmenu, ktorá zvýši daň z nehnuteľnosti. Vyššie zdanenie sa však bude týkať len určitého typu stavieb. Zmenu už pripravuje rezort financií. Návrh obsahuje zvýšenie daní z nehnuteľností pri viacpodlažných stavbách.

Návrhom novely zákona o miestnych daniach chce zvýšiť podiel majetkových daní na celkovom daňovom mixe na Slovensku. Samotný legislatívny návrh plánuje predstaviť v septembri alebo októbri tohto roka. Navrhovaný zámer má mať pozitívny vplyv na verejné financie.

Pripravovaným návrhom novely zákona sa má upraviť základ dane zo stavieb a s tým súvisiaci výpočet dane zo stavieb na vhodnejšie technické jednotky. V súčasnosti sa základ dane zo stavieb určuje na základe zastavanej plochy na úrovni najrozsiahlejšieho nadzemného podlažia a daň za každé ďalšie podlažie sa určuje príplatkom za každé ďalšie nadzemné a podzemné podlažie.

Efektívnejšie a férovejšie

Efektívnejším a spravodlivejším spôsobom zdanenia je zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane,“ tvrdí rezort financií.

Touto úpravou sa podľa ministerstva tiež zlepšia predpoklady zavedenia hodnotového zdaňovania nehnuteľností, pretože podlahová plocha stavby je jedným zo základných atribútov na určenie hodnoty stavby. Pri dani z pozemkov plánuje ministerstvo upraviť okruh daňovníkov dane z pozemkov. Nová úprava má mať významný vplyv na zníženie administratívnej záťaže.

V súčasnosti sú viacpodlažné stavby podľa ministerstva financií zdanené neefektívne. Príplatok za podlažie môže mať maximálnu sadzbu dane 0,33 eura na štvorcový meter pôdorysu zastavanej plochy stavby.

Zámer Ministerstva financií prejsť na zdanenie čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane je tiež potrebným medzikrokom k prípadnému zavedeniu hodnotového zdaňovania nehnuteľností,“ dodal rezort financií.

Slováci si priplácajú za úplne všetko

Vyššie dane ešte viac ukroja z rodinných rozpočtov slovenských rodín, ktoré si už teraz priplácajú desiatky percent navyše za všetky potrebné i nepotrebné veci.

Rast inflácie na Slovensku sa premietol aj do podoby spotrebného koša. Najviac nás stojí bývanie a energie, na ktoré pripadá 25,7 % všetkých výdavkov, pred rokom to bolo 26,8 %. Druhé sú podľa Štatistického úradu SR potraviny a nealkoholické nápoje s podielom 23,8 %, vlani to bolo 20,5 %.

Podľa investičnej platformy Portu ide o najväčší medziročný nárast a sú to práve potraviny, ktorých vyššie ceny sa na rodinných rozpočtoch prejavili v najväčšej miere.

Ak by sme brali do úvahy človeka, ktorý má priemerný plat a ten celý minie, bývanie a energie by ho mesačne vyšli podľa Portu na takmer 260 eur. Na potraviny by minul necelých 240 eur. Pri porovnaní výdavkov s minulým rokom je potrebné podľa Portu brať do úvahy fakt, že vysoká inflácia sa prejavila aj na pomerne rýchlom raste priemerných platov.

Kým v prvom kvartáli minulého roka udával Štatistický úrad SR priemernú mzdu v hrubom na úrovni 1 212 eur mesačne, tento rok to bolo už 1 327 eur. Po zohľadnení rastu platov a ich prepočte na čistú mzdu sa výdavky napríklad na potraviny a nealko zvýšili o 49,74 eura mesačne.

Míňame na zlozvyky

Výsledkom je, že viac míňame aj na zlozvyky. Hoci podiel alkoholu a tabakových výrobkov na celkových výdavkoch medziročne veľmi mierne klesol, pre vyššie výplaty na ne ide viac peňazí než pred rokom,“ hovorí analytik online investičnej platformy Portu Marek Malina. V prepočte priemerný občan Slovenska minie na alkohol a tabak viac ako 51 eur mesačne, čo je o dve eurá viac než vlani.

Tieto prepočty počítajú so scenárom, že daný človek minie celú výplatu a nič bokom si neodloží. Takýto postup však nie je podľa analytika rozumný, keďže vždy je vhodné mať k dispozícii finančnú rezervu aspoň vo výške trojmesačných výdavkov. Tieto peniaze by mali byť v prípade potreby okamžite k dispozícii.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá