Zabudni na jogu o 4:00 ráno. Toto sú šialené veci, ktoré ťa podľa vedy privedú k úspechu

  • Doviesť k úspechu ťa môžu aj veci, o ktorých by si to nepovedal
  • Aké je ich tajomstvo?
uspech
Pexels (cottonbro studio/Sam Lion)
  • Doviesť k úspechu ťa môžu aj veci, o ktorých by si to nepovedal
  • Aké je ich tajomstvo?

Nastaviť si budík na 3:30, ráno o 4:00 zahájiť deň jogou, potom journaling, posilňovňa, výdatné bielkovinové raňajky, relaxačný kúpeľ a niekoľkokroková skincare, meditácia a po tomto všetkom si pripravený začať ďalší, maximálne produktívny a úspešný pracovný deň.

Sociálne siete nás nútia veriť tomu, že presne takto musí vyzerať tvoj deň, resp. ráno, ak chceš uspieť. Pravda je však niekde úplne inde a jej súčasťou je aj to, že na to, aby si uspel, sa musíš z času na čas jednoducho nudiť. 

Tu je zoznam 5 prekvapujúcich vecí, ktoré ťa podľa vedy privedú k úspechu. 

Občas sa musíš nudiť

Drvivá väčšina ľudí verí tomu, že kto sa nudí, ten je lenivý. Toto je však, na prekvapenie mnohých, mylný názor. 

Vedci už dnes potvrdzujú, že občasná nuda môže byť pre našu kreativitu a výkonnosť skutočne prospešná. Áno, čítaš dobre. Ak túžiš po úspechu, občas je tiež potrebné poriadne sa „zanudiť“.

Nepochybne ide o jeden z najzaujímavejších paradoxov ľudskej psychiky. Obrazne povedané, aby sme dosiahli výšiny, niekedy potrebujeme prejsť do hlbín. Predstav si to ako horolezca, ktorý chce zdolať Mount Everest. Predtým, ako vystúpi na najvyšší vrchol sveta, musí najskôr zostúpiť do údolia, aby sa potom mohol naplno vrhnúť na výstup.

Rovnako je to aj s naším úspechom. Neustále sa snažíme byť produktívni, efektívni, v pohotovosti. Vždy na dosah smartfónu, laptopu, nekonečného to-do listu. Ale to, čo naozaj potrebujeme, je občas sa stopnúť. Odsunúť všetky zariadenia nabok a jednoducho sa… „zanudiť“.

nuda
zdroj: Pexels/cottonbro studio

Ako to môže pomôcť k úspechu? Nuda nám umožňuje vstúpiť do stavu, kedy náš mozog nie je zaneprázdnený konkrétnou úlohou. V tomto stave mozog často prechádza do tzv. „režimu zorenia“ – pokojného stavu, v ktorom dochádza k tvorbe nových nápadov, kedy sa nám podarí spojiť rôzne kúsky informácií do jedného celku.

Predstav si to ako počítač, ktorý potrebuje občas vypnúť a znova zapnúť, aby mohol efektívne fungovať. Keď sa nudíme, naša myseľ sa automaticky resetuje a začne prehodnocovať, čo sme sa naučili a zažili. Je to, ako keby sme dali našim myšlienkam priestor, aby voľne preleteli a spojili sa s inými nápadmi, ktoré sme predtým prehliadli.

Tu je konkrétny príklad: Steve Jobs, spoluzakladateľ firmy Apple, bol známy svojou schopnosťou „nudiť sa produktívne“. V jednom rozhovore povedal, že jeho najlepšie nápady prišli vtedy, keď nechal svoju myseľ voľne blúdiť bez konkrétnej úlohy. Bez tejto jeho schopnosti by sme nemali iPhone, iPad alebo MacBook.

Daj svojej mysli priestor, aby sa mohla voľne pohybovať a tvoriť nové nápady. Nemusíš sa obávať, že budeš považovaný za lenivého. Je to jednoducho súčasť procesu dosiahnutia úspechu. Nuda nie je tvoj nepriateľ, je tvojím spojencom (samozrejme, pozor, všetko v zdravej miere).

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Entrepreneur, National Bureau of Economic Research, Independent, APA PsycNet, Psychology Today, National Library of Medicine, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá