Začal prvý let okolo sveta poháňaný iba solárnou energiou

  • Mohli by sme povedať, že sa písala prepísala história. André Borschberg totiž vyletel do vzduchu so svojim Solar Impulse, ktorý je poháňaný výlučne solárnou energiou.
image_1426002280.jpeg
  • Mohli by sme povedať, že sa písala prepísala história. André Borschberg totiž vyletel do vzduchu so svojim Solar Impulse, ktorý je poháňaný výlučne solárnou energiou.

 

Už je to šesť rokov, čo bolo odhalené prvé, solárnou energiou poháňané lietadlo. No a vďaka pokroku sa teraz začal prvý let takéhoto lietadla okolo sveta. Solar Impulse sa mal pôvodne na tento dlhý let vydať už v roku 2012, ale jeho veľká cesta sa z rôznych dôvodov odkladala. V roku 2013 sa potom uskutočnil let tohto lietadla zo San Francisca do New Yorku, ktorý s viacerými zastávkami trval dva mesiace.    

 

 

Tento let začal v hlavnom meste Spojených arabských emirátov Abú Zabí. Lietadlo vzlietlo krátko po siedmej hodine ráno tamojšieho času. Solar Impulse poletí na východ cez Indiu, Čínu, USA, Európu a Afriku predtým, ako znova pristane v Spojených arabských emirátoch. Komerčné aerolínie si zatiaľ môžu vydýchnuť, keďže tomuto jednomiestnemu lietadlu bude trvať približne päť mesiacov, kým dokončí svoju cestu okolo sveta. Na tej ho čaká aj množstvo medzizastávok, kvôli údržbe lietadla a samozrejme aj oddychu. Tento čas bude tiež využitý na kampane za „čisté“ technológie.

 

André Borschberg, ktorý s lietadlom vzlietol z Abú Zabí s ním nebude letieť celú cestu. V niektorých fázach ho nahradí rekordman v lietaní s balónom Bertrand Piccard. Ten sa, ako ďalší člen svojej rodiny  zapíše do histórie. V roku 1960 sa stal jeho otec jedným z prvých ľudí ktorý sa dostali na najhlbšie miesto oceánu, zatiaľ čo jeho starý otec sa v roku 1931 stal prvým človekom, ktorý vyletel s balónom do stratosféry.

Solare Impulse tím musel vybudovať väčšiu verziu lietadla, než bol pôvodný prototyp, aby vo vzduchu vydržalo dlhšie a využívalo viac slnečnej energie. Lietadlo má rozpätie krídiel vo veľkosti 72 metrov, čo je viac ako má napríklad Boeing 747 jumbo yet. Tieto krídla majú zabudovaných 17 000 solárnych článkov, ktoré budú poháňať lítium-iónové batérie pre let v noci. 

zdroj: venturebeat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech