Začínal v McDonald’s, predal byt, aby si kúpil Bitcoiny. Dnes patrí k najbohatším miliardárom, vďačí za to jednej veci

  • Ako dieťa čínskych emigrantov to v Kanade nemal ľahké
  • Musel sa obracať, aby si zarobil nejaké peniaze, a tak brigádoval aj vo fastfoode McDonald
  • Dnes patrí na 11. miesto v rebríčku najbohatších miliardárov
  • A to všetko vďaka láske ku kryptomenám a ochote riskovať
Binance
Flickr/Cryptocurrency News
  • Ako dieťa čínskych emigrantov to v Kanade nemal ľahké
  • Musel sa obracať, aby si zarobil nejaké peniaze, a tak brigádoval aj vo fastfoode McDonald
  • Dnes patrí na 11. miesto v rebríčku najbohatších miliardárov
  • A to všetko vďaka láske ku kryptomenám a ochote riskovať

Keď jeho rodinu označenú za „pro-buržoáznych intelektuálov“ vyhostili na vidiek, mal Zhao iba pár mesiacov. Jeho otec pracoval na vysokej škole, mama bola tiež učiteľka. Po dvanástich rokoch obaja rodičia pochopili, že ich syna v Číne nečaká svetlá budúcnosť, a tak sa rozhodli emigrovať. Za svoj budúci domov si vybrali kanadské mesto Vancouver.

Aj tu sa však rodina čínskych emigrantov musela obracať, aby dokázala prežiť. Hneď ako to bolo možné, sa práce chytil aj Zhao. Ako mnohí mladí ľudia, aj on sa postavil za gril v McDonalde a obracal burgre.

S prípravou hranoliek alebo cheeseburgerov si zarobila prvé peniaze nejedná celebrita. Okrem iných aj jeden z najbohatších ľudí na svete Jeff Bezos. Ako tínedžer strávil leto na brigáde v McDonalde a vtedy sa rozhodol, že tak žiť už nechce, a tak už na strednej škole začal podnikať.

Predal svoj byt, aby si nakúpil Bitcoiny

Jeffa Bezosa a Zhaa Changpenga však nespája iba brigáda vo fastfoode. Štyridsaťštyriročný čínsko-kanadský podnikateľ totiž podľa výpočtov agentúry Bloomberg momentálne patrí na 11. miesto v rebríčku najbohatších ľudí na svete. Čo ho však odlišuje od všetkých ostatných je fakt, že k tomuto majetku sa dopracoval čisto cez kryptomeny.

CZ, ako ho v krypto svete nazývajú, sa po brigádach rozhodol tiež zmeniť svoj život. Vyštudoval počítačovú vedu na McGill University v Montreale a neskôr pracoval pre Tokijskú burzu, kde vyvíjal obchodný softvér. Podobnú prácu neskôr robil aj v Bloomberg’s Tradebook.

Ku kryptomenám ho však priniesol až hazard. Konkrétne poker. Počas hry v roku 2013 sa dozvedel viac o tomto platidle. V kryptomeny veril až natoľko, že sa rozhodol predať svoj byt, len aby nakúpil Bitcoin.

Časom sa pustil do budovania vlastnej burzy, ktorú dnes mnohí poznajú pod názvom Binance. A práve tento úspešný projekt ho zaradil medzi mená ako Mark Zuckerberg, Bill Gates, Elon Musk či už spomínaný Jeff Bezos.

Podľa Bloomberg Billionaires Index totiž Zhaovi patrí v rebríčku miliardárov 11. miesto a jeho majetok je odhadovaný na 96 miliárd dolárov. To však nemusí byť finálne číslo. Tento odhad je totiž založený na Zhaovom podiele akcií vo firme Bincance, ktorých vlastní 90 %.

Po započítaní jeho osobných úspor v kryptomenách by sa jeho majetok mohol rovnať tomu, ktoré vlastní napríklad Bill Gates, štvrtý najbohatších človek na svete, a to 135 miliárd dolárov.

Binance
zdroj: Flickr/Dan Choi Tien Ao

Jeho skutočný majetok je záhadou

Ako totiž pripomína magazín Fortune, Zhao minulý rok v novembri pre agentúru AP povedal, že jeho osobné vlastníctvo tvorí väčšinu jeho čistému majetku. Nikdy však nepovedal, o akú presnú sumu ide.

Fortune tiež dodáva, že Zhaov majetok je veľkým tajomstvom pre mnohé biznis magazíny. Ich odhady sa líšia od periodika po periodikum. Kým minulý rok Forbes odhadol Zhaov majetok na 1,9 miliárd, čínsky časopis Caijing Magazine sa dopracoval k číslu 90 miliárd.

Zhao sa však dlhodobo netají svojim odmietavým postojom „škrečkovať“ miliardy iba pre vlastné potešenie a zisk.

Hneď po vydaní rebríčka ho komentoval na svojom Twitteri so slovami: „Netrápte sa hodnotením. Zamerajte sa na to, koľkým ľuďom môžete pomôcť.“

Na svoje vyjadrenie naviazal aj o deň neskôr, keď napísal, že „namiesto hodnotenia bohatstva by mal existovať rebríček charitatívnych a filantropických snáh“.

V minulosti sa tiež pre média vyjadril, že väčšinu svojho majetku má v úmysle rozdať.

„Osobne som finančne slobodný. Nepotrebujem veľa peňazí a môžem si takto udržať svoj životný štýl,“ povedal Zhao Changpeng minulý rok v rozhovore pre agentúru AP.

„Mám v úmysle rozdať väčšinu svojho bohatstva, ako to robili mnohí bohatí podnikatelia alebo zakladatelia od Rockefellera až dodnes. Mám v úmysle rozdať 90 %, 95 % alebo 99 % svojho bohatstva,“ dodal. 

Zdroje: Bloomberg, Frotune, AP, Blobalny.biz, Startitup, Twitter, Bincance

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá