Zaostrite na nový rok poriadne! Toto vám môže zachrániť zrak

Untitled design (40)

Hovorí sa, že oči prezradia o človeku najviac. No, ak na toho dotyčného neuvidíte, tak asi ťažko vám niečo prezradia. No pohľad lekára vám však môže dokonca zachrániť zrak. Očný lekár totiž dokáže diagnostikovať aj iné skryté ochorenia, ktoré sa ako prvé prejavia na oku. Jedným z ochorení, ktoré často diagnostikuje práve oftalmológ, je napríklad skleróza multiplex. Môže sa totiž prejavovať spočiatku aj neurčitými poruchami zraku, napríklad dvojitým videním, spôsobenými poškodením zrakového nervu. Ale nielen to, vaše oko skrýva veľa tajomstiev, ktoré práve preventívnou prehliadkou môže lekár včas odhaliť. Máte už svoj termín?

Prečo sú preventívne prehliadky „must have“?

Áno, zovšadiaľ na nás vyskakuje varovný prst, že preventívne prehliadky nám môžu dokonca zachrániť život. Ale ako je to zo zrakom? Vynárajú sa nám otázky, čo ak prídem na prehliadku a môžem si zachrániť zrak? Je to vôbec možné pri tak citlivom orgáne? 10 z 10 lekárov odpovedia bez zaváhania, že každá preventívna prehliadka vie predísť niečomu horšiemu, čomu by sme vedeli práve týmto predísť.

Dospelý človek by mal preventívnu kontrolu zraku absolvovať aspoň raz za dva roky, aj keď nemá žiadne problémy s očami. Po štyridsiatke sa odporúča dokonca kontrola každý rok.

„Niektoré ochorenia očí spočiatku nesprevádzajú žiadne príznaky, no môžu spôsobiť trvalé poškodenie zraku či slepotu. Patrí medzi ne napríklad glaukóm – zelený zákal, ktorý postihuje zrakový nerv, a preto je dôležité včasné zistenie ochorenia. Najviac problémov s degeneratívnymi ochoreniami očí sa objavuje po 55. roku života. Aktívne zachytávanie pacientov je dôležité aj pri vekom podmienenej degenerácii makuly, ktorá je celosvetovo treťou najčastejšou príčinou slepoty. S vekom súvisí aj vznik katarakty – šedého zákalu, podstatou vzniku sú metabolické a sklerotické zmeny v oku súvisiace s vekom“, vysvetľuje MUDr. Zuzana Hrbeková, očná lekárka z IVIO Clinic.

IVIO 2
zdroj: Ivio Clinic

Vnímaný obraz totiž, ktorý mávame pred sebou je stále menej a menej ostrý a jasný a nedá sa zlepšiť použitím okuliarov.  Liečba šedého zákalu nie je v súčasnosti možná žiadnými liekmi. Jedinou efektívnou formou liečby je operačný zákrok.

Každopádne netreba si hneď predstaviť, že preventívna prehliadka vedie priamo na operačnú sálu lebo to tak nie je, iba v akútnych prípadoch, aj keď mnoho ľudí si predstavuje to najhoršie, čo môže lekár pri tom zistiť.

A radšej ostanú v nevedomosti. Ale povedzme si úprimne, kedy keď nie teraz je čas zistiť ako sme na tom so svojím zdravím, so svojim zrakom. Najmä v tejto modernej dobe, kedy je súčasť našich životov neustále sa upínajúci sa zrak k obrazovkám televízie, počítaču či mobilného telefónu.

„Nie je pravda, že preventívne vyšetrenie privedie pacienta rovno na operačnú sálu, k operačnému zákroku pristupujeme len ak sme vyčerpali iné možnosti liečby, pri liečbe šedého zákalu, alebo na žiadosť pacienta o refrakčnú operáciu na zbavenie sa okuliarov“, dodáva MUDr.Hrbeková z IVIO.

Nathan_meranie zraku
zdroj: Ivio Clinic

7 dôvodov, prečo nepodceňovať preventívne prehliadky

1. Preventívne vyšetrenia očí patria k najviac zanedbávaným

Ruku na srdce – všeobecný lekár, zubár a v prípade žien i gynekológ majú v našich diároch s poznámkou “preventívka”pevné miesto. Čo však oftalmológ? Máte už svoj termín? V porovnaní s preventívnymi kontrolami u iných špecialistov patria tie u oftalmológov medzi najviac zanedbávané. No aj tu platí, že čím laxnejší prístup, tým väčšia pravdepodobnosť, že prípadná choroba sa nepodchytí včas.

2. Nie každé ochorenie očí bolí

To, že podľa vás nemáte s očami problém, neznamená, že je to naozaj tak. Niektoré ochorenia očí spočiatku nesprevádzajú žiadne príznaky, no môžu spôsobiť trvalé poškodenie zraku či slepotu. Patrí medzi ne napríklad glaukóm – zelený zákal, ktorý postihuje zrakový nerv, a preto je dôležité včasné zistenie ochorenia.

3. Preventívna prehliadka nezaberie veľa času

Prehliadka u oftalmológa nezaberie viac ako dve hodiny. Zahŕňa vízus, čiže vyšetrenie zrakovej ostrosti do diaľky alebo do blízka pomocou optotypov, meranie vnútroočného tlaku tonometrom, mikroskopické vyšetrenie predného segmentu oka a vyšetrenie očného pozadia pomocou oftalmoskopu.

Niektoré kliniky ponúkajú aj ďalšie, špeciálne vyšetrenia, napríklad vyšetrenie rohovky endoteliálnym mikroskopom. Aj keď tieto názvy môžu znieť trochu hrôzostrašne, ide o bezbolestné úkony, ktoré však dokážu zachrániť zrak.

Purple Phone Mockup Fashion Store Promotion Facebook Ad

4. Niektorých problémov s očami sa dokážete zbaviť rýchlo

Možnosti, ako pomôcť ľuďom s ochoreniami ako šedý zákal, zelený zákal, syndróm suchého oka či degenerácia makuly, sú z roka na rok väčšie. Oftalmológia patrí totiž k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim medicínskym disciplínam a očné operácie dnes kraľujú jednodňovej chirurgii.

5. Preventívna prehliadka dokáže odhaliť choroby, o ktorých neviete

Pri preventívnej prehliadke vie oftalmológ diagnostikovať skryté ochorenie, ktoré sa najskôr prejaví na oku. Pri komplexnom vyšetrení očí lekár neraz odhalí infekčné ochorenie ako borelióza, toxoplazmóza či pásový opar, alebo aj nádory na mozgu (nádor hypofýzy, vnútroočné nádory).

6. Včasné očné vyšetrenie ochráni pred slepotou

Najviac problémov s degeneratívnymi ochoreniami očí sa objavuje po 55. roku života. Aktívne zachytávanie pacientov je dôležité aj pri vekom podmienenej degenerácii makuly, ktorá je celosvetovo treťou najčastejšou príčinou slepoty. V industrializovaných západných krajinách je dokonca na prvom mieste vo vekovej kategórii nad 65 rokov. Pre jej značnú rozšírenosť sa dokonca označuje za pandémiu.

7. Kontrola zraku môže dokonca zachrániť život

Metabolické zmeny v organizme sa prejavujú na cievach a oči sú dobrým indikátorom. Dá sa z nich určiť včasná diagnóza pri cukrovke, zvýšenom krvnom tlaku či roztrúsenej skleróze. Nediagnostikované a neliečené ochorenia by mohli mať až fatálne následky.

Purple Phone Mockup Fashion Store Promotion Facebook Ad (1)

Raster:

Ako zlepšovať svoj zrak pri neustálej práci za pc?:

  • Časté žmurkanie: je potrebné cielene často žmurkať, keďže pri práci na počítači žmurkáme oveľa menej ako obvykle.
  • Precvičovanie očí : každých 20 minút sa na 20 sekúnd zadivajte na vzdialený predmet, najlepšie von z okna.
  • Nezabúdajte na prestávky : každých 1 – 2 hodiny si urobiť pauzu na 5-10 minút.
  • Správna vzdialenosť od počítača: oči by mali byť od pc vo vzdialenosti 50-60 cm.
  • Vymeňte kontaktné šošovky za okuliare, šošovky môžu viac vyrušovať oči, vhodné sú okuliare s modrým filtrom.

Viac informácii:

https://www.ivio.clinic/

Instagram:

https://www.instagram.com/ivioclinic/

Facebook:

https://www.facebook.com/ocnaklinika

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá