Zariadenia s USB-C budú môcť prenášať multimédiá priamo cez HDMI

  • Zbohom zbytočné redukcie a káble, s novým USB typu C sa jednoducho pripojíš k televízií priamo zo svojho smarfónu, tabletu či notebooku.
c1
  • Zbohom zbytočné redukcie a káble, s novým USB typu C sa jednoducho pripojíš k televízií priamo zo svojho smarfónu, tabletu či notebooku.

Firma HDMI Licensing, ktorá má na starosti nové verzie a pravidlá HDMI, sa na berlínskom veľtrhu IFA postarala o prekvapenie. Oznámila USB-C kábel na HDMI. Ide však v tomto prípade o revolúciu alebo skôr o istý typ evolúcie?

USB typ C je riešenie, ktoré nie je určené len k obyčajnému prenosu dát medzi zariadeniami. Jeho spôsobov využitia je totižto oveľa viac. To už sme však mohli postrehnúť vo chvíli, keď prvá firma oznámila, že sa týmto štandardom chystá nahradiť 3,5mm jack na slúchatká. Teraz to vyzerá tak, že by nový univerzálny port mohol nahradiť niektoré riešenia pre prenos videa. Organizácia, ktorá stojí za HDMI a USB, totiž predstavila nový režim HDMI Alt Mode, ktorý umožňuje jednoduché prepojenie obidvoch štandardov.

us

Nová špecifikácia umožnila vytvorenie jednoduchého kábla pre prevod USB typu C na HDMI, pričom na každom konci sa nachádza jeden zo spomínaných konektorov. Na prepojenie zariadení tak už nebude nutné mať žiadne iné špecifické adaptéry a objemné „dongle.“ Vďaka tomuto riešeniu je možné prepojiť smartfón alebo notebook vybavený USB typom C s akoukoľvek modernou televíziou alebo monitorom.

hdmi

Alt Mode v súčasnosti podporuje štandard HDMI 1.4b, nie však najnovší HDMI 2.0b. To je ale stále dostatočné na prenos dát 4K videa, 3D a taktiež pre Ethernet a pokyny CEC pre ovládanie televízoru. Dôležité je spomenúť, že technológia vyžaduje nové mobily, tablety a notebooky, ktoré tento režim budú podporovať. Netreba zabúdať ani na fakt, že ani v budúcnosti nebude prítomnosť USB-C zárukou toho, že bude aj HDMI Alt Mode. To je funkcia navyše, ktorú musí výrobca implementovať.

Obe skupiny uvádzajú jednoduchosť riešenia a fakt, že nie sú potrebné žiadne veľké redukcie. Avšak kvôli jednoduchosti sme taktiež prišli o možnosť telefón alebo tablet nabíjať, zatiaľ čo sa prenáša obraz do televízora. Kompletnú špecifikáciu však ešte nepoznáme, takže je možné, že riešenie počíta aj s externe dodaným napájaním, potom však už nepôjde o jednoduchý kábel s dvoma konektormi.

zdroj:hdmi.org zdroj obrázkov a titulnej fotografie:blog.hdmi.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech