Zatvorené reštaurácie sú pre Slovensko katastrofa. Jednu výhodu to pre teba má, môžeš ušetriť

  • Odkladanie si financií je veľmi dôležité
  • Každý z nás by mal mať finančnú rezervu pre nečakané výdavky
Unsplash/Nate Johnoston, Hunter Newton
  • Odkladanie si financií je veľmi dôležité
  • Každý z nás by mal mať finančnú rezervu pre nečakané výdavky

Druhá vlna koronavírusu udrela naplno a aj ty určite z každej strany počúvaš, že si máš ušetriť nejaké peniaze. Mnoho ľudí príde v najbližších dňoch o prácu a zároveň väčšina z nich nemá dostatočnú finančnú rezervu.

Pod spojením finančná rezerva sa ukrýva zábezpeka, ktorá je vytvorená na financovanie neočakávaných, ale aj plánovaných výdavkov. Spravidla by mala byť vo výške 6-násobku tvojich mesačných výdavkoch.

Zabezpečí ti tak ochranu pred úpadkom. Podľa portálu Finančný kompas funguje väčšina slovenských domácností s minimálnou rezervou, alebo žiadnou. Práve kvôli tomu siaha čoraz viac Slovákov v prípade núdze po pôžičkách.

Ušetriť si peniaze nie je v dnešnej dobe vôbec jednoduché. Ušetrené peniaze ti však dokážu výrazne zjednodušiť život a poskytnúť finančnú slobodu v časoch, ktoré nie sú jednoduché. Vybrali sme niekoľko tipov, ktorých ak sa budeš držať, podarí sa ti odložiť si nemalé peniaze.

Stráženie rozpočtu 

Rozpočet by si si mal strážiť hneď od začiatku, ešte skôr, než sa pustíš do poriadneho šetrenia. Najlepším spôsobom je sledovanie a zapisovanie si výdavkov. Áno, aj tých malých. Skús si počas celého mesiaca zapisovať veci, na ktoré si minul peniaze. Aby si v tom mal väčší prehľad, výdavky si rozdeľ do kategórií – napríklad jedlo, oblečenie, drogéria, bývanie a tak ďalej.

Na konci mesiaca tak pekne uvidíš, ako si míňal peniaze. Vďaka tomu si budeš vedieť pripraviť rozpočet na nasledujúci mesiac a zároveň uvidíš, kde dokážeš ušetriť nejaké peniaze.

Zbytočné výdavky

Určite máš aj ty výdavky, ktoré sú úplne zbytočné. Hoci tie sumy nemusia byť vysoké, po nejakom čase sa nazbierajú, a vysoké budú. Jednou z týchto zbytočností je napríklad výber peňazí z bankomatu. Ak súrne potrebuješ hotovosť, no zároveň si lenivý prejsť ďalej k svojmu bankomatu, siahneš po prvom, ktorý je v tvojej blízkosti.

Je to síce rýchle, no takmer každá banka má zavedené poplatky, ktoré nie sú nízke. V prieskume Home Credit sa až 70% Slovákov vyjadrilo, že peniaze míňa na zbytočnosti. 

Na čo míňaš najviac peňazí?

„No a máme tu aj tri percentá Slovákov, ktorí si uvedomujú, že majú zbytočné výdavky, no nevadí im to a ani sa ich preto nechystajú zredukovať. Na druhej strane treba povedať, že ide o prirodzenú vlastnosť, keď si chcú ľudia takto urobiť radosť a potešiť sa napríklad novým mobilom, luxusnou kabelkou, parfumom alebo najnovším modelom lyží. Samozrejme, mali by prihliadať na svoje finančné možnosti a zbytočne sa príliš nezadlžovať,“ hovorí manažér zákazníckej spokojnosti spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský. 

zdroj: Unsplash/Laura Chouette

Medzi zbytočné výdavky patria aj tie, ktoré idú na jedlo a na alkohol. Podľa prieskumu predstavuje 43% nepotrebných výdavkov nákup potravín a nealkoholických nápojov. Až tretina ľudí uviedla, že veľa peňazí míňa na alkohol a tabakové výrobky a štvrtina opýtaných priznáva, že veľa peňazí vyhadzuje na cestovanie. 

Ak si to teda zhrnieme, prídeme na to, že peniaze, ktoré vyhadzuješ na pravidelnú donášku jedla, cigarety a alkohol, sú peniaze vyhodené do vzduchu. Krabička cigariet stojí priemerne 3,5 € a tuhý fajčiar potrebuje aj krabičku denne. To znamená, že v priebehu jedného mesiaca ho tento zlozvyk stojí 105 €. Ročné výdavky na tabakové výrobky tak predstavujú 1 260 €, čo nie je malý peniaz. 

Prasiatko nie je na škodu 

V prípade, že máš problém odkladať si naraz väčšie sumy, zaobstaraj si pokladničku. Ušetriť veľa peňazí dokážeš aj vďaka malým čiastkam, ktoré dáš do svojho prasiatka.

Nebudeš si uvedomovať, že ti peniaze odchádzajú a na konci mesiaca tak budeš mať našetrené. Odporúčame ti však kúpiť pokladničku, ktorá sa nedá otvoriť (skvelou voľbou sú plechové konzervy alebo porcelánové prasiatka, pri ktorých ti bude ľúto otvoriť ich kvôli pár drobným). 

Urči si ciele

Jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť peniaze, je stanoviť si cieľ. Chceš si našetriť na dovolenku alebo nový mobil? Krátkodobé ciele spadajú do 1 až 5-ročného časového sporiaceho rámca.

Vďaka cieľu veľmi rýchlo zistíš koľko peňazí budeš potrebovať a ako dlho ti bude trvať, kým si našetríš. Ak máš dlhodobý cieľ (napríklad dôchodok), určite sa oplatí vkladať tieto peniaze na sporiaci účet. Zo začiatku by si si však mal šetriť na niečo menšie. Dosiahnutie cieľa ti poskytne psychickú pohodu a vytvorí návyk odkladania si peňazí. 

10 % alebo Pravidlo 50/20/30

Toto pravidlo hovorí o odkladaní si aspoň 10% mesačného príjmu. Portál platy.sk prišiel so vzorcom, ktorý skrýva percentuálne rozloženie príjmu:

  • 50 % by malo ísť na nevyhnutné výdavky ako bývanie, strava, energie, oblečenie, cestovné, benzín, drogéria, atď., 
  • 20 % by ste mali investovať, 
  • 30 % je na vaše koníčky, voľný čas či iné radosti

 

 

 

Zdroje: Finančný kompas, Home Credit, Platy.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech