Zázraky na počkanie: Vedci zistili, že stačí prestať piť alkohol na 18 dní a pocítiš zásadné zmeny

  • Alkoholizmus je celosvetovým problémom
  • Do štúdie sa zapojilo 32 osôb s ťažkým alkoholizmom, pričom išlo o 24 mužov a 8 žien
alkohol, žena
Ilustračný obrázok, Unsplash/Justin Aikin, Manny Moreno
  • Alkoholizmus je celosvetovým problémom
  • Do štúdie sa zapojilo 32 osôb s ťažkým alkoholizmom, pričom išlo o 24 mužov a 8 žien

Novú štúdiu môžeme považovať za akési svetielko nádeje pre ťažkých alkoholikov. Ukazuje totiž, že väčšina z tých, ktorým sa podarí seknúť s alkoholom, má už po niekoľkých týždňoch výrazne zlepšené kognitívne funkcie.

Výsledky štúdie potvrdili, že deficity v kognícii, ako je strata pamäte a pozornosti, sa zlepšili až u 63 percent skúmanej vzorky. Stačilo na to iba 18 dní. To ukazuje, že výsledky na seba nenechajú dlho čakať a zlepšenie môže prísť aj v krátkom čase. 

Závažná porucha užívania alkoholu sa považuje za problém s kontrolou príjmu alkoholu. Ľudia s touto poruchou si často budujú toleranciu a vyžadujú zvýšené množstva látky, aby dosiahli rovnaký účinok. Vysoká konzumácia alkoholu sa spája s veľkým počtom kognitívnych deficitov. Ide napríklad o ukladanie a získavanie informácií, pričom ťažké užívanie alkoholu môže viesť až k poškodeniu mozgu.

Podľa dôkazov dokáže vytriezvenie zvrátiť niektoré deficity spojené s vyššie spomínanou poruchou.

Do štúdie sa zapojilo 32 osôb s ťažkým alkoholizmom, pričom išlo o 24 mužov a 8 žien. Vedci ich skúmali v čase, keď prestali konzumovať alkohol. Sústredili na najmä na ôsmy a osemnásty deň, pričom všetky osoby prešli zdravotnou kontrolou.

Účastníkom s odvykaním pomohol detoxikačný program a perorálna liečba tiamínom. Všetci zapojení boli podrobení krátkemu hodnoteniu neuropsychologického poškodenia, ktoré súviselo s alkoholom. Vďaka hodnoteniu dokázali odborníci určiť kognitívny stav alkoholika.

Podľa výsledkov trvalo 18 dní, kým sa kognitívne poruchy zlepšili na normálnu úroveň. Najväčšie zmeny vedci postrehli v prípade vizuálno-priestorových metrík. V tých sa zlepšilo až 67 percent dobrovoľníkov. Vďaka štúdii teda možno skonštatovať, že ak človek prestane užívať alkohol, trvá len pár dní, kým sa ukážu prvé výsledky, píše IFL Science. 

Štúdia však má určité obmedzenia. Veľkosť vzorky je totiž malá a vedci nezohľadnili faktory ako iné látky, ktoré môžu ovplyvniť kogníciu. Ide napríklad o nikotín alebo rôzne lieky. 

Alkohol ťa môže zabiť

Dôvodov na prípitok sa na Slovensku vždy nájde mnoho a to aj v časoch, keď užívame rôzne lieky. Je známe, že lieky by sa s alkoholom kombinovať nemali, no každý z nás toto nepísané pravidlo minimálne raz porušil.

Vieš však, prečo by takáto kombinácia nemala vznikať? Problémom nie je iba to, že účinnosť liekov sa kvôli alkoholu znižuje, no aj to, že táto kombinácia môže ohroziť tvoje zdravie a stáť ťa aj život.

Portál Science Alert uvádza, že konzumácia alkoholu a užívanie lieku, ktorý tlmí centrálny nervový systém, môže mať aditívne účinky. Táto nebezpečná kombinácia často vedie k ospalosti, spomaľuje dýchanie a srdcovú frekvenciu, no môže viesť aj ku kóme a smrti. 

alkoholické nápoje
zdroj: Pexels/Edward Eyer

Pozor by si si mal dávať na lieky, ktoré ti lekár predpísal na depresiu, úzkosť, schizofréniu, poruchy spánku, alergie, prechladnutie alebo chrípku. Odborníci odporúčajú, aby si počas užívania týchto liekov alkohol nekonzumoval vôbec. 

Ako sme už uviedli vyššie, kombinácia alkoholu a liekov môže zvýšiť účinnosť niektorých liekov. Príkladom je podľa odborníkov liek na spanie Zolpidem, ktorý by sa s alkoholom nemal užívať v žiadnom prípade. Vedie to totiž k zvláštnemu správaniu počas spánku a námesačnosti. 

Známe sú aj tvrdenia o tom, že alkohol sa nesmie kombinovať s antibiotikami. To však platí iba pre linezolid a metronidazol. Pri iných druhoch antibiotík je táto kombinácia bezpečná, pretože alkohol neovplyvňuje ich účinnosť. 

Odborníci aj napriek tomu radia, aby si sa počas užívania antibiotík alkoholu vyhýbal. Obe tieto záležitosti totiž majú podobné vedľajšie účinky, ako je ospalosť, závraty alebo žalúdočná nevoľnosť. Ak teda použiješ tieto látky naraz, je pravdepodobnejšie, že tieto vedľajšie účinky sa dostavia. Okrem toho môže alkohol znížiť energiu a je pravdepodobné, že tvoja opica bude trvať o niečo dlhšie. 

Zdroje: IFL Science, Alcohol and alcoholism, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá