Závažné zistenie vedcov. Tváre detí žien, ktoré pili alkohol, sú navždy úplne „iné“

  • Nová štúdia skúmala prepojenie medzi pitím alkoholu a výzorom detí
  • Ich tváre sa môžu doslova zdeformovať
  • Následky môže mať aj pitie pred tehotenstvom
alkohol tehotenstvo
Ilustračná fotografia, Unsplash/Vanessa, Kelsey Chance
  • Nová štúdia skúmala prepojenie medzi pitím alkoholu a výzorom detí
  • Ich tváre sa môžu doslova zdeformovať
  • Následky môže mať aj pitie pred tehotenstvom

Nikomu snáď netreba pripomínať, že konzumovať alkohol počas tehotenstva nie je odporúčané lekármi. Etanol môže mať vážne následky na vývoj plodu a môže dokonca ohroziť život samotného dieťaťa. Nová štúdia však naznačuje, že pitie môže mať na bábätko dodatočne aj iný, neočakávaný efekt.

Odnesie si to tvár

Dieťaťu sa môže doslova zmeniť tvár. O štúdii skúmajúcej prepojenie medzi zmenami v tvári dieťaťa a konzumáciou alkoholu informuje portál Eureka Alert. Vedci využili technológiu umelej inteligencie, aby zistili, aké rozsiahle môžu byť zmeny tvárovej štruktúry v závislosti od množstva vypitého alkoholu.

Štúdia zverejnená v jednom z najetablovanejších časopisov zaoberajúcich sa ľudským rozmnožovaním Human Reproduction pritom priniesla šokujúce zistenia. Tehotné ženy by sa mali riadiť heslom „ani kvapka alkoholu“, keďže aj také malé množstvá ako pohár vína či piva týždenne môžu viesť k podstatným zmenám.

Výskum bol vykonaný na vzorke 5 626 detí z Holandska vo vekoch 9 a 13 rokov. Matky detí boli pritom rozdelené do troch skupín. Prvú skupinu matiek predstavovali ženy, ktoré nepili ani počas tehotenstva, ani počas troch predchádzajúcich mesiacov, matky z druhej skupiny prestali piť až počas tehotenstva a ženy zaradené do tretej pili počas prvého trimestra či dokonca počas celého tehotenstva.

Vedci upozorňujú, že údaje o konzumácii alkoholu boli od matiek detí získané prostredníctvom formuláru, čo by mohlo výsledky skresliť, keďže by mohli byť odpovede neúprimné alebo podhodnotené. Zistenia sú však v istých ohľadoch prekvapivé.

Najväčšia miera deformácie tvárí detí bola zaznamenaná u tých, ktorých matky konzumovali alkohol počas určitej či celej doby tehotenstva.

Niekoľko zistení

Výsledky sa príliš nelíšili ani v závislosti od toho, či matka dieťaťa pila len počas prvého trimestra alebo počas celého tehotenstva. Toto zistenie naznačuje, že najpodstatnejšie sú prvé tri mesiace vývoja plodu.

Štúdia však odhalila ďalšie zaujímavé prepojenie, podľa ktorého by sa mali alkoholu vyhýbať i ženy, ktoré ešte len plánujú otehotnieť. Mierna deformácia bola totiž zaznamenaná aj u detí s matkami, ktoré alkohol konzumovali pred tehotenstvom a prestali až počas neho.

brucho
zdroj: Unsplash/Cassidy Rowell

Najbežnejšími črtami u detí, ktoré boli konzumáciou alkoholu poznačené, boli dohora smerujúce nosy, krátke nosy, nevýrazné brady či dovnútra zahnuté spodné viečka.

Výskumníci tvrdia, že tieto zmeny môžu byť spôsobené tým, že alkohol ovplyvňuje tvorbu kostí u dieťaťa v ranom štádiu vývoja. Alkohol môže tiež ovplyvniť hormóny, ktoré ovplyvňujú rast kostí a tvorbu tkanív.

Tvár by som nazval ‚zrkadlom zdravia‘, keďže odráža celkový zdravotný stav dieťaťa. Vystavenie dieťaťa alkoholu pred narodením môže mať významné nepriaznivé účinky na jeho zdravotný vývoj,“ vyjadril sa k výsledkom odborný asistent a vedúci skupiny výpočtovej populačnej biológie v Erasmus Medical Centre v Rotterdame Gennady Roshchupkin, ktorý štúdiu viedol.

Dodatočné riziká

Konzumácia alkoholu počas tehotenstva však nemusí negatívne ovplyvniť len estetiku nenarodeného dieťaťa. Jedna z najrozsiahlejších štúdií skúmajúcich efekt pitia na nenarodené deti, ktorú zhŕňa CDC, odhalila, že následky sa môžu dostaviť až počas neskorších fáz ich života.

poldecáky
zdroj: Unsplash/William Krause

Zhoršené môže byť napríklad správanie detí či ich schopnosť učiť sa alebo dokonca rozprávať. Okrem rizika potratu či predčasného pôrodu je ohrozený aj fyzický vývoj dieťaťa. Podľa NHS môžu mať deti matiek, ktoré holdovali alkoholu počas tehotenstva, problémy s kosťami, kĺbmi či funkciou niektorých orgánov.

Zdroje: EurekaAlert!, CDC, NHS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá