Zdravotníci sa dočkajú zvyšovania platov o stovky eur, sľubuje Lengvarský

  • Zdravotníci sa majú dočkať zvyšovania platov
  • Podľa Lengvarského slov by mali narásť o stovky eur
Na snímke sú zdravotníci v ochranných oblekoch.
TASR/Jens Büttner/dpa-Zentralbild/dpa
  • Zdravotníci sa majú dočkať zvyšovania platov
  • Podľa Lengvarského slov by mali narásť o stovky eur

Platy zdravotníckych pracovníkov na Slovensku by sa mohli zvýšiť o stovky eur. V utorkovej diskusnej relácii televízie Joj Analýzy Na hrane to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Platové ohodnotenie pracovníkov v zdravotníctve by mala vláda podľa neho vyriešiť do konca júna tohto roka. „Je reálny záujem, aby sa platy zdravotníckych pracovníkov zvýšili,“ povedal.

Avizované dofinancovanie zdravotníctva sumou 365 miliónov eur sa podľa ministra zdravotníctva použije len na kompenzáciu zvýšených cien energií a na pokrytie finančných nárokov vyplývajúcich z existujúcich mzdových automatov.

„Na zvýšenie platov bude musieť ísť osobitný finančný balík,“ zdôraznil. Podľa neho pôjde o zvýšenie miezd nad rámec súčasných mzdových automatov. O zvýšení mzdového ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov sa podľa Lengvarského intenzívne rokuje.

Nespokojní zdravotníci

Len pred pár dňami adresovali zdravotníci vláde odkaz, v ktorom žiadajú konkrétne dátumy a riešenia problému nedostatočného ohodnotenia.

Stavovské organizácie v zdravotníctve upozorňujú, že s pandémiou a s utečeneckou krízou problémy nedostatku zdravotníkov a nedostatočného ohodnotenia ich práce nezmizli.

Nevšímavosť voči oprávneným požiadavkám na zvyšovanie miezd nedostatkových povolaní v zdravotníctve spôsobujú podľa nich napätie, ktoré môže mať ďalekosiahle následky nielen na samotný rezort, ale aj na celú spoločnosť. Zdravotníci preto vyzývajú vládu, aby dala verejný prísľub, kedy a ako plánuje riešiť oprávnené požiadavky na zvýšenie ich platov.

„Nekonečné sľuby nás už neučičíkajú. Ministerstvo zdravotníctva opakuje iba to, že robí všetko pre to, aby zdravotníci pracovali v adekvátnych podmienkach a boli aj adekvátne ohodnotení,“ hovorí prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

„Reálne sa však žiadny posun nedosiahol napriek rokovaniam, prosbám, výzvam, posielaniu otvorených listov poslancom či predsedovi vlády. Je veľmi dobre známe, že zdravotníci sú okrem iného permanentne preťažovaní vyšším počtom pacientov, než je to predpísané, veľkou administratívnou záťažou, množstvom nadčasových služieb, psychickým tlakom,“ pokračuje.

Podľa nej sa nie je čo čudovať, že Lekárske odborové združenie vyhlásilo štrajkovú pohotovosť a plánuje ďalšie kroky, aby vyvinulo tlak na vládu. Stavovské organizácie v zdravotníctve konštatujú, že pandémia a utečenecká kríza tieto problémy ešte prehlbujú.

Už dosť, vravia

„Ďalší odliv zdravotníkov naše ťažko skúšané zdravotníctvo neprežije,“ povedal prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský. Ako doplnila prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Iveta Šluchová, situácia je alarmujúca.

Keď štát a spoločnosť žiadajú zdravotníkov o pomoc, my hneď reagujeme. Počas pandémie či utečencom sme vždy k dispozícii, pomáhame aj za cenu nedostatku oddychu a za cenu ohrozenia vlastného zdravia či zdravia našich rodín. Keď však žiadame zlepšiť ohodnotenie, nikdy nie je správny čas, nie sú zdroje a ani vôľa na riešenie,píše na Facebooku Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek. 

Zdroje: TASR, SITA, Facebook/Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá