Zorganizovali party festival s takmer 500 ľuďmi a nik sa nenakazil. Zrealizovať by sa mohol aj na Slovensku

  • Pandémia nového koronavírusu nás okrem iného pripravila o koncerty, divadelné predstavenia, festivaly či športové podujatia
  • Aj keď súčasná epidemiologická situácia ani zďaleka neumožňuje organizáciu hromadných podujatí, svetom preletela veľmi zaujímavá štúdia 
pohoda
Ilustračný/ Michal Augistini/Pohoda
  • Pandémia nového koronavírusu nás okrem iného pripravila o koncerty, divadelné predstavenia, festivaly či športové podujatia
  • Aj keď súčasná epidemiologická situácia ani zďaleka neumožňuje organizáciu hromadných podujatí, svetom preletela veľmi zaujímavá štúdia 

Cieľom tejto štúdie bolo potvrdiť či vyvrátiť hypotézu o tom, že účasť na koncerte so živou hudbou nie je spojená so zvýšením prenosom nového koronavírusu, ak sa dodržiavajú špecifické opatrenia.

Za týmto projektom s názvom PRIMA-CoV, stojí Nadácia pre boj proti AIDS a infekčným chorobám, Fakultná nemocnica v Badalone a tím festivalu Primavera Sound. Klinický pokus, ktorý bol realizovaný v španielskej Barcelone by podľa expertov mohol byť veľmi užitočný pri nastavovaní pravidiel pri usporadúvaní podujatí, v čase pandémie.

Zmizol jeden z najbohatších ľudí sveta Jack Ma, verejne kritizoval čínsky režim

Účastníci tejto štúdie boli vo veku 18 až 59 rokov, netrpeli vážnymi chorobami, nežili v jednej domácnosti so staršími ľuďmi a za posledných 14 dní im nebolo diagnostikované ochorenie COVID-19. U všetkých bol v ten istý deň vykonaný skríning antigénovými testami s negatívnym výsledkom. Všetci účastníci museli prísť znova po ôsmich dňoch, aby sa podrobili aj kontrolnému PCR testu.

V miestnosti, v ktorej sa tento „experiment“ realizoval, bolo tiež nutné dodržiavať hneď niekoľko opatrení. Nájsť si tu mohol vonkajší kútik pre fajčiarov, v ktorom prebiehala prísna kontrola počtu osôb, ktoré sa tu mohli súčasne nachádzať.

Chýbajú ti kultúrne podujatia?

Bar, v ktorom si si mohol dať aj alkoholický drink sa nachádzal v separovanej časti na poschodí, pričom všetky nápoje mohli účastníci festivalu konzumovať výlučne v tomto priestore. Počas festivalu, ktorý trval päť hodín, mali ľudia celý čas nasadené respirátory s ochranou FFP2, ktoré si mohli dať dole len počas konzumácie nápojov.

V dvoch vnútorných miestnostiach bolo tiež zabezpečené vetranie a počas celého podujatia sa sledovala kvalita, ako aj teplota vzduchu. Vykonali sa aj opatrenia, aby sa zabránilo tvorbe radov na toaletách, pri vstupe na koncert a pri východe.

zdroj: Michal Augistini/Pohoda

Uspokojivé výsledky

Maximálny počet ľudí zúčastňujúcich sa na koncerte, ktorý povolili zdravotnícke orgány PROCICAT, bol 500 osôb. A aký bol výsledok? 

V záverečnej analýze nebol žiaden zo 463 ľudí v experimentálnej skupine infikovaný SARS-CoV-2. Naopak v kontrolnej skupine, ktorá nemala prístup na koncert sa infikovali dve zo 496 osôb.

zdroj: TASR/Martin Palkovič

Tí, ktorí sa zúčastnili koncertu, v dotazníku, uviedli, že sa im vystúpenia páčili a necítili sa byť kontrolovaní alebo obmedzovaní  opatreniami.

Boris Revollo, MD, PhD, spoluautor štúdie, zdôrazňuje, že „ zoznam podmienok zahrnutých v tejto štúdii je ľahko reprodukovateľný a je možné ich aplikovať pri ďalších udalostiach.“

Jeho kolega Josep LLibre, MD, PhD sa domnieva, že „tieto údaje informujú o skutočnom riziku prenosu infekcie SARS-CoV-2 na koncertoch so živou hudbou, vykonávaných za prísnych opatrení.“ Vyzdvihol najmä skríning antigénovými testami.

Zdroj: Primavera Sound

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá