Zuzana Čaputová by mohla byť šéfkou NATO, špekuluje New York Times. Prezidentka reaguje

  • Na zozname možných kandidátov na generálneho tajomníka NATO figuruje Zuzana Čaputová
  • Startitup sa obrátil na jej hovorcu, ktorý nám poskytol vyjadrenie
Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a vlajka Severoatlantickej aliancie NATO
TASR/Jaroslav Novák, Veľvyslanectvo USA na Slovensku
  • Na zozname možných kandidátov na generálneho tajomníka NATO figuruje Zuzana Čaputová
  • Startitup sa obrátil na jej hovorcu, ktorý nám poskytol vyjadrenie

Za oponami vedenia NATO sa začínajú diskusie o tom, kto by sa mal stať novým generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie. Zameriavajú sa pri tom na ženy.

Generálny tajomník je najvyšším medzinárodným štátnym úradníkom Aliancie. Táto osoba je zodpovedná za riadenie procesu konzultácií a rozhodovania Aliancie a za zabezpečenie implementácie rozhodnutí, uvádza sa na webovej stránke NATO.

Súčasným generálnym tajomníkom je Jens Soltenberg. Nórovi však funkčné obdobie končí na jeseň budúceho roka a medzi spojencami sa preto začalo rozprávať o jeho náhrade.

New York Times prišiel so zoznamom niekoľkých možných nástupcov. Slovákom do očí udiera jedno z nich, ktoré veľmi dobre poznajú. Na zozname prominentného amerického denníka figuruje aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Kandidát z členskej krajiny EÚ

Pri zapĺňaní pozície generálneho tajomníka NATO Spojené štáty americké kandidáta vôbec nepredstavujú. USA majú totiž tradične na poste najvyššieho veliteľa spojeneckých síl svojho generála. Generálny tajomník teda pripadá inej krajine, no aj Spojené štáty majú pri jeho výbere, pochopiteľne, silný hlas.

Avšak z toho dôvodu, že z USA nebude kandidovať nikto, Európska únia sa bude snažiť o to, aby Soltenbergovu pozíciu zaujala osoba z jej členskej krajiny. Súčasťou NATO je 21 z jej súčasných 27 štátov. Za predpokladu, že do Aliancie vstúpia aj Švédsko a Fínsko, EÚ môže mať 23 z 32 členov.

Prezidentka reagovala na možnú kandidatúru

New York Times podotýka, že Európa má niekoľko silných kandidátov. Úlohou Únie bude spojiť sa a vybrať si jedného z nich. Medzi možnú náhradu patria práve súčasná prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Okrem nej ženské kandidátky zastupujú aj estónska premiérka Kaja Kallasová a bývalá chorvátska prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová.

Startitup sa v súvislosti s možnou kandidatúrou slovenskej prezidentky obrátil na jej hovorcu Martina Strižinca. Zuzana Čaputová vníma, že sa na zoznam dostala, avšak podľa hovorcu sa tým nezaoberá.

Pani prezidentka túto zmienku vníma skôr ako ocenenie zahraničnej politiky SR. Plne sa koncentruje na výkon svojej funkcie a podobnými hypotetickými úvahami sa nezaoberá,” uviedol Strižinec pre Startitup.

Ďalší kandidáti

Vlastného kandidáta má aj Veľká Británia, ktorá opustila Európsku úniu, ale nie NATO. Je ním súčasný minister obrany Ben Wallace. Niektorí predstavitelia naznačujú, že vo funkcii ostáva okrem záujmu zabezpečiť stabilitu pri podpore Ukrajiny aj preto, aby sa mu zvýšili šance nahradiť Soltenberga.

Osoba, ktorá sa na čelo Aliancie nakoniec dostane, nepochybne prevezme vedenie v jednom z najdôležitejších bodov jej histórie. Kremľom rozpútaná vojna na Ukrajine zapríčinila, že na hraniciach s Ruskom sa momentálne nachádza viac jednotiek NATO. Priťahuje tiež potenciálnych nových členov Švédsko a Fínsko.

V tejto kríze zohráva generálny tajomník dôležitú úlohu. Zmieruje požiadavky svojich členských štátov a globálnemu publiku artikuluje postoje Západu.

Výberový proces hlavy Aliancie

Ako sa píše na stránke Aliancie, generálny tajomník je vysoká politická osobnosť z členskej krajiny NATO. Na štvorročné obdobie ho menujú členské štáty. Výber sa uskutočňuje prostredníctvom neformálnych diplomatických konzultácií medzi členskými krajinami, ktoré navrhnú kandidátov na tento post.

Rozhodnutie platí, až keď sa dosiahne konsenzus o jednom kandidátovi. Tradične ide o vysokopostavenú európsku politickú osobnosť. Na konci funkčného obdobia môže byť generálnemu tajomníkovi ponúknuté, aby v ňom zotrval aj naďalej.

New York Times v tejto súvislosti podotýka, že ani jeden z možných kandidátov nie je bezproblémový. Je teda možné, že členské štáty Aliancie by mohli súhlasiť s predĺžením funkčného obdobia Jensa Soltenberga. Súčasný tajomník na začiatku vojny už požiadal o predĺženie funkčného obdobia o dva roky a dostal jeden rok, ktorý sa naplní v septembri 2023.

Zdroje: NATO, New York Times, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá