Zuzana Rudyová – Slovenka, ktorá dáva keramike život

  • Talentovaná umelkyňa s kreatívnou dušou a šikovnými rukami. Vytvára nádherné keramické diela, ktoré ozdobia nejednu domácnosť. Čo ju k tomu viedlo, kde a ako dostáva inšpiráciu sa dozvieš v tomto rozhovore.
collage
  • Talentovaná umelkyňa s kreatívnou dušou a šikovnými rukami. Vytvára nádherné keramické diela, ktoré ozdobia nejednu domácnosť. Čo ju k tomu viedlo, kde a ako dostáva inšpiráciu sa dozvieš v tomto rozhovore.

Vieš si predstaviť, že by neexistovala keramika? V dnešnom svete ubudlo ľudí pracujúcich s hlinou, ale môžeme byť vďační za tých, ktorí na ňu nezabudli, dokonca z nej vytvárajú nádherné kúsky. Jednou z týchto ľudí je Zuzana Rudyová.

 

Z2

 

 

Zuzka prezraď nám, kde a ako začala tvoja cesta k umeniu?

V detstve. Moji rodičia sú tvoriví ľudia a viedli k tomu aj nás, svoje deti. Veľa som ako malá kreslila, maľovala. Ku keramike som sa dostala až neskôr v dospelosti. Pridala som sa ku skupine ľudí, ktorí sa jej venovali a neskôr som pokračovala samostatne. Práca s hlinou ma veľmi chytila a baví ma stále viac.

 

Tvoje štúdium bolo zamerané na umenie alebo si sa najprv chcela vybrať iným smerom?

Vyštudovala som niečo celkom iné, ekonómiu. Vo veku, keď sa bolo treba rozhodnúť, som vôbec nemala jasno v tom, čo ďalej. Z gymnázia som preto pokračovala štúdiom ekonómie. Brala som to tak, že s touto školou má človek široké možnosti uplatnenia v praxi. Potreba niečo tvoriť v tom čase u mňa nejako zaspala, neskôr sa však znovu vrátila. Keďže som už bola vyštudovaná ekonómka, najprv som potrebovala utvrdiť samu seba, potom aj svoje okolie v tom, že to s keramikou myslím vážne. Nešlo to ľahko a hneď, chvíľu to trvalo, ale dnes som spokojná s tým ako fungujem. Našla som pre seba riešenie v kombinácii dvoch profesií.

 

????????????????????????????????????

 

Máš niekde spočítané, koľko vecí si už vyrobila? A koľko z nich si pokazila, ak vôbec dáke, pri tvojich prvých kontaktoch s keramikou?

Nemám spočítané, koľko som toho vyrobila, je toho dosť a určite bolo dosť aj nepodarkov. Rada skúšam nové postupy, možnosti, učím sa pritom tiež veľa na vlastných chybách. Aj keď ma vždy mrzí nevydarená práca, je to myslím celkom prirodzené a patrí to k veci. Ako sa vraví: kto nič nerobí, nič nepokazí… a potom, často ma tie chyby priviedli aj k zaujímavým nápadom.

 

Takže asi nemáš núdzu o darčeky pre blízkych?

To určite nie, nemám núdzu o darčeky, všetkým mojim blízkym som už čosi z mojej keramiky venovala.

 

????????????????????????????????????

 

Samotná tvorba, aj vo forme keramiky zanecháva po človeku určité posolstvo. Aké je to tvoje? Čo pre teba znamená samotná chvíľa, strávená v dielni?

O posolstve veľmi nepremýšĺam, ale viem, že keramika môže pretrvať dlho – tak snáď sa aj niečo z tej mojej zachová dlhšie ako tu budem ja. Žijem ale hlavne prítomnosťou. Chvíle, keď som sama s hlinou, sú pre mňa veľmi dôležité, dávajú mi radosť, pokoj, rovnováhu. Pri práci sa viem odstrihnúť od všetkého okolo. Do hliny čosi dávam kus svojej energie, nadšenia a zároveň to veľa dáva mne, aj v tomto je hlina úžasný materiál.

 

Vo mne evokujú tvoje produkty spojenie s prírodou. Zdá sa mi to? Čo ťa naozaj inšpiruje?

Nezdá, je to naozaj výstižne povedané a som rada, keď toto „spojenie s prírodou“ v mojej keramike niekto rozpozná. Takto môže moja práca potešiť ďalej niekoho, kto má možno podobné cítenie ako ja. Príroda mi je celkom určite tou najväčšou inšpiráciou. Ale tiež si všímam aj veci vytvorené ľuďmi, veľké diela a aj tie najobyčajnejšie predmety. Inšpirácia je všade okolo nás.

 

????????????????????????????????????

 

Kde máš svoju dieľňu, v ktorej vznikajú tvoje nádherné produkty?

Keramiku robím doma, kúsok za Bratislavou.

 

A kde všade sa s nimi môžeme stretnúť?

Spolupracujem s niekoľkými predajňami nábytku a umenia u nás a tiež vo Viedni a ľudia ma často oslovia aj priamo, keď hľadajú niečo pre seba alebo ako dar.

 

????????????????????????????????????

 

Existuje pre nás, bežných smrteľníkov, šanca vyskúšať si proces výroby keramiky, napr. aj s tebou?

Momentálne také niečo nerobím, nemám na to podmienky, ale možno raz bude aj to.

 

Keramiku objavujeme spolu so základmi ľudstva samotného. Myslíš, že tu ešte takisto dlho zotrvá?

Verím, že áno. Zopakujem, čo už som raz povedala, podľa mňa, kým budú ľudia, zem, voda a oheň, bude aj keramika. Je užitočná a krásna, ľudia sa jej podľa mňa len tak nevzdajú. A ako to tu bolo spomenuté, hlina je tiež istým spojením s prírodou a to moderný človek potrebuje asi stále viac.

 

DSC_9822

 

Ak si sa zamiloval do Zuzkiných výtvorov, určite si pozri jej zbierku tu.

 

Zdroj fotografií: Archív Zuzany Rudyovej

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech